Czech Tour 2020 novinky ze závodu

Pojďme fandit spolu.

Časovkou družstev na 18,6 kilometrů odstartoval dnes v Uničově 12. ročník největšího českého etapového závodu Czech Tour. V podniku první kategorie Mezinárodní cyklistické unie (UCI) ji nejrychleji zvládli, stejně jako v minulém roce, jezdci australské stáje Mitchelton Scott. A vyhráli suverénně – druhému v pořadí nizozemskému Team Sunweb nadělili 25 vteřin, třetí skončilo norské Uno-X Pro Cycling Team ve stejném čase.

Ve výborném světle se představili ale i čeští jezdci. Nejlepší naše stáj Elkov Kasper zaostala po loňském druhém místě tentokrát o tři vteřiny na čtvrté příčce, česká reprezentace pod vedením kouče Tomáše Konečného byla dvanáctá, ale i její ztráta je malá jen 1:04.

Los rozhodl, že na trať vyrazí jako první Elkov Kasper a sestava Michal Schlegel, Michael Kukrle, Adam Ťoupalík, Dominik Neuman, Jan Bárta, Karel Hník a Jakub Otruba nasadila laťku dost vysoko. Když v roce 2017 na stejné trati hradecká stáj vyhrála, zajela o patnáct vteřin horší čas jak dnes a na dlouhou dobu se usadila na vedoucí pozici. O pár desetin je překonali až jezdci Uno-X Pro Cycling Team a v samém závěru Team Sunweb. Jako poslední vyrazili na trať jezdci Mitchelton Scott a ti doslova letěli. Časomíra se jim jako jediným zastavila pod dvacetiminutovou hranicí a potvrdili svoji vysokou třídu.

,,Kluci to rozjeli hodně rychle, až jsem si říkal, zdali to nepřepálili. Ale jeli přesně to, co jsme si řekli.  Velmi dobře zvládli těžký úsek do Medlova a pět kilometrů před cílem již bylo jasné, že to bude dobré. Tým jel naprosto vyrovnaně, jediný se na špici moc neobjevoval Karel Hník, ale o něm se ví, že to není žádná časovkář, šest zbylých jezdců odvedlo rovnocennou práci a s umístěním jsem hodně spokojen,“ řekl trenér týmu Otakar Fiala.

A kapitán celku Jan Bárta přidal. ,,Myslím, že to bylo dost dobré. Včera jsme si trať projeli a všichni věděli, co nás čeká. První polovina byla po větru, druhá proti, ale díky vyrovnanému týmu jsme to zvládli bez problémů.“

I reprezentační kouč Tomáš Konečný se po projetí svých svěřenců cílem usmíval. ,,Jsem spokojen, velice spokojen. Až na Dana Turka jsou všichni další kluci z kategorie U23 a jeli jsme spolu pohromadě takto poprvé. Na přípravu jsme měli jediný den a výsledný čas je pro nás hodně dobrý. Že největší část práce odvedou Turek a Petr Kelemen, tak s tím jsem počítal, ale velmi týmu pomohli i Vojtěch Řepa, Vojtěch Sedláček a Tomáš Bárta,“ zhodnotil Tomáš Konečný.

Ve žlutém trikotu hlavních partnerů Olomouckého a Moravskoslezského kraje nastoupí do druhé etapy Australan Luke Dubridge.

Mitchelton Scott was fastest on 18,6 km long TTT course and leads the race

In mildly ondulating terrain Mitchelton Scott team managed to finish fastest with average speed 56,32 km/h and finished 25 second before second Team Sunweb, and third Uno-X Pro Cycling Team in same time. Czech Conti team Elkov Kasper finished fourth to make local fans happy. Big mistake cost NTT good time and probably also some blood and scratches, as they crashed on fast course.

Výsledky:

1. etapa – časovka družstev (18,6 km):

1. Mitchelton Scott 19:49, 2. Team Sunweb +25, 3. UNO – X Pro Cycling Team +25, 4. Elkov  Kasper +28, 5. Bora – hansgrohe +31, 6. Team Jumbo – Visma +34, …12. ČR +1:06.

Pořadí po 1. etapě:

1. Dubridge (Austr./Mitchelton Scott) 19:49, 2. Bauer (N. Zél./Mitchelton Scott), 3.  Hamilton, 4. Groves, 5. Howson (všichni Austr./) všichni stejný čas, 6. Nieuwenhuis (Niz./Team Sunweb) +25, …16. Schlegel, 17. Kukrle, 18. A. Ťoupalík, 19. Neuman, 20. Bárta, 21. Hník, 22. Otruba (všichni Elkov Kasper) všichni +28,61 61. Turek, 62. Řepa, 63. Petr Kelemen, 64. Sedláček, 65. K. Vacek (všichni ČR) všichni +1:06.

Stages 2020

6. 8. 2020    Uničov TTT (18,6 km)
7. 8. 2020    Prostějov – Uničov           (193,4 km)
8. 8. 2020    Olomouc – Frýdek-Místek (209,8 km)
9. 8. 2020    Mohelnice – Šternberk (179,2 km)

www.czechcyclingtour.cz

fb @CzechCyclingTour

Vítězem druhé etapy podniku Czech Tour, závodu první kategorie Mezinárodní cyklistické unie (UCI), se stal po 193,7 kilometrech Belgičan Jordi Meeus (SEG Racing Academy), který zdolal úřadujícího belgického šampiona Tima Merliera (Alpecin – Fenix) a třetí skonči Němec Max Kanter (Team Sunweb). Žádné převratné změny ale etapa z Prostějova do Uničova nepřinesla. Žlutý trikot bez nejmenších problémů udržel Australan Luke Durbridge a ani další pořadí se prakticky neměnilo.

Nejlepší z český jezdců skončil Dominik Neuman (Elkov Kasper) na devátém místě, o čtyři místa za ním projel nejlepší z cklistů v českých reprezentačních trikotech Tomáš Bárta. Červený trikot pro nejlepšího českého jezdce závodu partnerů firem Prim a Media Walk převzal právě Neuman od svého spolujezdce Michala Schlegela.

Etapa byla podle předpokladů, nic podstatného se v ní neudálo. Nefoukalo, takže ani nepřišla nějaká zápletka. Ještě před metou třiceti kilometrů ujela trojice Keon Bouwman (Niz./Team Jumbo), Matteo Fabbro (It./Bora hansgrohe) a Yannik Achterberg (Něm./Majola Pushbikers). Na všech vrchařských prémiích bylo stejné pořadí Bouwman, Fabbro, Achterberg a peloton vše bezpečně kontroloval. Bouwman se tak obékl do trikotu nejlepšího vchaře firmy Emco. Byli to jezdci stáje Mitchelton Scott, kteří se usadili na čele a nedovolili triu získat větší jak čtyřminutový náskok.

Před cílovým městem Uničovem ještě zrychlili a po prvním průjezdu před třemi závěrečnými okruhy dojeli posledního statečného závodníka z úniku Bouwmana, zatímco další dva se do pelotonu zařadili již dříve.

,,Byla to etapa jako každý rok a tím, že ani nefoukalo, tak se prakticky nic nedělo. Odjeli tři lidi a stáj Mitchelton Scott si hlídala odstup. Kluci měli za úkol jít do nějakého většího úniku, ale do trojice to by bylo zbytečné plýtvání sil. Splnili technický plán a v závěru to rozjeli pro Neumana, který se dostal do elitní desítky, dokázal, že je to dobrý spurter. Zítra to bude rozhodně náročnější etapa,“ zhodnotil dnešních téměř dvě stě kilometrů trenér Elkov Kasper Otakar Fiala.

V podobném duchu mluvil i kouč české reprezentce Tomáš Konečný. ,,Byla to etapa podle předpokladu. Nefoukalo, takže to bylo naprosto v pohodě. Kdyby odjela větší skupina, tak bychom tam chtěli někoho mít. Necelé tři kilometry před cílem byl pád, naše dva kluky to zbrzdilo, ale bylo to již v ochranné zóně, takže v pohodě. Tomáš Bárta bydlí prakticky u trati, takže kluci mu chtěli v závěru pomoci a myslím, že se jim to podařilo, když skončil na třináctéím místě,“ řekl Konečný.

Výsledky:

2. etapa: Prostějov – Uničov (193,4 km):

1. Meeus (Belg./SEG Racinag Academy) 4:41:34, 2. Merlier (Belg./Alpecin – Fenix), 3. Kanter (Něm./Team Sunweb), 4. Kooij (Niz./Team Jumbo), 5. de Bie (Belg./Bingoal WB), 6. Hoelgaard (Nor./UNO – X Pro Cycling Team), 7. Capiot (Belg./Sport Vlaanderen – Baloise), 8. Durbridge (Austr./Mitchelton Scott), 9. Neuman (Elkov Kasper), 10. E. Baška (ASR/Bora hansgrohe), …12. T. Bárta, 23. Petr Kelemen (oba ČR), 35. Vakoč (Alpecin – Fenix), 39. Turek (ČR), 42. Schlegel, 46. A. Ťoupalík, 74. Otruba (všichni Elkov Kasper), 75. Řepa, 77. Procházka (oba ČR), 85. J. Bárta (Elkov Author) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí:

1.Durbridge 5:01:23, 2 Groves, 3. Hamilton, 5. Howson (všichni Austr./Mitchelton Scott), 6. Bauer (N. Zél./Mitchelton Scott), 6. Denz (Něm./Team Sunweb) +22, 7. Larsen (Nor./UNO – X Pro Cycling Team) +22, 8. Nieuwenhuis (Niz./Team Sunweb), 9. Skaarseth oba +24, 10. Hoelgaard (oba Nor./UNO – X Pro Cycling Team) +25, …16. Neuman, 17. Schlegel, 18. A. Ťoupalík, 19. Otruba, 21. J. Bárta, 23. Kukrle, 24. Hník všichni +28, 37. Vakoč +39, 55. Petr Kelemen, 57. Turek, 60. Řepa, 64. K. Vacek, 65. Sedláček (oba ČR) všichni +1:06.

Jordi Meeus (SEG Racing Academy) wins bunch sprint in the final of 193,7 km long hot stage

Escape of Keon Bouwman (Team Jumbo), Matteo Fabbro (Bora hansgrohe) and Yannik Achterberg (Majola Pushbikers) was strong, but time gaps were controled by Mitchelton Scott and stage finished in bunch sprint on final flat rounds in Uničov city, on same place as yesterday’s TTT. Jordi Meeus showed his dominance beating belgium national champ Tim Merlier (Alpecin – Fenix) and Max Kanter (Team Sunweb). Yellow Jersey holds still Luke Durbridge.

Stages 2020

6. 8. 2020    Uničov TTT (18,6 km)
7. 8. 2020    Prostějov – Uničov           (193,4 km)
8. 8. 2020    Olomouc – Frýdek-Místek (209,8 km)
9. 8. 2020    Mohelnice – Šternberk (179,2 km)

www.czechcyclingtour.cz

fb @CzechCyclingTour

Credit photos „Jan Brychta / Czech Tour“

Žluté převlékání na Czech Tour, do vedení jde Groves / Groves in yellow, Meeus wins again in Frydek-Mistek

Třetí etapa 12. ročníku cyklistického etapového závodu Czech Tour, podniku první kategorie UCI, přinesla změnu držitele žlutého trikotu vedoucího jezdce průběžné klasifikace. Australana Luka Durbridgeho vystřídal jeho týmový kolega a krajan, teprve jedenadvacetiletý mladík Kaden Groves.

Dnešní třetí etapu z Olomouce do Frýdku-Místku, která měřila 209,8 kilometrů, vyhrál belgický jezdec Jordi Meeus (SEG Racing Academy) a potvrdil své skvělé spurterské schopnosti, po pátečním vítězství vybojoval druhý etapový vavřín na letošním ročníku. Z Čechů skončil nejlépe v hromadném spurtu Tomáš Bárta (reprezentace ČR), který dojel na 10. místě, patnáctý spurtoval Adam Ťoupalík (Elkov Kasper). V průběžné klasifikaci je na tom nejlépe z Čechů jedenáctý Michael Kukrle se ztrátou 28 vteřin na prvního, ve shodném čase jsou za ním seřazeni Dominik Neuman, A. Ťoupalík, Michal Schlegel, Jan Bárta a Jakub Otruba, všichni spolujezdci Kukrleho. Jen o jedenáct vteřin je na tom hůře pětaadvacátý Petr Vakoč (Alpecin Fenix), vítěz závodu z roku 2015.

Na jezdce dnes čekala nejdelší etapa závodu a navíc doslova tropy, teploměr neklesl pod třicet stupňů. Již na desátém kilometru se podařil únik pětice jezdců mezi nimiž byl i Vojtěch Řepa z české reprezentace, ale nejaktivnější byli Lars Boven (Niz./Team Jumbo – Visma) a Belgičan Thimo Willems (Sport Vlaanderen – Baloise). Oba se dělili o první místa na vrchařských prémiích, kterých bylo na trati pět. Skupina si vypracovala až pětiminutový náskok, ale jezdci stáje Mitchelton Scott situaci kontrolovali. Velký díl práce při stíhání odvedl Durbridge, ale při náročném stoupání na Pustevny již další práci přenechal týmovým kolegům.

Tam skončily i naděje pro dva české nadějné jezdce, na něž nejvíce sázel reprezentační kouč Tomáš Konečný, konkrétně na Vojtěcha Sedláčka a Karla Vacka. Ve stoupání nestačili a odpadli. Sedláček nakonec skončil v doprovodném voze, Vacek se do cíle protrápil, ale přijel se ztrátou skoro čtyřiadvacet minut.

„To je pro mě zklamání, ale ostatní kluci bojovali. Řepa zajel super, skočil do úniku a takové závodění jej posouvá. Lídrem tak zůstává Petr Kelemen, který jel velmi dobře takticky a zdá se před rozhodující závěrečnou etapou v naprosté pohodě. Skvělý byl opět Tomáš Bárta a obrovskou porci práce pro tým odvedl Michal Procházka,“ řekl Tomáš Konečný.

Ve stoupání na Pustevny již ale na čele zůstal osamocen Willems, uspěl ještě na vrchařské prémii na Soláni, ale pak i jeho peloton pohltil. Opravdu závodit se začalo až v samém závěru, hlavně na okruzích kolem cílového města. Různé malé skupinky se snažily odjet, ale štěstí neměla žádná a velké stáje rozehrávaly taktiku pro své spurtery. Všem ale opět vypálil rybník Meeus, za nímž skončili Němec Max Kanter (Team Sunweb) a Estonec Martin Laas (Bora hansgrohe).

Z české stáje Elkov Kanter dopadl nejlépe Adam Ťoupalík. „Nejede se mi úplně špatně, ale dost se peru s vedrem. Mnohem lépe se mi jezdí na normálních podmínek. Dnes jsem se snažil přes ty kopce ušetřit nějaké síly a závodit se začalo až na okruzích. Snažil jsem se být vepředu, ale tři kilometry před cílem to bylo z kopce a hodně se to přelévalo a již jsem neměl sílu zabojovat o desítku. Doufám, že zítra přežiji Dlouhé stráně a že máme dost silný tým na to, abychom v závěrečných okruzích zůstali vepředu a v celkovém pořadí se posunuli. Kdo bude lídrem, tak o tom se rozhodne až před Šternberkem,“ řekl Adam Ťoupalík.

Meeus wins second time

Very hot 209,8 km long stage from Olomouc to Frýdek-Místek ended in bunch sprint. Before, there was escape of five with most active Thimo Willems (Sport Vlaanderen – Baloise) with Vojtěch Řepa from Czech National Team. But most the time, the stage was controlled by Mitchelton Scott team. But again. In the final it was SEG Racing’s Jordi Meeeus, who was fastest on pavé in Frýdek-Místek.

Výsledky:

3. etapa: Olomouc – Frýdek-Místek (209,8 km):

1. Meeus ((Belg./SEG Racing Academy) 5:18:38, 2. Kanter (Něm./Team Sunweb), 3. Laas (Est./Bora hansgrohe)), 4. van Roy, 5. Capiot (oba Belg./Sport Vlaanderen), 6. Eenkhoorn (Niz./Team Jumbo Visma), …10. T. Bárta (ČR), 15. A. Ťoupalík, 22. Neuman (oba Elkov Kasper), 27. Vakoč (Alpecin – Fenix), 36. Schlegel (Elkov Kasper), 41. Petr Kelemen (ČR), 44. Kukrle (Elkov Kasper), 46. Turek (ČR), 53. J. Bárta, 71. Hník, 74. Otruba (všichni Elkov Kasper) všichni stejný čas, 85. Řepa (ČR) +1:21, 96. Procházka (ČR) +3:39.

Průběžné pořadí:

1. Groves 10:20:01, 2. Howson, 3. Hamilton (všichni Austr./Mitchelton Scott), 4. Bauer (N. Zél./Mitchelton Scott) všichni stejný čas, 5. Denz (Něm./Team Sunweb) +20, 6. Meeus +24, …11. Kukrle +26, 12. Neuman, 13. A. Ťoupalík, 14. Schlegel, 15. J. Bárta, 16. Otruba, 19. Hník všichni +28, 25. Vakoč +36, 39. Petr Kelemen +1:06, 41. Turek +1:06, 74. Řepa +2:25, 84. T. Bárta +3:35.

Stages 2020

6. 8. 2020    Uničov TTT (18,6 km)
7. 8. 2020    Prostějov – Uničov           (193,4 km)
8. 8. 2020    Olomouc – Frýdek-Místek (209,8 km)
9. 8. 2020    Mohelnice – Šternberk (179,2 km)

www.czechcyclingtour.cz

fb @CzechCyclingTour

Credit photos „Jan Brychta / Czech Tour“

Vítězem 12. ročníku etapového závodu Czech Tour, podniku první kategorie kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI), se stal Australan Damien Howson ze stáje Mitchelton Scott, druhý skončil jeho týmový kolega Novozélanďan Jack Bauer a třetí je klasifikován norský jezdec Markus Hoelgaard (UNO-X Pro Cycling Team). Uspěli i Češi. Dnes skončil v etapě třetí Adam Ťoupalík (Elkov Kasper) a to jej v konečném pořadí vyneslo na celkové čtvrté místo.

Hradecká stáj navíc vyhrála soutěž družstev, když porazila všech šest WorldTourových stájí. Do elitní desítky individuálního pořadí se prosadili i další čeští cyklisté. Jakub Otruba (Elkov Kasper) skončil na skvělém šestém místě, navíc ovládl soutěž mladých jezdců do 23 let a devátou příčku obsadil vítěz tohoto závodu z roku 2015 Petr Vakoč (Alpecin – Fenix).

Dnešní etapa byla vskutku královská, na jezdce čekalo celkem devět vrchařských prémií. Již na desátém kilometru ujela pětice jezdců, kteří však v průběžném pořadí nefigurovali mezi nejlepšími a ve Velkých Losinách měli k dobru skoro pět minut. To již však vjeli na stoupání na Dlouhé stráně a ještě před vrcholem stoupání je dostihla skupina 28 jezdců, ale chyběl mezi nimi ve žlutém jedoucí Australan Kaden Groves (Mitchelton Scott), takže bylo jasné, že se opět bude měnit lídr závodu.

V následném stoupání na Černohorské sedlo uniklo trio Pascal Eenkhoorn (Niz./Team Jimbo Visma), Felix Gall (Něm./Team Sunweb) a Jimmy Janssen (Niz./Alpecin – Fenix). Na čele vydrželi na horských prémiích na Vidly, Lyře i Hvězdě, ale hned pro nájezdu na první ze čtyř okruhů v cílovém městě Šternberku je dostihlo hlavní pole, a tak se tradičně rozhodovalo při stoupání po kostkách na trati Ecce Homo. V posledním kopci získali malý náskok Howson a Hoelgaard a v tomto pořadí projeli cílem, skupinu pronásledovatelů přivedl do cíle Adam Ťoupalík.

,,Když v posledním kole ti dva odskočili, tak jsem neměl sílu se jich zachytit. Ve sjezdu jsem se snažil dostat co nejvíce dopředu, v poslední zatáčce jsem skočil Eenkhoorna a bylo z toho skvělé třetí místo. Od extrémně náročného stoupání na Dlouhé stráně se jelo hodně rychle a cítil jsem se dnes dobře. Kluci uprchlíky sjeli a nakonec jsem spokojen já i celý tým. Pro tým to byl důležitý závod a náš výsledek považuji v tak silné konkurenci za velice dobrý,“ řekl Adam Ťoupalík.

Výsledky:

4. etapa: Mohelnice – Šternberk (179,2 km):

1. Howson (Austr./Mitchelton Scott) 4:24:44, 2. Hoelgaard (Nor./UNO – X Pro Cycling Team) stejný čas, 3. A. Ťoupalík (Elkov Kasper), 4. Eenkhoorn (Niz./Team Jumbo Visma), 5. Bauer (N. Zél./Mitchelton Scott), 6. Schmid (Švýc./Leopard Pro Cycling), …9. Vakoč (Alpecin – Fenix), 17. Otruba všichni +9, 22. Kukrle (oba Elkov Kasper), 38. Petr Kelemen (ČR), 43. Jan Bárta (Elkov Kasper) oba +3:11, 48. Řepa (ČR) +3:15, 57. Neuman, 58. Schlegel oba +6:39, 79. Hník (všichni Elkov Kasper) +14:37.

Konečné pořadí:

1. Howson 14:44:35, 2. Bauer +19, 3. Hoelgaard +29, 4. A.Ťoupalík +43, 5. Haga (USA/Team Sunweb) +44, 6. Otruba +47, 7. Bouwman (Niz./Team Jumbo) +47, 8. Eenkhoorn +48, 9. Vakoč +55, 10. Veergaerde (Belg./Alpecin  – Fenix) +58, …12. Kukrle +1:02, 31. Jan Bárta +3:49, 38. Petr Kelemen +4:27, 50. Řepa +5:50, 53. Neuman +7:17, 54. Schlegel +7:17, 68. Hník +15:15.

Soutěž mladých jezdců do 23 let:

1. Otruba 14:45:22, 2. Frigo (It./SEG Racing Academy) +17, 3. Schelling (Niz./Bora hansgrohe) +25.

Bodovací soutěž:

1. Meeus (Belg./SEG Racing Academy) 51, 2. Kanter (Něm./Team Sunweb) 36, 3. Eenkhoorn 32.

Vrchařská soutěž:

1.Bouwman 41, 1. Willems (Belg./Sport Vlaanderen) 18, 3. Janssens (Belg./Alpecin – Fenix)  17.

 

First on finish line and winner of general classification Damien Howson, beating Markus Hoelgaard on finish line

Final stage of Czech Tour from Olomouc to Šternberk on tough hills of Jeseníky mountains was final big show. Nice but very hot weather and great mountains. While there was strong escape with 2018 winner Riccardo Zoidl, peloton lead by Elkov Kasper and Mitchelton Scott mostly controlled today’s stage and decision was made on final rounds in the city of Šumperk. In last round, Damien Howson (Mitchelton Scott) managed to make small gap with Markus Hoelgaard (Uno-X Pro Cycling Team) and they also finished in this order on finish line. Howson with this win also got final first place in general classification.

Stages 2020

6. 8. 2020    Uničov TTT (18,6 km)
7. 8. 2020    Prostějov – Uničov           (193,4 km)
8. 8. 2020    Olomouc – Frýdek-Místek (209,8 km)
9. 8. 2020    Mohelnice – Šternberk (179,2 km)

www.czechcyclingtour.cz

fb @CzechCyclingTour

Credit photos „Jan Brychta / Czech Tour“