Cyklistické závody Czech Cycling Tour

Sledujte spolu s námi úspěchy jezdců prestižního závodu Czech Cycling Tour.

Tradiční česká hodinářská značka PRIM od společnosti MPM-QUALITY se nově propojila s českým sportem. Na začátku července 2011 se stala oficiálním sponzorem časomíry 3. ročníku největšího etapového silničního cyklistického závodu v České republice – Czech Cycling Tour 2011.

Jedná se o jediný mezinárodní cyklistický závod na území České republiky, který je zařazený do Světového poháru. Jeho celková délka je 544 km a účastní se jej sedmičlenná družstva závodníků. Skládá se ze čtyř etap, jejichž cílovými městy jsou Uničov, Prostějov, Šumperk a Olomouc.

Czech Cycling Tour 2017, dva dny před závodem. 

Již ve čtvrtek 10.08  odstartuje v Uničově největší sportovní akce na Olomoucku. Časovkou družstev na 18,6 kilometrů vyrazí vstříc na celkem 553 kilometrů přední cyklisté světa letošnímu ročníku Světového poháru v silniční cyklistice Czech Cycling Tour 2017.

Závod bude opět dokonalou prověrkou především v kopcovitém terénu. Na závodníky celkem čeká dvanáct horských prémií a dohromady 9964 nastoupaných metrů. Ale také osm rychlostních prémií, jezdci projedou 116 městy a obcemi.

I v letošním roce dorazí na Moravu skvělé profesionální cyklistické týmy z celého světa. Již v úterý přijede tým největšího favorita německá Bora Hansgrohe, stáj nejvyšší kategorie WorldTour, jejíž jezdci byli i hodně vidět na letošní Tour de France. Bora Hansgrohe rozhodně nechce ponechat nic náhodě a s Čechy Leopoldem Königem a Janem Bártou budou brázdit olomoucké silnice. Z celkového počtu 46 týmů z celého světa, takový je zájem o Czech Cycling Tour, nakonec pojede 18 špičkových profesionálních týmů a peloton bude čítat 144 závodníků.

Vedle stáje Bora Hansgrohe myslí na celkové vítězství zcela jistě i cyklisté dlších týmů. Velice silný celek bude zcela jistě polský CCC Sprandi Polkovice v jejíž bsestavě se objeví hned tojice Čechů – Michal Schlegel, který letos již na Moravě vybojoval třetí místo v Závodu míru U23, Jan Hirt která zase atakovak elitní desítku na letošním Giro d´Italia a František Sisr. České sdtáje pojeou dvě a to ty nejlepší z pořadí Českého poháru. Elkov Author posílá do boje osmičku Tomáš Bucháček, Pavel Carnda, Josef Černý, Vojtěch Hačecký, Martin Hunal, Alois Kaňkovský, Michael Kukrle a Jiří Polnický. CK Příbram Fany Gastro přijede s následující sestavou: Martin Boubal, Martin Hebík, Robert Malik, Jan Stöhr, Pavel Stöhr, Pavel Gruber, Jiří Kala a Jan Pleva.

Czech Cycling Tour 2017 

Vítězem devátého ročníku etapového závodu první kategorie UCI Czech Cycling Tour se stal čtyřiadvacetiletý jezdec stáje Elkov Author Josef Černý. Spolu s ním vystoupili na stupně vítězů druhý další český jezdec Jan Bárta (Bora-hansgrohe) a třetí skončil Slovinec Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice). Do elitní desítky se dostali i další naši jezdci Jan Hirt, Michal Schlegel (oba CCC Sprandi Polkowice) a Jiří Polnický z Elkov Author což pro českou cylistiku znamená velice dobrý bodový zisk do světového žebříčku.

Před závěrečnou etapou z Olomouce do Dolan a devíti okruhy kolem cílového města byli rozestupy na čele pořadí minimální. To dávalo ještě šance za změny v pořadí. Favorité a jejich týmy si však postavení pohlídali, takže se prakticky nic nezměnilo.

Krátce po startu sice odjelo devět cyklistů, ale nikdo z nich nebyl ve výsledkové listině vysoko. Přesto si peloton odstup hlídal a skupině nedovolil získat větší než dvouminutový náskok. Dlouho odstup hlídali jezdci Elkovu Author, především Vojtěch Hačecký, pak je vystřídali závodníci italských stájí Wilier Triestina – Selle Italia a Bardiani CSF.

Čtyři okruhy před cílem měli uprchlíci k dobru již jen 35 vteřin, ale dotáhli se na ně dva jezdci a při dalším průjezdu cílem byl odstup zase 1:20. V ten moment ale zrychlili hlavně jezdci CCC Sprandi Polkowice a BORA-hansgrohe, kteří toužili po dalším etapovém vavřínu. Při nájezdu do posledního okruhu byl náskok již jen 26 vteřin a i ten se rychle rozplynul, takže bylo jasné, že ke slovu přijdou spurteři.

A to byla parketa pro Ira Sama Benneta (BORA-hansgrohe), který vybojoval svůj druhý etapový vavřín před Filippo Fortinem (Felbermayr Simplon Wels) a Jannikem Steimlem (Tirol Cyclig Team). Z českých jezdců dojel pátý Jiří Polnický (Elkov Author), ale mnohem více se radoval na sedmé příčce Černý, který tak pro svoji stáj po pěti letech vybojoval celkové vítězství.

„Je to skvělé, jsem nadšen. Zatím je to moje největší vítězství v kariéře,“ řekl stříbrný jezdec z českého šampionátu. „Dnes to bylo rychlé a těžké, ale zvládl jsem to já i celý tým, bez kterého bych vyhrát nedokázal. Perfektně jsme si to pohlídali, já dvěma bonifikačními vteřinami ze sprinterské prémie pojistil vedení před Tratnikem a Bárta pak nebyl schopen spurtovat,“ pokračoval Černý, který si myslí, že tento další úspěch by mohl pomoci k nominaci na mistrovství světa. „Je to zatím ještě daleko, nevím, kdo bude chtít jet, ale myslím, si že bych mohl být nominován.“

Fotogalerie 2016 – O pohár hejtmana Olomouckého kraje 

Czech Cycling Tour 2016 – O pohár hejtmana Olomouckého kraje se uskutečnil  od 11. do 14. srpna. Zúčastnili se i čtyři Pro Continentalní stáje a celkem bude na startu dvacet osmičlenných týmů včetně tria českých stájí Whirpool Author, SKC Tufo Prostějov a Klein Constantia.

Závod projel 112 městy a obcemi, měl osm rychlostních prémií a 13 horských prémií. Jezdci absolvovali celkem 539 kilometrů a nastoupali 8 570 metrů. Na úvod čekalo 160 členný peloton ve Frýdku-Místku sedmnáctikilometrová časovka družstev se startem v Buzovské ulici s převýšení 265 metrů.

Druhá etapa o délce 177 kilometrů z Olomouce do Uničova má naprosto stejný scénář jak v  roce 2015 s cílem na Dukelské ulici v Uničově a jezdci při ní nastoupali 2352 metrů. Třetí etapa královská startovala v Mohelnici a na cyklisty čekalo 187 km s převýšením 3992 metrů, v jejímž závěru závodníci třikrát absolvovali proslavené stoupání Ecce Homo ve Šternberku.

Závěrečné, čtvrté, dějství mezi Olomoucí a Dolany měří 157 kilometrů (s převýšením 1963 metrů). Nová trať vedla přes Brníčko, Ecce Homo a Moravský Beroun s cílem na osvědčených okruzích v Dolanech, které závodníci absolvují devětkrát.

„Dva špičkové UCI WorldTour Teamy, stejně jako jezdci dalších kvalitních stájí jsou zárukou opět vynikající cyklistické podívané. Rozhodně je na co se těšit,“ říká za organizátory Jaroslav Vašíček z firmy TTV Sport Group a přidává: „Specifikem závodu je také účast celkem osmi členů ProContinental Teamu Novo Nordisk, který tvoří pouze jezdci s diabetem mellitem.“

Fotogalerie 2015

Fotogalerie 2014

Fotogalerie 2013

Fotogalerie 2011