SAZKA Tour 2021

Zana uhájil prvenství na SAZKA Tour, Johannessen opět získal etapový vavřín

Italský mladík Filippo Zana ze stáje Bardiani-CSF-Fiazane uhájil v poslední etapě závodu SAZKA Tour žlutý trikot pro nejlepšího jezdce závodu. Etapu dlouhou necelých 175 kilometrů ze Šumperku do Šternberku vyhrál Nor Tobias Halland Johannessen ze stáje UNO-X Pro Cycling Team před Zanou a třetí byl k radosti českých příznivců Adam Ťoupalík z Elkov Kasper. Nejlepší z domácích jezdců v celkovém pořadí skončil Jan Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) na sedmém místě.

Na peloton čekalo celkem osm vrchařských prémií. Začalo to známými jesenickými kopci jako Červenohorské sedlo, Vidly, Lyra nebo Hvězda a na závěr absolvovali závodníci čtyři bodované prémie na Ecce Homo v cílovém Šternberku.
Po první vrchařské prémii na Bratrušovském kopci se od hlavního pole oddělila pětice ve složení Novozélanďan Jack Bauer, Daniel Turek, Nizozemec Jen van den Dool, Srb Veljko Stojnič a Polák Pawel Cieslik na kterou se ještě dotáhl Belgičan Jan Bakelants. Šestice v úniku si držela téměř stejný náskok dvě a půl minuty a ten se začal snižovat až s blížícími se cílovými okruhy u Šternberku.

S prvním průjezdem byl také únik zlikvidován a na čelo se dostala skupina 40 závodníků, kde byli všichni nejlepší z pořadí. Svoji sílu v závěru ukázal Elkov Kasper, když Adam Ťoupalík obsadil třetí místo a Jakub Otruba, Michael Kukrle a Jan Bárta skončili na šestém až osmém místě. Zana završil úspěšnou misi po českých silnicích, když před dvěma měsíci kraloval i na Závodu míru U23.
V nájezdu do posledního kola zaútočil Kukrle, ale jeho malý náskok soupeři zlikvidovali. V ten moment nastoupila v cíli nejlepší dvojice, získala k dobru několik metrů a ty uhájila až do cílové pásky a zopakovala si tak pořadí ze sobotní etapy na Dlouhé stráně.
Cestou do Šternberku dost foukalo, balík byl nervózní, tak se náskok rychle tenčil. V prvním sjezdu do Šternberku jsme najeli dopředu a snažili se do nejvíce pošetřit síly. Bylo nás dost, a tak jsme nastupovali. První to zkusil Honza Bárta a při průjezdu do posledního kola zaútočil Michael Kukrle, který zde již etapu v roce 2018 vyhrál, a rychle si získal náskok 15 vteřin. Nakonec to ale sjeli ti dva nejlepší a nikdo jim nestačil. Mě to kluci skvěle rozjeli do závěru a bylo z toho stejně jako loni třetí místo,“ shrnul závěr čtvrté etapy SAZKA Tour třetí Adam Ťoupalík.

Přestože v celkovém pořadí skončil z českých jezdců nejvýše, žádné nadšení z Jana Hirta nevyzařovalo. „Rozhodně jsem na závod nepřijel s tím, že chci být nejlepším Čechem. Závod je to moc hezký, jen to chtělo, abych měl lepší formu. Umístění sice není tak špatné, ale ani takové, s nímž bych se moc chlubil,“ řekl Hirt.

Výsledky:

4. etapa: Šumperk – Šternberk (174,1 km):
1. T. H. Johannessen (Nor./Uno-X Pro Cycling Team) 4:21:18, 2. Zana (It./Bardiani-CSF-Faizane) stejný čas, 3. A. Ťoupalík (Elkov Kasper), 4. Maas (Niz./Leopard Pro Cycling) oba +4, 5. Gabburo (It./Bardiani-CSF-Faizane), 6. Otruba, 7. Kukrle, 8. J. Bárta (všichni Elkov Kasper) všichni +5, …15. Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +9, 29. Neuman +1:54, 45. Zahálka +3:43, 60. Petr Kelemen (všichni Elkov Kasper) +4:34, 72. M. Vacek (Gazprom – RusVelo), 73. Turek (Team Felbermayr – Simplon Wels) oba +8:05.

Konečné pořadí:
1. Zana 16:45:21, 2. T. H. Johannessen +15, 3. Taaramae (Est./Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +40, 4. Schultz (Austr./Team BikeExchange) +43, 5. Zoidl (Rak./Team Felbermayr – Simplon Wels) +1:04, 6. Covili (It./Bardiani-CSF-Faizane) +1:30, 7. Hirt +1:34, …12. Kukrle 2:27, 13. Otruba +2:44, 14. A. Ťoupalík +2:50, 15. J. Bárta +3:59, 42. Zahálka +22:41, 43. Turek +22:52, 44. Neuman +22:58, 51. Petr Kelemen +28:10, 75. M. Vacek +43:36.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

Na SAZKA Tour do žlutého Ital Zana, nejrychlejší na Dlouhé stráně Nor Johannessen

Smutný z toho, že nevybojoval etapový vavřín, spokojený s posunem do čela celkové klasifikace. Tak lze vystihnout poslední metry, jak je mohl vnímat italský mladík Filippo Zana (Bardiani-CSF-Faizane) ve třetí etapě závodu SAZKA Tour. V závěrečných metrech jej při stoupání na Dlouhé stráně předstihl Nor Tobias Halland Johannessen (Uno-X Pro Cycling Team). Z Čechů byl opět nejlepší Jan Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), cílem projel sedmý a stejné místo mu patří před závěrečnou etapou i v průběžném hodnocení.

Podruhé organizátoři v letošním ročníku situovali dojezd na kopec, a tak bylo jasné, že prim budou hrát vrchaři. Hned od začátku etapy po startu v Moravské Třebové vyrazili jezdci vstříc necelým 144 kilometrům hodně svižně. Pokusy o únik byly časté, ale po prvním větším stoupání se vydařil šestici jezdců, v níž by i Dominik Neuman (Elkov Kasper). A počínal si hodně aktivně. Na vrchařských prémiích v Horním Městě a na Skřítku vybojoval dvě druhá místa a jedinou rychlostní dokonce vyhrál, což mu vyneslo stupně vítězů pro nejaktivnějšího jezdce etapy.

Náskok si však uprchlíci nevypracovali ani tříminutový a při prvním stoupání na Dlouhé stráně je peloton pohltil. V desetikilometrovém kopci se vepředu vykrystalizovala dvacetičlenná skupina s trojicí jezdců Elkov Kasper Adamem Ťoupalíkem, Michaelem Kukrlem a Jakubem Otrubou, nechyběl ani Hirt a další favorité.

Při druhém stoupání to vypadalo nadějně pro Kukrleho, který byl v úniku spolu s dvojicí jezdců, ale sedm kilometrů před cílem byli dostiženi. Krátce nato se od ostatních odpoutala dvojice Zana – Johannessen a až do posledních metrů bojovala o vítězství. Přibližně 500 metrů před cílem nastoupil Zana, získal náskok a zdálo se, že si jede pro double na Dlouhé stráně, když zde slavil před dvěma měsíci při Závodu míru U23. Tentokrát ale nakonec neuspěl, když se před něj skvělým závěrem v nejprudším stoupání dostal jeho soupeř, s odstupem půl minuty dojel třetí Estonec Rein Taaramae (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux). Ve žlutém jedoucí Australan Nicholas Schultz (Team BikeExchange) skončil čtvrtý s mankem 40 vteřin a na stejnou pozici klesl v průběžném hodnocení.

Kvartet jezdců nejlepší české stáje Elkov Kasper Jakub Otruba, Michael Kukrle, Adam Ťoupalík a Jan Bárta dojel ve druhé desítce a stejně jsou na tom i celkově. „Já myslím, že to bylo z našeho pohledu dobré. My čtyři, co jedeme na celkové pořadí jsme tam byli a předvedli jsme dobrý výkon. Letošní závod je vysloveně pro vrchaře a to my ovšem nejsme. Profilově by to sedělo Michalu Schlegelovi, ale ten zde ze známých důvodů bohužel není. Závod ale končí až zítra ve Šternberku, a tam se to ještě může hodně zamíchat, nic nevzdáváme,“ řekl v cíli čtrnáctý Michal Otruba.

Výsledky:

3. etapa: Moravská Třebová – Dlouhé stráně (143,2 km):
1. T. H. Johannessen (Nor./Uno-X Pro Cycling Team) 3:48:41, 2. Zana (It./Bardiani-CSF-Faizane) +3, 3. Taaramae (Est./Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +29, 4. Schultz (Aust./Team BikeExchange) +40, 5. Zoidl (Rak./Team Felbermayr – Simplon Wels) +40, 6. Covili (It./Bardiani-CSF-Faizane) +53, 7. Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +1:12, …14. Jakub Otruba +1:52, 16. Kukrle +1:52, 18. A. Ťoupalík +2:22, 19. J. Bárta +2:22, 45. Zahálka (všichni Elkov Kasper) +14:04, 49. Turek (Team Felbermayr – Simplon Wels) +14:04, 55. Neuman +14:04, 60. Petr Kelemen (oba Elkov – Kasper) +16:12, 78. M. Vacek (Gazprom – RusVelo ) +21:18.

Pořadí po třetí etapě:
1. Zana 12:24:09, 2. T. H. Johannessen +22, 3. Taaramae +29, 4. Schultz +30, 5. Zoidl +49, 6. Covili +1:05, 7. Hirt +1:19, …13. Kukrle +2:16, 15. Otruba +2:33, 16. A. Ťoupalík +2:44, 18. Bárta +3:48, 33. Turek +14:47, 45. Zahálka +18:52, 51. Neuman +20:58, 56. Petr Kelemen +23:30, 80. M. Vacek +35:25.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

Nicholas Schultz (Team BikeExchange) první na Pustevnách a vede i celkově

Poměrně rychle se zrodil první únik, v němž byli Srb Veljko Stojnič, David Per ze Slovinska a polský jezdec Sylwester Janiszewki. Poslední z nich vyhrál první rychlostní prémii, ale poměrně záhy dvojici spolujezdců nestačil. Peloton nechal únik v klidu, i když jejich náskok narostl na pět a půl minuty.

Více se závodit začalo, až když se etapa přehoupla do druhé poloviny. Po prvním průjezdem Pusteven se za vedoucí dvojicí vydalo duo z norské stáje Uno-X Pro Cycling Team Idar Andersen a Jonas Hvideberg a bylo úspěšné, naopak odpadl Per. To však již peloton zrychlil o což se postarali jezdci WorldTourových stájí Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux, Team BikeExchange a také cyklisté týmu Elkov Kasper.

První z trojice vepředu nestačil Andersen, poté ani Stojnič a nejdéle odolával Hvideberg, ale osm kilometrů před cílem skončila i jeho snaha. Rozhodovalo se tedy až při druhém stoupání na Pustevny, kdy se čelo závodu rozdělilo prakticky na jednotlivce. Nejvíce sil měl v posledních stovkách metrů Schultz, do cíle dorazil s náskokem sedmi vteřin před vítězem nedávného Závodu míru U23 Italem Filippo Zanou z Bardiani-CSF-Faizane a týmovým kolegou Jana Hirta Estoncem Reinem Taaramaem. Z českých jezdců dojeli ve druhé desítce s menším odstupem Adam Ťoupalík, Michael Kukrle, Jakub Otruba (všichni Elkov Kasper) a Daniel Turek (Team Felbermayr – Simplon Wels).

Žádnou zvláštní taktiku jsme neměli. Chtěli jsme jednotlivě nastupovat, ale soupeři nás do úniku nepustili. Vepředu jsem zůstal spolu s Reinem, ale vyhrál ten nejlepší a tím byl Nicholas Schultz (Team BikeExchange). Já moc od Gira nezávodil a druhou polovinu sezony mívám vždy slabší. Ale dnes to bylo dobré. Pochopitelně jsme chtěli vyhrát, ale vítěz byl silnější, etapa byla o posledním výjezdu. Uvidíme, jak se to vyvine zítra,“ řekl Jan Hirt, který do sobotní etapy obleče červený trikot pro nejlepšího českého jezdce.

Výsledky:

2. etapa: Olomouc – Pustevny (203,4 km):
1. Schultz (Austr./Team BikeExchange) 5:00:28, 2. Zana (It./Bardiani-CSF-Faizane) +7, 3. Taaramae ((Est./Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +10, 4. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +17, 5. Zoidl (Rak./Team Felbermayr – Simplon) +19, 6. Covili (It./Luca Bardiani-CSF-Faizane) +22, …11. A. Ťoupalík +32, 13. Kukrle +34, 17. Otruba (všichni Elkov Kasper) +51, 18. Turek (ČR/Team Felbermayr – Simplon Wels) +53, 30. J. Bárta +1:36, 55. Zahálka, 56. Petr Kelemen oba +4:58, 68. Neuman (všichni Elkov Kasper) +7:04, 83. M. Vacek (ČR/Gazprom – RusVelo) +11:46.

Pořadí po druhé etapě:
1. Schultz 8:35:18, 2. Zana +7, 3. Taaramae +10, 4. Hirt +17, 5. Zoidl +19, 6. Gabburo (It./Bardiani-CSF-Faizane) +22, …12. A. Ťoupalík +32, 13. Kukrle +34, 16. Otruba +51, 18. Turek +53, 28. J. Bárta +1:36, 52. Zahálka +4:58, 60. Neuman +7:04, 62. Petr Kelemen +7:28, 82. Vacek +14:17.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

První etapa SAZKA Tour pro Huppertze

Německý jezdec Joshua Huppertz ze stáje Team Lotto – Kern Haus vybojoval prvenství v úvodní etapě závodu SAZKA Tour. Ta vedla z Prostějova do Uničova a po 150,8 kilometrech porazil ve vyrovnaném spurtu Nora Idara Andersena z Uno-X Pro Cycling Team. Nejlepší z českých jezdců byl na pátém místě Dominik Neuman (Elkov Kasper).

Po sedmi kilometrech po startu se jezdci vrátili zpět do Prostějova, kde byla první rychlostní prémie, kterou vyhrál Lucemburčan Colin Heiderscheid a třetí místo na ní obsadil Petr Kelemen (Elkov Kasper). Téměř v zápětí se zrodil první únik a jak se ukázalo, byl to rozhodující moment etapy. Byli v něm Huppertz, Andersen, Němec Tom Lindner, Adne Koster z Nizozemí a Polák Damien Papierski.

Jezdcům rozhodně nepřálo počasí – prakticky celou dobu pršelo, místy velmi silně a teploměr ukazoval maximálně 15 stupňů. Skupina si vypracovala náskok tři a půl minuty. Ve stoupání na první vrchařskou prémii ve Veselí na 105 kilometru odpadli Koster a Papierski, ale zbylá trojice statečně vzdorovala. Při druhé vrchařské prémii na Bouzově se její náskok hodně ztenčil. Nejprve na minutu, pak na půl a zdálo se, že je otázkou času, kdy podlehnou přesile pelotonu.

Dál ale bojovali a v hlavním poli se nikomu moc „tahat“ nechtělo, takže malý náskok trio dokázalo udržet až do pásky. Na dlouhé cílové rovince nestačil Lindner, ale zbylá dvojice spurtovala do posledního metru a šťastnější byl Huppertz, který tak do druhé etapy obleče žlutý trikot lídra závodu. Hlavní pole přivedl do pásky Němec Jonas Koch (Intermarché-Wanty-Gobert) a hned za ním byl Neuman. Do elitní desítky se ještě dostal na sedmé pozici jeho týmový kolega, olympionik Michael Kukrle.

Já jsem spokojen, až na to, že se trojici nepodařilo sjet, jinak bychom byli na stupních vítězů. Neuman zde byl před rokem devátý, dnes skončil v balíku druhý, navíc tam s ním byl Kukrle. Ten se ukázal po dlouhém cestování z olympiády v dobré pohodě,“ řekl trenér Elkov Kasper Otakar Fiala.

Výsledky:

etapa: Prostějov – Uničov (150,8 km):
1. Huppertz (Něm./Team Lotto – Kern Haus) 3:34:35, 2. Andersen (Nor./Uno-X Pro Cycling Team) stejný čas, 3. Lindner (Něm./Metalltechnik) -1, 4. Koch (Něm./Intermarché-Wanty-Gobert), 5. Neuman (Elkov – Kasper), 6. Urianstad (Nor./Uno-X Pro Cycling Team), 7. Kukrle, …36. A. Ťoupalík, 38. Bárta,55. Otruba (všichni WElkov Kasper), 56. Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert), 57. Turek (Team Felbermayr – Simplon Wls), 59. Zahálka všichni +15, 74. Petr Kelemen (oba Elkov Kasper) +2:46.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

Czech Tour se mění na SAZKA Tour

Největší a tradičně nejkvalitněji obsazený cyklistický závod na českých silnicích mění svůj název. Třináctý ročník etapového podniku první kategorie UCI namísto dosud známého pojmenování Czech Tour ponese od letošního roku název SAZKA Tour. Pojede se ve čtyřech krajích v termínu 5. – 8. srpna 2021.

Organizátoři letos opět slibují výjimečný sportovní zážitek, ale i velice zajímavý doprovodný program. Pro rok 2021 připravili hned několik prémiových bonusů. Tím nejzásadnějším je vedle nového titulárního partnera – společnosti Sazka, také nové vedení závodu. 

Stejně jako v loňském roce bude opět ředitelem závodu Leopold König, velká osobnost české a světové cyklistiky. Bývalý špičkový český cyklista, k jehož největším úspěchům patří sedmé místo v celkovém pořadí Tour de France v roce 2013 a šesté místo na Giro d´Italia. König Českou republiku reprezentoval i na olympijských hrách v Riu de Janeiro v roce 2016, kde skončil na jedenáctém místě v časovce jednotlivců. Na místo předsedy organizačního výboru byl jmenován Robert Kolář, člen dozorčí rady Sazky, a zakladatel závodu Jaroslav Vašíček se přesouvá na místo technického a bezpečnostního ředitele.

„Obrovskou radost mi dělá, že dnes 25. března mohu oficiálně oznámit, že novým významným partnerem závodu se stává společnost Sazka a věříme, že společnými silami podnikneme útok k vyšším cílům až ke kategorii World Tour,“ prozradil smělé plány Vašíček.

„Vstupujeme do nové éry a nových životních zkušeností. Velmi se na tuto práci těšíme a uvědomuji si, že máme unikátní příležitost udělat ze SAZKA Tour jednu z nejprestižnějších cyklistických akcí na světě,“ přidal Leopold König, který sám Czech Tour vyhrál dvakrát, když nejlepší byl v letech 2010 a 2013. 

„Sazka se už 65 let profiluje jako hlavní partner českého sportu. Jsme rádi, že můžeme ke generálnímu partnerství Českého olympijského týmu připojit i sponzoring největšího cyklistického závodu na českých silnicích. Pevně věřím, že společně s organizátory posuneme tento renomovaný závod zase o krok dál,“ dodal k partnerství Robert Kolář, člen dozorčí rady Sazky.

Další skvělou zprávou pro tento závod jsou již potvrzené špičkové týmy v čele s obhájcem vítězství posledních dvou ročníků tým BikeExchange (doposud Mitchelton Scott), z něhož loni triumfoval v jednotlivcích Danien Howson. Jinak se startovní listina v současné době coronavirové ladí a pořadatelé věří, že mohou očekávat vynikající konkurenci, která doposud na českých a moravských silnicích nebyla.

Letošní trasa SAZKA Tour bude 731 km dlouhá s převýšením 12600 m a je situována do regionů Olomouckého, Moravskoslezského, Pardubického a Zlínského kraje. Trasa je protkaná divácky atraktivními místy, na nichž leží horské a sprinterské prémie. Ve světovém pelotonu například již dobře známé Dlouhé Stráně, Červenohorské sedlo, Videlský kříž, Ecce Homo, Pustevny a Bumbálka. Zajímavostí je, že poprvé v dějinách SAZKA Tour bude cíl na kopci přečerpávající elektrárny Dlouhé stráně. Toto nejtěžší stoupání v České republice závodníci absolvují během závodu dvakrát.

Na SAZKA Tour bude startovat pouze 20 týmů, které dle rankingu UCI a aktuální formy vybere management závodu. Celkem bude 140 startujících, nejlepších vybraných sedmičlenných světových a českých profesionálních cyklistických družstev z World týmů, Pro Continentálních týmů a národních výběrů složené ze závodníků věkové kategorie Elite a U23.

SAZKA Tour je jediný cyklistický etapový závod tohoto významu v České republice, který se koná každoročně v srpnu. Postupem času začala SAZKA Tour mezi cyklistickými závody v Evropě ve své prestiži stoupat a s přibývající popularitou byla trasa prodlužována. Dnes patří k velmi důležitým cyklistickým závodům v Evropě. Závod je součástí UCI Europe Tour, což znamená, že soutěžící musí mít licenci UCI (Světové cyklistické federace). Pořadatelem SAZKA Tour je společnost TTV Sport Group CZ a Czech Cycling Tour s.r.o.

Stejně jako v ročníku 2020, tak i letos bude oficiálním dopravcem závodů SAZKA Tour společnost Best of British Cars – Jaguar Land Rover Ostrava. Velké poděkování patří společnosti Sazka a.s., státním institucím, které finančně přispěly na realizaci akce, Národní Sportovní Agentuře, Czech Tourism, Olomouckému kraji, Moravskoslezskému kraji, statutárnímu městu Frýdek-Místek, městu Uničov, městu Štemberk a městu Šumperk.

Zdroj: SAZKA Tour
Credit photo: Czech Tour