Novinky z cest Jana Hvízdala

Novinky z divokých cest

Představujeme vám našeho nového ambasadora Jana Hvízdala!
BLOG 1: PRIM SPORT ADVENTURE v podání Jana Hvízdala

Posledních 10 let cestuji okolo světa a snažím se dostávat do míst, kam se většina lidí snadno nedostane. Ať už je to kanadský Yukon, Aljaška, Antarktida nebo Špicberky ve vysoké Arktidě. Právě posledně jmenované místo mi přirostlo k srdci. Strávil jsem tam nádherné 4 roky a jako vůdce psího spřežení vozil zákazníky do divočiny habitatu ledního medvěda. Tohle místo je velice specifické 3 měsíce trvající polární nocí, velmi nízkými teplotami a extrémním počasím. Přesto je to místo, které si zamilujete pokud sníte o pravé divočině. Pokud máte to štěstí a můžete ho navíc prozkoumávat se psím spřežením, tak z mého pohledu neexistuje nic čistějšího a krásnějšího. Ať už je to setkání tváří v tvář s ledním medvědem, nekonečné brázdění polárních plání se psím spřežením nebo nádherné polární záře, tak právě tyhle momenty jsou vzpomínky, které ve vás zůstanou navždy. Můj čas na Špicberkách Vám popíšu v nějakém z následujících blogů. Ačkoliv už na Špicberkách nebydlím, tak se snažím na daleký Sever alespoň jednou ročně vyrazit a pocítit chladný polární vítr.

Protože mezi moje největší vášně patří fotografie, tak jsem se kariérně posunul a pracuji jako fotograf pro společnost Hurtigruten Expeditions. Ačkoliv to nejsou „pravé“ expedice, ale spíš expediční plavby, tak mi tahle práce dává možnost cestovat okolo světa a vidět místa, o kterých sní spousta lidí. Také je to příjem, který mi pomáhá plánovat svoje vlastní projekty a expedice a to je pro mě v téhle fázi života to nejdůležitější. V budoucnu mám naplánované projekty v Grónsku, Kanadě nebo na Kamčatce, tak uvidíme jaké bude cestováni v novém desetiletí. Mějte krásný den a doufám, že mě budete na mých cestách následovat, Honza.

Odkaz na IG: https://www.instagram.com/janhvizdal/

Kdo jiný by byl tak skvělým ambasadorem sportovní řady hodinek PRIM Sport Adventure, které jsme vytvořili právě pro lidi, kteří mají rádi dobrodružství a nebojí se vyzkoušet něco nového!

Honza pochází z České republiky a je profesionální průvodce sídlící na arktickém souostroví Špicberky (Norsko). V následujících letech bude trávit část roku v ČR a část v destinacích jako Norsko, Špicberky, Grónsko nebo třeba Antarktida a na jeho divokých cestách ho budou doprovázet hodinky PRIM. Snaží se opustit uspěchanou moderní společnost a najít klid obklopený divokou přírodou. Kancelář opustil před osmi lety a bylo to pro něj to nejdůležitější rozhodnutí v životě. Dokázal si, že se dokáže uživit kdekoliv na světě a zároveň, že život může nabídnout mnohem víc než stereotypní práci pět dnů v týdnu. Tahle iluze nenechává lidi najít jejich podstatu, něco co je opravdu baví a vede je do mašinérie moderní společnosti, kterou nikdy nebude chápat.

„V posledních době jsem žil několik let v dodávce nebo chatě bez tekoucí vody a to co jsem dostal nazpět byly zážitky na celý život. Obecně mi příroda nabízí mnohem víc než moderní svět, i když rád a často využívám jeho výdobytky. Špicberky, kde trávím poslední 3 roky, mi přinesly úplně nový pohled na věc. Divoká příroda je všeobjímající a lidé se s ní musí naučit žít a hlavně ji respektovat. Zároveň je člověk silně ovlivněn střídáním polárního dne a noci. Místa, kde jsem žil předtím jako Nový Zéland a Kanada, mě učarovaly. Arktida a Špicberky jsou ale něco jiného. Pracovat celý rok se smečkou tažných psů, vidět střídání tmy a světla, jednotlivých ročních období nebo potkat ledního medvěda v jeho přirozeném prostředí jsou zážitky, které utvářejí můj každodenní život,“  říká o své filozofii Jan Hvízdal.

Odkaz na IG: https://www.instagram.com/janhvizdal/