Zátopkova 10 – 2. ročník

Zátopkova 10 – Závod, nesoucí jméno největší nejen české, ale dokonce legendy vytrvalostního běhu všech dob. Muže, který na jedné olympiádě v Helsinkách 1952 vyhrál 5 km, 10 km i maraton. Závod, vedoucí po trasách, kde Emil Zátopek skutečně běhal a zaléval půdu svým potem.

Podruhé se závod uskutečnil v neděli 12. srpna 2018 v Lomené aleji ve Staré Boleslavi po lesních cestách na dvou pětikilometrových okruzích. Běželo se intervalově, což není zcela obvyklé, aby si každý účastník ten svůj výkon náležitě vychutnal. Mimo hlavní závod na 10 km byla pro závodníky připravena také štafeta na 2 x 5 km a dětské závody.

Triatlonisté složili poctu Zátopkovi v jeho Lomené aleji

Jak by Emil Zátopek obstál v triatlonu, pokud by v jeho éře už existoval? Jeho úžasná vytrvalost i zavilost by byla skvělým předpokladem pro Ironmana… Jenže to se už nikdy nedozvíme. Každopádně triatlonisté mu složili hold svými výkony na druhém ročníku Zátopkovy 10 v Lomené aleji ve Staré Boleslavi.

Vyhrál totiž všestranný Tomáš Svoboda, mj. mistr světa v biathle, kombinaci plavání a běhu, před Petrem Soukupem, loňským havajským vicemistrem světa. Až třetí skončil atlet, Jan Pernica. Zásluhou jeho rodiny zůstala uhájena atletická čest, mezi ženami vyhrála jeho manželka Dana, dříve Šatrová.

Krom dalších známých běžeckých tváří nebo horolezce Davida Fojtíka, který vystoupal i na Mount Everest, se statečně předvedl i moderátor Petr Vágner, který měl v nohou Krkonošskou 50 z minulého víkendu a přesto zvládl trať za padesát minut. „Od sedmého kiláku mi úplně došla energie. Teď si musím dát pořádnou pauzu,“ těšil se. Na podzim se však chystá na další velký Spartan race.

Dana Pernicová si výhru užila, zvlášť když nejen že porazila loňskou vítězku Gabriela Weigertovou, ale také překonala její loňský čas (ačkoliv ten byl dosažený na blátivé trati). „Už tolik netrénuju, víc běhám s klienty, taky sedím v kanceláři. Ale sem jsem se nachystala, dva dny si dala pauzu a naplánovala si, že to dám pod jedenačtyřicet,“ usmívala se. Splnila za 40:39 jako 15. v absolutním pořadí. Třetí skončila jen o necelou minutu zpět Barbora Kopřivová.

Dubový les poskytl stín nad stezkami, kde před sedmdesáti lety Zátopek trénoval. Ačkoliv teploty oproti minulému týdnu poklesly, na prohřátých paloucích bylo přesto pořádně horko (ke třicítce…). Ale záleželo jen na vás, jak jste si ho připustili. Běželo se totiž intervalově, vymučit jste se museli sami, jen zřídka jste natrefili na výkonnostně podobně nastaveného běžce, se kterým byste se vytáhli.

Atmosféra vládla v lese pohodová, loni zrozený závod pokračuje skvěle. A ještě ji povzneslo zpravodajství z evropského maratonu v Berlíně, kde Eva Vrabcová dobyla bronz! Při tom prostě nemůžete běžet pomalu! Zaběhalo si tu včetně dětí přes čtyři sta spokojených účastníků, ti nejlepší dostali parádní ceny včetně společenských hodinek Prim s vyrytým logem závodu, všechny doběhnuvší děti hračky.

A ještě k triatlonové vládě nad Zátopkovým územím – pořadatelům šéfoval David Dvořák, kdysi také triatlonista, a zdařile moderoval Stanislav Bartůšek, taky havajský Ironman… Zátopek by určitě atakoval devítihodinovou hranici, to mi věřte. A to mám v sobě jen jednoho Svižnýho Emila, svrchně kvašenou devítku ze Sport Beer Edition, která byla k mání.