Údržba

Údržba a péče o hodinky

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PÉČE O HODINKY:

1) udržujte hodinky čisté
2) pravidelně navštěvujte servis kvůli ověření vodotěsnosti
3) nechte si pravidelně vyčistit automatický strojek a vyměnit olej (provádí se v rámci celkové údržby, co 2-5let)
4) snažte se vyhýbat silným nárazům
5) hodinky zbytečně nevystavujte příliš teplé nebo slané vodě
6) u quartzových hodinek hlídejte životnost baterie

U hodinek se držte pravidlem – nepřetáčet ručičkami do protisměru, nepřetáčet datum-den mezi 12 a 4 hod ranní (hrozí poškození strojku).

JAK PEČOVAT O AUTOMATICKÉ/MECHANICKÉ HODINKY?

RUČNÍ NATAHOVÁNÍ

Při běžném nošení se automatické hodinky natahují samy díky pohybu zápěstí. Pokud je však delší dobu nenosíte a zastaví se, budete před dalším použitím muset nastavit čas a hodinky poprvé natáhnout ručně. K tomu stačí otočit korunkou asi 20krát směrem k 12. hodině.

REZERVA CHODU A NATAHOVAČE

Každý automatický strojek má určitou rezervu chodu. Hodinky se musí nosit alespoň 8 až 10 hodin denně, aby se výrobcem stanovená rezerva chodu udržela na maximu. Pokud hodinky odložíte na delší dobu, nežli je jejich aktuální rezerva chodu, zastaví se a před dalším nošením je budete muset znovu nastavit. Odložíte-li například v pátek večer hodinky s rezervou chodu 28 až 42 hodin, v pondělí ráno vám již nepůjdou.

Pokud hodinky nenosíte každý den a chcete se vyhnout opakovanému nastavování času, můžete si u nás pořídit tzv. natahovač. V něm se hodinky pohybují a tím průběžně natahují. V pátek večer je tak jednoduše uložíte do natahovače a nastavíte požadovaný rytmus. Hodinky se vám přes víkend natahují a v pondělí ráno jsou ihned připraveny k použití.

PRAVIDELNÝ SERVIS A ULTRAZVUKOVÉ ČIŠTĚNÍ

Mechanické strojky vyžadují pravidelnou údržbu a kontrolu v autorizovaných servisech – pouze tak lze zajistit přesný chod v povolené diferenci pro daný model nebo značku. V porovnání s quartzovými strojky jsou mechanické hodinky mnohem citlivější na různé faktory jako gravitace, nárazy při běžném používání, magnetismus, vibrace nebo změny teplot. Při větší odchylce chodu doporučujeme navštívit autorizovaný servis. Podobně jako u quartzových hodinek je dobré nechat i hodinky mechanické alespoň jedenkrát za 1-3 roky vyčistit pomocí ultrazvuku.

ULTRAZVUKOVÉ ČIŠTĚNÍ

Autorizovaný servis vám nejen vymění baterii a zkontroluje těsnění hodinek, ale také může vyčistit pouzdro a náramek v ultrazvukové lázni. Pro zachování atraktivního vzhledu hodinek je dobré nechat je takto vyčistit nejméně jednou za rok.

Ošetření ultrazvukem pomáhá nejen odstranit všechny nečistoty pouzdra a náramku, ale zároveň prodlužuje životnost hodinek, především pak jejich pohyblivých částí. Dvojnásob to pak platí pro náramek, neboť nečistoty, které se usazují uvnitř, mohou způsobit nadměrné tření jednotlivých dílků a jejich poškození.

Mechanické hodinky

Tento typ pohonu hodinek vyžaduje větší pozornost, než jiné mechanismy. Hodinky si vždy při natahování sundejte ze zápěstí dolů. Pravidelné servisní prohlídky by měly být u těchto typů hodinek samozřejmostí, ideálně každých 2 až 5 let.

Je třeba mít na paměti, že tyto typy hodinek jsou méně odolné vůči nárazům a otřesům a také mají menší přesnost než bateriové hodinky.

Mechanické hodinky vyžadují pravidelné natahování, automatické je třeba udržovat v chodu aktivitou, nošením. Rezerva při plném nátahu je od 28 do 42 hodin, dokud je třeba znovu je natáhnout, nebo nosit.

Baterie quartz hodinky

VÝMĚNA BATERIE

Strojek quartzových hodinek je poháněn baterií, a není jej proto třeba natahovat. Zato je však baterii třeba pravidelně měnit, a to nejpozději po uplynutí doby životnosti. Ta bývá obvykle nejdéle dvouletá.

Baterii v hodinkách si vždy nechte vyměnit v autorizovaném servisu. Nikdy ji nezkoušejte vyměnit sami v domácích podmínkách. Životnost baterií je kolem 24 měsíců (nezapomeňte, že hodinky byly vyrobeny mnohem dříve, než jste si je zakoupili, a proto se může stát, že je baterie v hodinkách již déle). Výdrž je však závislá na různých faktorech, jako například na typu použitého strojku. Hodinky s chronografem spotřebují více energie, než hodinky bez něj. Nefunkční baterii dejte vždy odstranit co nejdříve. Pokud je uvnitř hodinek příliš dlouho, může způsobit vážné poškození mechanismu.

PÉČE O ŘEMÍNKY

Pokud máte v plánu používat hodinky ve vodě, nebo trpíte nadměrným pocením, určitě se vyhněte koženému pásku. Kůže není kamarád s vodou, proto jsou v tomto případě vhodnější řemínky z oceli, či gumy.

Životnost kožených řemínků při normálních podmínkách používání vydrží zhruba rok, rok a půl. Po tomto období jej doporučujeme vyměnit za nový.

Pružnost a barvu kůže ovlivňuje zejména vlhkost, kyselost pokožky, pot, chemikálie, sluneční záření, úroveň opotřebení.

SEŘÍZENÍ STOPEK
Seřízení ručiček chronografu na nulovou pozici

Příklad:
Některá z ručiček chronografu není na nulové pozici a musí být nastavena (např. po výměně baterie)

1) Vytáhněte korunku do pozice III

2) Stiskněte tlačítka A a B současně po dobu minimálně 2 sekundy (sekundová ručka se začne otáčet o 360° → korekční režim je aktivován)

Nastavení sekundové ručky
Krátkým stiskem tlačítka A – posunutí ručky o jeden krok
Dlouhý stisk tlačítka A – kontinuální posun ručky

Stiskem tlačítka B přejdete na další nastavení

Nastavení hodinové ručky – u stojku 5030.D se ukazatel nachází na pozici 6h
Krátkým stiskem tlačítka A – posunutí ručky o jeden krok
Dlouhý stisk tlačítka A – kontinuální posun ručky

Stiskem tlačítka B přejdete na další nastavení

Nastavení minutové ručky (ukazatel na pozici 9h)
Krátkým stiskem tlačítka A – posunutí ručky o jeden krok
Dlouhý stisk tlačítka A – kontinuální posun ručky

3) Vraťte korunku na do pozice I.
Nastavení chronografu je ukončeno.
(lze provést kdykoliv)

Voděodolnost

Voděodolnost (water resistant) vypovídá o vlastnosti pouzdra hodinek nepropouštět vlhkost a vodu. Hodinky PRIM jsou rozděleny do jednotlivých skupin dle stupně vodotěsnosti. Jednotlivé stupně včetně označení a povolených možností používání najdete názorně v následující tabulce.

PRIM tabulka voděodolnosti

Použití hodinek ve vodě

U vodotěsných hodinek je důležité při styku s vodou mít vždy zatlačenou korunku a nikdy nemanipulovat pod vodou ani s tlačítky ani s korunkou.

  • Hodinky se šroubovací korunkou – korunka musí být vždy pevně utažena (pokud není, dostane se do hodinek voda).
  • Ve vodě nikdy nemačkejte tlačítka chronografu, nebo nepohybujete s korunkou!

Prudké nárazy hodinek, či jejich součástí (korunka, tlačítka) mohou oslabit jejich vodotěsnost, jakož i prudké změny teploty. Těsnění hodinek se časem opotřebují. Vzhledem k těmto faktorům je vhodné dát zkontrolovat vodotěsnost u hodináře každých 12-18 měsíců. Také při každém otevření hodinek je třeba udělat zkoušku vodotěsnosti.

Výrobci hodinek uvádějí tři nejběžnější úrovně voděodolnosti:

1) Hodinky s voděodolností do 30 m (3 bar)
Jsou vlhkotěsné a prachotěsné, neměly by však být vystaveny delšímu kontaktu s vodou. Jistě zvládnou déšť či mytí rukou, ale určitě se s nimi nechoďte koupat.

2) Hodinky s voděodolností do 50 m (5 bar)
Vydrží rekreační plavání. Údaj 50 metrů neznamená maximální hloubku, ale rozhodující je, aby tlak vody na hodinky nepřesáhl 5 atmosfér.

3) Hodinky s voděodolností 100 m
Na intenzivní a dlouhé plavání, rekreační potápění nebo i do sprchy jsou uzpůsobeny hodinky s vodotěsností alespoň 100 m (10 bar) se šroubovací korunkou. Hodinky s 10 ATM bez šroubovací korunky jsou doporučeny na sprchování a plavání (nikoliv však potápění Na ponory do větších hloubek je pak třeba používat speciální potápěčské hodinky.

KONTAKT SE SLANOU VODOU

Pokud se s hodinkami půjdete koupat do moře, doporučujeme je následně opláchnout pitnou vodou, aby se z nich smyla usazená sůl. Po návratu z dovolené je nejlepší navštívit autorizovaný servis a nechat si hodinky vyčistit ultrazvukem – odstraní se tak zbylé částice soli, které vašim hodinkám nesvědčí.

PRUDKÉ ZMĚNY TEPLOT

Každé hodinky špatně snáší prudké změny teplot. Proto rozhodně nedoporučujeme brát si je do sauny či vodní páry. Při sprchování či koupání s vodotěsnými hodinkami je důležité vyvarovat se prudkých změn teploty vody. Pokud se s hodinkami v létě chystáte například do moře, nejdřív je potřete vodou, abyste zmírnili teplotní šok.

PRIM tabulka velikosti pouzdra hodinek, šířka řemínků

Informace ke strojkům

MYIOTA 8215
Pokud se Vám zdá, že se sekundová ručička u Vašich hodinek zasekává, ujišťujeme Vás, že nejde o vadu, ale o normální stav. V hodinkách osazených strojkem Miyota 8215, se sekundová ručka pohybuje tímto charakteristickým způsobem, neboť je zde použit takzvaný systém nepřímého pohonu – Indirect Drive systém. Nejedná se o problém s hodinkami, je to dáno konstrukcí tohoto strojku, který byl takto navržen. Strojek má svůj bezpečnostní mechanismus, který při zatřesení hodinkami způsobí posunutí a zastavení sekundové ručky. Poté se ručka opět rozejde. Poskakování sekundové ručky nemá žádný vliv na přesnost chodu hodinek.

Více o systému nepřímého pohonu – Indirect Drive včetně videa naleznete v tomto článku.

MIYOTA 8215 (8205, 8217, 9015 a další)
Výrobce postupně mění konstrukci svých strojků i u dalších modelů, které v současné chvíli používáme. Není vyloučeno, že model hodinek se stejným označením může být osazen strojkem ještě v původním provedení nebo již upraveným s novou konstrukcí. Nový systém strojků byl vyvinut nejen pro ještě přesnější chod hodinek, ale zejména proto, aby byl samotný mechanizmus chráněn před vlivem různých otřesů, chvění nebo nárazů. I přesto je opravdu důležité mít na paměti, že jde o citlivý mechanismus, se kterým je potřeba zacházet šetrně.