Bez historie není současnost

Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu

plakát - BEZ HISTORIE NENÍ SOUČASNOST

Nabízíme Vám ojedinělou procházku časem, zachycující vývoj hodinářského umění a řemesla od 16.století až do novověku, od renesance po kubismus. Ve spolupráci Muzea hodin na Karlštejně, s nejobsáhlejší sbírkou u nás a současného výrobce hodinek PRIM, firmy MPM-Quality v.o.s. K vidění jsou hodiny a časoměrné stroje různých typů a velikostí, od kapesních či náramkových chronometrů, přes budíky, stolní a nástěnné hodiny po tzv. podlahové hodiny a také ojedinělou sbírku hodinek PRIM osobnosti, včetně limitovaných kolekcí.

Za začátek průmyslové hodinářské výroby u nás lze považovat rok 1946, kdy byl v Liberci zřízen podnik Chronotechna. Od dva roky později byl založen národní podnik Chronotechna se sídlem ve Šternberku. Plán na výrobu náramkových hodinek vznikl již v roce 1948 a však k jeho realizaci došlo až v 50 letech. V roce 1954 bylo vyrobeno prvních 5 prototypů hodinek, které vycházely z předlohy francouzského strojku LIP R 25. Měly 15 rubínových kamenů, kotvový krok a samokompenzační vlásek. Sériová výroby byla zahájena v roce 1957. V té době dala Chronotechna jméno PRIM budíkům a nástěnným hodinám a následně se stejná značka začala používat i pro náramkové hodinky v pobočném závodě Chronotechny v Novém Městě. S postupnou elektronizací začal quartzové strojky pro Chronotechnu vyvíjet a vyrábět i závod TESLA Rožnov.

Na současných hodinkách s tradiční českou značkou PRIM výrobce MPM-Quality v.o.s. budete vidět, kam až se časoměrné přístroje dostaly.

Budeme se na Vás těšit,

PRIM