Při výběru sportovních či outdoorových hodinek je jednou z klíčových vlastností jejich čitelnost ve tmě. Proto jsme se rozhodli otestovat svítivost hodinek vybavených dvěma různými technologiemi – tritiovými kapslemi a luminiscenčními vrstvami. Naše testy porovnávaly svítivost čtyř modelů hodinek PRIM a zde jsou jejich výsledky.
Shrnutí testů:
- Nejdelší a nejkvalitnější svítivost z našich čtyř testovaných modelů mají PRIM SPORT TRITIUM 25 – WORLD TIMER, které využívají tritiovou technologii.
- Ze tří modelů s luminiscenční vrstvou dosahuje nejlepších výsledků PRIM PILOT DUAL TIME.
- Nejlepší variantou pro co největší nasvícení a nejdelší výdrž je předchozí expozice slunečnímu světlu, LED lampě či jinému zdroji denního světla.
Tritium – Stálé a automatické svícení
Hodinky s tritiovými kapslemi obsahují plynné tritium v malých skleněných ampulích. Tento radioaktivní izotop vodíku přirozeně vyzařuje elektrony, které rozsvícují luminiscenční vrstvu uvnitř kapsle. Hlavní výhodou tritia je jeho nepřetržité svítivost, která nepotřebuje předchozí nasvícení. Tato technologie zajišťuje dobrou čitelnost i po celou noc bez jakéhokoli „nabíjení“ světlem. Nevýhodou je postupné snižování svítivosti v průběhu let, jelikož tritium má poločas rozpadu přibližně 12 let.
Luminiscenční vrstva – Potřebuje nasvícení
Luminiscenční nátěry, jako japonská Super-LumiNova nebo švýcarská Swiss Super-LumiNova, fungují na principu fosforescence. Tyto materiály absorbují světelnou energii a postupně ji vyzařují ve tmě. Luminiscenční vrstva je zpravidla intenzivnější než tritium v prvních minutách po nasvícení, ale postupně její jas slábne. Klíčem k co nejdelší svítivosti je dostatečné nasvícení silným zdrojem světla, například slunečním svitem nebo LED světlem.
Závěr
Obě technologie mají své výhody i nevýhody. Pokud hledáte konzistentní a dlouhotrvající svítivost bez nutnosti dobíjení, tritium je ideální volbou. Na druhou stranu, pokud preferujete intenzivní jas na krátěří dobu po dostatečném nasvícení, luminiscenční vrstva poskytne velmi dobré výsledky. Naše testy potvrdily, že PRIM SPORT TRITIUM 25 – WORLD TIMER exceluje ve svítivosti díky tritiové technologii, zatímco PRIM PILOT DUAL TIME je nejlepší z luminiscenčních modelů.
Ať už si vyberete jakoukoli variantu, správně vybrané hodinky PRIM vám zajistí spolehlivou viditelnost času i v nejtemnější noci.
Srovnání modelů:
PRIM PILOT DUAL TIME
PRIM MANAGER CZ EDICE 04
PRIM SPORT ADVENTURE
PRIM SPORT TRITIUM 25 – WORLD TIMER
POSTUP 1. TESTU:
Nasvícení všech modelů led lampou po dobu 2 minut.

Fotografie minutu po nasvícení. Svítivost je u všech variant vyzařována zhruba stejná (modely PRIM SPORT TRITIUM 25 – WORLD TIMER a PRIM PILOT DUAL TIME svou svítivostí dominují).

Fotografie 15 minut po nasvícení. Svítivost u PRIM SPORT TRITIUM 25 – WORLD TIMER je nejvyšší, u PRIM PILOT DUAL TIME je pak o něco nižší, avšak nejvyšší z řad hodinek s luminiscenční vrstvou. Na zbylých dvou modelech je vidět, že jak jejich luminiscenční indexy téměř nevyzařují světlo na rozdíl od ampulek tritia a modelu PRIM PILOT DUAL TIME.

POSTUP 2. TESTU:
Nasvícení všech modelů klasickou lampou po dobu 2 minut.

Fotografie minutu po nasvícení. Svítivost je u všech variant vyzařována zhruba stejná (o něco nižší než u nasvícení led lampou, ale ihned o nasvícení není rozdíl tak viditelný, jako po následných 15 minutách).

Fotografie 15 minut po nasvícení. Svítivost u PRIM SPORT TRITIUM 25 – WORLD TIMER je nejvyšší, u PRIM PILOT DUAL TIME je pak o dost nižší, avšak nejvyšší z řad hodinek s luminiscenční vrstvou. Na zbylých dvou modelech je vidět, že jak jejich luminiscenční indexy téměř nevyzařují světlo na rozdíl od ampulek tritia a modelu PRIM PILOT DUAL TIME (oproti nasvícení led lampou se jedná opravdu o velmi nízkou svítivost).

POSTUP 3. TESTU:
Nasvícení všech modelů denním světlem po dobu 2 minut.

Fotografie minutu po nasvícení. Svítivost je u všech variant vyzařována zhruba stejná (oproti umělým světlům zatím však nejvyšší u všech modelů).

Fotografie 15 minut po nasvícení. Svítivost u PRIM SPORT TRITIUM 25 – WORLD TIMER je nejvyšší, u PRIM PILOT DUAL TIME je pak o něco nižší, avšak nejvyšší z řad hodinek s luminiscenční vrstvou. Model PRIM SPORT ADVENTURE má zde svou svítivost (oproti umělým světlům) zatím nejvyšší. U modelu PRIM MANAGER CZ EDICE 04 také, avšak zde se jedná opravdu o minimální svícení.

POSTUP 4. TESTU:
Nasvícení všech modelů na slunci po dobu 2 minut.

Fotografie minutu po nasvícení. Svítivost je u všech variant vyzařována zhruba stejná (u modelu PRIM MANAGER CZ EDICE 04 nejslabší – stejně jako u všech předešlých variant nasvícení).

Fotografie 15 minut po nasvícení. Svítivost u PRIM SPORT TRITIUM 25 – WORLD TIMER je nejvyšší, u PRIM PILOT DUAL TIME je pak o něco nižší, avšak nejvyšší z řad hodinek s luminiscenční vrstvou. Na zbylých dvou modelech je vidět, že jak jejich luminiscenční indexy téměř nevyzařují světlo na rozdíl od ampulek tritia a modelu PRIM PILOT DUAL TIME. Všechny modely u tohoto nasvícení však vyzařují svítivost nejvyšší.

Ampulky s tritiem, které svítí na indexech a ručičkách našich hodinek z řady PRIM SPORT TRITIUM 25 – WORLD TIMER mají jiné vlastnosti, než standardně používané technologie jako jsou luminiscenční barvy. Díky vrstvě luminiscenční barvy nebo ampulek tritia dojde k zvýraznění indexů za snížených světelných podmínek nebo ve tmě. Klasická směs luminiscenční barvy se nanáší v různých vrstvách. Má vliv na svítivost a délku svítivosti neboli vyzařování světla, které pojme od jiného světelného zdroje. Vyzařování luminiscenční barvy je po nasvícení velmi intenzivní na rozdíl od ampulek tritia viz fotografie pořízena těsně po nasvícení cca do 1 minuty. Hodinky s použitím tritia jsou vpravo. Svítivost u hodinek s luminiscenční barvou je dána její vrstvou, proto u modelu PRIM MANAGER CZ EDICE 04 je svítivost nejnižší. Model PRIM PILOT DUAL TIME má pak 3D indexy, proto je svítivost nejvyšší.