Czech Tour 2019

Czech Tour  15. – 18. 8. 2019

Nejprestižnější závod na českých a moravských silnicích Czech Tour odstartoval svůj již jedenáctý ročník ve čtvrtek v Ostravě. Na jeho startu bylo dvacet sedmičlenných týmů, to znamená porci 140 cyklistů. Mezi nimi jsou dvě stáje UCI World Tour – Mitchelton-Scott a Bora-hansgrohe – ale i česká stáj Elkov Author.

Program

15.8.2019 Ostrava TTT / start 17:00 / 16,0 km
16.8.2019 Olomouc – Frýdek-Místek / start 11:30 / finish cca 16:06-16:34 / 186,6 km
17.8.2019 Olomouc – Uničov / start 11:00 / finish cca 15:20-15:32 / 175,3 km
18.8.2019 Mohelnice – Šternberk / start 10:30 / finish cca 15:07-15:21 / 178,0 km

Skvělý Elkov Author, má skalp Bory hansgrohe

Vynikajícím způsobem vstoupili jezdci nejlepší české stáje Author Elkov do jedenáctého ročníku etapového závodu první kategorie UCI Czech Tour. V úvodní týmové časovce na 16 kilometrů nestačili pouze na velice rychlé závodníky australské stáje Mitchelon Scott, kterým podlehli o čtrnáct vteřin, ale získali skalp další stáje World Tour, německé Bory hansgrohe.

Czech Tour poprvé ve své historii zavítal do centra severní Moravy Ostravy a pořadatelé připravili poměrně náročnou zvlněnou a technickou časovku. Na startu se prezentovalo devatenáct stájí a také reprezentační tým Japonska. Právě asijský celek postihla velká nepříjemnost ještě před startem závodu, když při rozjíždění měli dva jeho jezdci hodně nepříjemný pád a pro zranění tak na startovní čáře v jedné z hal v Trojhalí stáli nakonec pouze čtyři závodníci.

První se pod hranici dvaceti minut dostali jezdci rakouské stáje Felbermayr Simplon Wells, kteří však letos přijeli loňského vítěze tohoto podniku Ricarda Zoidla, který přestoupil do World Tour. Na vedoucí pozici se však neudrželi dlouho, o 25 vteřin je rychle překonali jezdci stáje Metec-THC.

Sedmí od konce startovali závodníci Authoru Elkov ve složení Jan Bárta, Karel Hník, František Sisr, Matěj Zahálka, Jakub Otruba, Michael Kukrle a Dominik Neuman. Již na mezičase byli naši jezdci nejrychlejší, a o pět vteřin je pak předstihl až Mitchelton Scott. Cílem proletěli závodníci Authoru Elkov v čase 18:51 a to znamenalo vedení s velkým náskokem.

„Jsem hodně spokojen. Kluci zajeli opravdu skvěle. Rozjeli to rychle, ale tempo nepřepálili a celou časovku jeli pohromadě. V jejím závěru vsadili své síly především závodníci, kteří nejedou na celkové pořadí. Nejvíce k úspěchu přispěli tradiční opory Bárta, Kukrle a Otruba, velice zrychlit vždy dokázal tým Sisr. Znovu opakuji, jsem velmi spokojen,“ řekl k výkonu svých svěřenců trenér Otakar Fiala.

Rychlejší nakonec byl až největší favorit Mitchelton Scott ve složení Daryl Impey, Luke Dubridge, Michael Hepburn, Lucas Hamilton, Christopher Juul Jensen, Brent Bookwalter a Jack Haig. Australané v nesmírně silné sestavě pokořili český celek ale poměrně těsně.

Výsledky:
Týmová časovka na 16 km
1. Mitchelton Scott 18:35, 2. Elkov Author +14, 3. Bora hansgrohe +20, 4. CCC Development Team +46, 5. Team Voralberg Santic +50, 6. Metec-THC +53.

Průběžné pořadí:
1. Dubridge (Austr.) 18:35, 2. Juul Jensen (Dán.), 3. Impey (JAR), 4. Hamilton (Austr.), 5. Haig (Austr.) všichni stejný čas, 6. Bookwalter (USA/všichni Mitchelton Scott) +8, 7. Hník, 8. Kukrle, 9. Bárta, 10. Otruba, 11. Sisr 12. Neuman všichni +15, …45. Zahálka (všichni ČR/ Author Elkov) +1:06

Zdroj: www.czechcyclingtour.cz
Foto: Jan Brychta / Czech Tour 2019

Na Czech Tour do žlutého Impey

Jihoafričan Daryl Impey ze stáje Mitchelton Scott je novým držitelem žlutého trikotu hlavního partnera Moravskoslezského kraje pro nejlepšího jezdce 11. ročníku etapového závodu první kategorie UCI Czech Tour. Etapu po 186,6 kilometrech z Olomouce do Frýdku-Místku sice nevyhrál, když se musel sklonit před Shane Archboldem z Nového Zélandu ze stáje Bora hansgrohe, ale šestivteřinová bonifikace jej posunula do čela, když vystřídal svého týmového kolegu Australana Luka Durbridgeho.

Z českých jezdců stáje Elkov-Author skončil v etapě nejlépe Dominik Neuman na 13. místě a celkově mu patří sedmé místo před svými týmovými spolujezdci Janem Bártou, Jakubem Otrubou, Michaelem Kukrlem a Karlem Hníkem. Otrubovi tak patří dres nejlepšího mladého jezdce do 23 let (Best of British Cars), Neuman získal trikot červený pro nejlepšího Čecha (Prim) a zelený trikot vedoucího jezdce bodovací soutěže (Satum) má vítěz etapy Archbold.

Hned v úvodu etapy ujel z hlavního pole kvartet Aadne Holter (Nor.), Wessel Krul (Niz.), Maciej Paterski (Pol.) a Szymon Tracz (Pol.). Postupně jejich náskok narůstal až na čtyři a půl minuty, ale především jezdci stále Mitchelton Scott situaci kontrolovali. Na vrchařských prémiích si nejlépe vedl Paterski a do třetí etapy nastoupí v trikotu nejlepšího vrchaře (Emco). Naopak ve stoupáních zaostával Krul a při výjezdu na Pustevny ztratil se skupinou definitivně kontakt.

Stoupání na pátou vrchařskou prémii na Bumbálku znamenalo konec proti přesile i pro zbylé jezdce z úniku. Paterski ji sice ještě vyhrál, ale pak závod vzali do své režie cyklisté dvou stájí World Tour – Mitchelton Scott a Bora hansgrohe. Seřadili se na čele pelotonu a připravovali spurt pro své lídry. Australská stáj pro vítěze jedné z etap letošní Tour de France Impeye, ale více se radovali v cíli jejich soupeři.

Z Elkov-Author v první jedenašedesátičlenné skupině, která se vytvořila při stoupání na Bumbálku bylo pět jezdců a trenér Otakar Fiala byl spokojen. „Vepředu byli všichni, kteří jedou na celkové pořadí. Škoda, že chyběl Sisr, který umí dobře zaspurtovat. Cyklisté Bory a Mitcheltonu celou etapou kontrolovali a zítra to bude myslím to samé. A poslední den se rozhodne,“ zaprorokoval Fiala.

Výsledky:
2. etapa: Olomouc – Frýdek-Místek (186,6 km)
1. Archbold (N. Zél./Bora hansgrohe) 4:29:50, 2. Impey (JAR/Mitchelton Scott), 3. Baška (SR/Bora hansgrohe), 4. van den Berg (Niz./Metec-TKH), 5. Skaarseth (Nor./UNO – X Norvegian Development Team), 6. Steimle (Něm./Team Voralberg), …13. Neuman, 33. Bárta, 43. Otruba, 47. Kukrle, 51. Hník všichni stejný čas, 88. Sisr +5:11, 118. Zahálka (všichni ČR/Elkov-Author) +24:17.

Průběžné pořadí:
1. Impey 4:48:18, 2. Hamilton 3. Dubridge (oba Austr./Mitchelton Scott), 4. Juul Jensen (Dán./Mitchelton Scott), 5. Haig (Austr./Mitchelton Scott) všichni +7, …7. Neuman, 8. Bárta, 9. Otruba, 10. Kukrle, 11. Hník, všichni +23, 66. Sisr +5:34, 113. Zahálka +25:31.

Zdroj: www.czechcyclingtour.cz
Foto: Jan Brychta / Czech Tour 2019

Impey udržel na Czech Tour vedení

Jihoafrický jezdec Daryl Impey ze stáje Mitchelton Scott si i po třetí etapě jedenáctého ročníku závodu Czech Tour udržel žlutý trikot vedoucího jezdce celkové klasifikace. Třetí etapa z Olomouce do Uničova nabídla zvlněný profil o délce 173 kilometrů, která však v celkovém pořadí prakticky nic nezměnila. Do cíle přijelo pohromadě v hlavním poli 76 jezdců a ve spurtu měl z nich nejvíce sil italský jezdec Alberto Dainese (SEG Racing Academy). Z Čechů skončil nejlépe Dominik Neuman (Elkov-Author), který byl devátý.

V pátek prorokoval trenér celku Elkov-Author Otakar Fiala, že dnes bude průběh stejný jako v etapě druhé, a nespletl se. Přibližně na dvacátém kilometru ujela pětice Anatolij Budjak (Ukr.), Polák Piotr Konwa, Nizozemec Danny van der Tuuk, Patryk Storz (Pol.) a Patrick Schellig ze Švýcarska. Ti si vytvořili náskok nepřesahující tři minuty, rozdělili si body třech vrchařských prémiích a na té čtvrté na hradě Bouzov ještě vyhrál Budjak, ale těsně v patách mu již byl peloton vedený jezdci Mitcheltonu Scott, kteří opět naprosto jasně kontrolovali dění na trati.

Na tři okruhy v okolí cílového města Uničova přijelo hlavní pole pohromadě, nikomu se již nepodařilo získat nějaký náskok, a tak se rozhodovalo v dlouhém spurtu. A v něm jezdci dvou nejsilnějších stájí tentokrát navrch neměli. S jistotou projel na prvním místě italský mladík Alberto Dainese (SEG Racing Academy) a ukázal, že letošní titul mistra Evropy kategorie závodníků do 23 let rozhodně nezískal náhodou. Za ním skončili Srb Dušan Rajovič (Adria Mobil) a Polák Stanislaw Aniolkowski (CCC Development Team). Čtvrtý spurtoval vítěz páteční etapy Shane Archbold (N. Zél./Bora hansgrohe).

Do desítky nejlepších se dnes dokázal vtěsnat Dominik Neuman a zářil spokojeností. „Toho umístění si v této konkurenci moc vážím. Je zde plno skvělých spurterů a pro mě je to jeden z největších úspěchů kariéry. V závěru mi hodně pomohl Michael Kukrle a především Jan Bárta, který mě dovezl do poslední zatáčky na velmi dobré pozici, a pak to již bylo na mě. Ale zítřejší etapa pro mě již tolik nebude, a tak se budu snažit co nejvíce pomoci kolegům, kteří jedou na celkové umístění,“ řekl Dominik Neuman.

Bárta se prosadil na poslední rychlostní prémii, na niž za druhé místo získal dvouvteřinovou bonifikaci a posunul se tím na pozici nejlepšího českého jezdce na sedmé místo a za ním jsou seřazeni Neuman, Kukrle, Jakub Otruba a Karel Hník. Za vedoucím Impeyem jsou jeho týmový kolegové Australan Lucas Hamilton a dánský jezdec Christopher Juul Jensen.

Výsledky:
3. etapa: Olomouc – Uničov (175,3 km)
1. Dainese (It./SEG Racing Academy) 4:01:02, 2. Dušan Rajovič (Adria Mobil), 3. Aniolkowski (Pol/CCC Development Taem), 4. Archbold (N. Zél./Bora hansgrohe), 5 van Dalen (Niz./Metec-TKH), 6. Baška (SR/Bora hansgrohe), …9. Dominik Neuman, 34. Bárta, 54. Kukrle, 68. Hník, 70. Otruba všichni stejný čas, 80. Zahálka +22, 96. Sisr (všichni Elkov-Author) +3:57.

Průběžné pořadí:
1. Impey (JAR/Mitchelton Scott) 8:49:12, 2. Hamilton (Austr./Mitchelton Scott) +13, 3. Juul Jensen (Dán./Mitchelton Scott), 4. Haig, 5. Dubridge (oba Austr./Mitchelton Scott) všichni +15, 6. Bookwalter (USA/Mitchelton Scott) +24, 7. Bárta +29, 8. Neuman, 9. Kukrle, 10. Otruba, 11. Hník všichni +31, 86. Sisr +9:39, 110. Zahálka +26:01.

Zdroj: www.czechcyclingtour.cz
Foto: Jan Brychta / Czech Tour 2019

Czech Tour vyhrál Impey, Kukrle třetí

Vítězem 11. ročníku závodu první kategorie UCI Czech Tour se stal největší favorit Jihoafričan Daryl Impey z týmu Mitcheton Scott, druhý skončil jeho týmový kolega Australan Lucas Hamilton a třetí je český jezdec Michael Kukrle z Elkov-Author.

Závěrečnou čtvrtou nejtěžší etapu závodu z Mohelnice do Štenberku po 178 kilometrech vyhrál ve sportu kvarteta první skupiny Hamilton před Impeyem a třetí dojel Kukrle.

Na trati čekalo na jezdce osm vrchařských prémií, z nich pět získal Spaněl José Diaz Gallego z Team Voralberg a to mu nakonec vyneslo prvenství ve vrchařské soutěži. On spolu s Františkem Sisrem z Elkovu-Author, Polákem Pawlem Cieslikem, Japoncem Manabu Išibašim a Slovincem Zigou Grošeljem ujeli z pelotonu asi tři kilometry před prvním stoupáním na Dlouhé stráně a před pelotonem vydrželi až do vjezdu do cílového města.

Zde na jezdce čekaly tři desetikilometrové okruhy s náročným stoupáním po kostkách a v zatáčkách na Ecce Homo. Hned v prvním okruhu se do sólového úniku pustil německý jezdec Andreas Schillinger z Bora hansgrohe ve snaze sebrat prvenství soupeřům z Mitchelton Scott. Získal k dobru až 40 vteřin, ještě do závěrečného kola vjížděl s náskokem 27 vteřin, ale na vrcholu stoupání jeho naděje skončily.

Soupeře se snažil zaskočit nástupem hned v začátku stoupání do posledního okruhu i loňský vítěz této etapy Kukrle. Nástup borce, který na zdejších silnicích hodně trénuje, rozhodl. Z pelotonu se s ním do závěrečného kopce vydali Impey, Hamilton a Grosschartner. Ve snaze urvat etapový vavřín, znovu nastoupil asi pět stovek metrů před páskou, ale v dlouhém spurtu se přes něj dostali Hamilton i Impey.

„Letos jsem na tom byl lépe jak před rokem, proto jsem to zkusil. Soupeři ale byli silní a jsem rád za třetí místo v etapě, ale především v celkové pořadí. Myslím, že lépe jsem tu zajet ani nemohl, navíc se mi zdálo, že cyklisté Mitchelton Scott ani nemuseli jet zcela naplno, vypadalo to, jako že trénují. Pro mě je to rozhodně zatím největší cyklistický úspěch v kariéře,“ řekl Michael Kukrle.

Z našich jezdců ale neuspěl jen Kukrle. Do elitní desítky se dostalo hned kvarteto závodníků Elkov-Author. Šestý byl klasifikován Jan Bárta, sedmý Jakub Otruba, který zároveň vyhrál soutěž mladých jezdců do 23 let a hned za ním byl Karel Hník.

Výsledky:
4. etapa: Mohelnice – Štenberk (178 km):
1. Hamilzon (Austr./Mitchelon Scott) 4:33:53, 2. Impey (JAR/Mitchelton Scott), 2. Kukrle (Elkov-Author) oba stejný čas, 4. Grosschartner (Rak./Bora hansgrohe) -1, 5. Bárta (Author Elkov), 6. Stussi (Švýc./Team Voralberg), …16. Otruba všichni +44, 19. Hník +1:10, 25. Neuman +2:23, 52. Zahálka +6:42, Sisr (všichni Elkov-Author).

Konečné pořadí:
1. Impey 13:22:59, 2. Hamilton +9, 3. Kukrle +33, 4. Grosschartner +43, 5. Haig (Austr./Mitchelton Scott) +1:05, 6. Bárta +1:19, 7. Otruba +1:21, 8. Hník +1:47, …22. Neuman +3:00, 86. Zahálka +32:49.

Zdroj: www.czechcyclingtour.cz
Foto: Jan Brychta / Czech Tour 2019