Hodinky PRIM jsou kompletovány a navrhovány přímo v centrále naší společnosti. Vytváříme části hodinek, ale neopomínáme a využíváme světových partnerů se kterými spolupracujeme a víme, že dodávají nejsofistikovanější a nejmodernější technologicky náročné části hodinek. Naší partneři jsou největší firmy na světě, které využívají nejmodernějších a nejpřesnějších technologií.
Druhy strojků
Quartz strojek
Zde je použit krystal jehož kmitočet řídí přesnost hodinkového strojku. Jde o strojky s bateriovým pohonem, které jsou velmi přesné a vykazující malé odchylky chodu. Životnost baterie závisí na mnoha faktorech užívání, obvykle bývá 2 roky.
Quartz – výhody:
1. Přesnost
2. Nárazuodolnost
3. Bezstarostnost při odložení hodinek (strojek je poháněn baterií)
Mechanický strojek
U mechanických strojků rozlišujeme manuální či automatický nátah. Strojek s manuálním nátahem je možné nátahnout pouze ručně pomocí korunky. Zatímco automatem nazýváme mechanický strojek natahující se za pomocí závaží umístěného na rotoru, které při běžném nošení hodinek svinuje pružinu tím, jak se otáčí přirozeným pohybem ruky. Proti přetažení je pružina opatřena tzv. kluznou spojkou. Automaty lze samozřejmě i ručně natáhnout korunkou.
Automat – výhody:
1. Úžasná historie mechaniky vyústěná v dokonalý stroj bez elektrické energie
2. Životnost strojku
3. Při odložení se zastaví v rámci rezervy chodu – odložením do automatického natahovače hodinek se Vám hodinky nikdy nezastaví
Typy komplikací
Tourbillion
Královská hodinářská komplikace – Tourbillon. Tourbillon je mechanismus, který kompenzuje (vyrovnává) vliv gravitace země na přesnost chodu hodinek. Jde o mechanický kotvový mechanismus umístěný uvnitř pohyblivé platformy se setrvačkou uprostřed a otáčející se kolem vlastní osy jedenkrát za jednu minutu a tím je zajišťována změna polohy setrvačky vůči zemskému jádru. Jde o jednu z tzv. komplikací vysoké hodinařiny – Haute Horlogerie. Vynalezl jej A. L. Breguet v roce 1795. Hodinky s tourbillonem nabízí pouze kvalitní hodinářské značky a je to vodítko pro prvotní posouzení kvality značky.
Chronograf
Chronografická funkce je jednou z nejpopulárnějších hodinářských „komplikací“ neboli přídavných funkcí a její provedení bývá zajímavé i z estetického hlediska. Slovo chronograf doslova znamená „time writer“ neboli zapisovač času. Chronografy jsou hodinky s funkcí přesného měření zvolených časových úseků, tzn. že hodinky mají v sobě integrovanou funkci stopek. Chronograf se obvykle ovládá dvěma korunkami.
Chronografy mohou mít pohon jak quartzový, tak i mechanický s manuálním či automatickým nátahem. Mechanické chronografy jsou obecně vyšší, než jednoduché hodinky, protože komplikovaný strojek zabere v hodinkovém pouzdře více místa. Mechanický chronograf nabízíme každoročně v limitovaných sériích PRIM.
Značky strojků
Ronda Swiss Made
Ronda je nezávislá Švýcarská manufaktura hodinových strojků, která má své výrobní závody ve Švýcarsku a Asii. Produkují vysoce kvalitní quartzové a mechanické strojky, které jsou neustále vyvíjeny. To je jeden z důvodů, proč jsou na trhu využívaní jako partneři pro mnoho světových značek jako jsme my.
Citizen Miyota Japan
Společnost Citizen založena v roce 1918, patří mezi jedny z největších, uznávaných předních světových výrobců hodinek, jemné mechaniky a elektroniky (kalibry pod jiným názvem značek nesou právě vždy název Miyota).
Valanvron Swiss made
Švýcarská manufaktura, která vyrábí kvalitní mechanické strojky nesoucí označení „swiss made“. Moto společnosti „spojujeme kvalitní, pokročilou technologii a mechaniku se švýcarským řemeslem“.
Seiko – TMI Japan
V roce 1881 založil firmu Kintaró Hattori. Seiko je jedním z mála plně integrovaný výrobců hodinek, který navrhuje a vyvíjí vlastní kalibry za použití špičkových technologií. Pod značkou Seiko byly představeny inovativní řešení u elektronických hodinek, roku 1969 to byly první quartzové hodinky, později firma představila první quartzový chronograf, a v roce 1969 automatický chronograf „kalibr Seiko 6139“.
Sea-Gul China
Skupina založena v roce 1955 a nesoucí titul největší manufaktury mechanických strojků na světe. Tradice výroby, zkušeností v hodinařině, silné technické zázemí a technický rozvoj CNC strojů, jenž na míru vyrábí všecky součástky to je firma Sea-Gull. Seagull byl oceněn ve třídě měření hodnotou – A, obdržel kompletní certifikát kvality jakosti, a spolehlivosti testování ISO 9001.2000.
PRIM
– ve spolupráci se švýcarským výrobcem
Spolupráce s firmou, která vyrábí strojky pro firmy jako je Fossil group, nám otevřela cestu k obrovským možnostem. Nabízíme Vám tak originalitu a kvalitu, kterou naleznete ve světových značkách a odteď také v hodinkách PRIM.
V roce 2006 se malá skupina podnikatelů rozhodla vyvinout mechanické strojky a vyrobit je ve Švýcarsku. V souladu s mottem „poháněným vášní, poháněným inovacemi“ byly vytvořeny fascinující mechanické strojky vynikající kvality a jsou vyráběny na nejmodernějších montážních linkách, v centrále firmy ve Švýcarsku.
Sellita
– ve spolupráci s předním švýcarským výrobcem
Švýcarská firma založena v roce 1950 v La Chaux-de-Fonds. Společnost má dlouhou tradici v oblasti kompletace, designu a výroby kvalitních mechanických strojků. V průběhu let se Sellita stala důležitým pilířem švýcarského hodinářského průmyslu.
S hrdostí na svou nezávislost se Sellita stará o všechny značky a zachází se všemi jejími klienty za stejných podmínek. S vědomím potřeby pracovat pro klienty, kteří jsou někdy konkurenty, udržuje společnost Sellita nejpřísnější důvěrnost, aby co nejlépe chránila zájmy svých různých klientů. Sellita je neustále odhodlána reagovat na specifické potřeby a očekávání každého klienta. Proto si spolupráce s takovou firmou velice vážíme.
Materiály pouzdra
Pouzdro hodinek není jen ochranným prvkem strojku, ale také estetickým a funkčním základem, který ovlivňuje pohodlí, odolnost a celkový vzhled hodinek. Materiály použité při jeho výrobě hrají klíčovou roli – od tradiční nerezové oceli přes luxusní zlato až po titan. Každý materiál má své specifické vlastnosti, které zajišťují nejen trvanlivost a ochranu hodinek, ale také jejich jedinečný charakter. Objevte různé možnosti a najděte ten, který nejlépe vyhovuje vašemu stylu i potřebám.
Druhy materiálů
Zlato
Zlato je z hlediska vlastností skoro třikrát těžší než železo, jeho měrná hmotnost je 19,29 g na krychlový centimetr. Používá se zejména k výrobě šperků a to ve formě slitin. Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech.
Titan
Titan používáme jak u sportovních modelů tak u dámských modelů. Je to lehký kov šedé barvy, barevně stálý a antialergický. Pro porovnání váhy – titan je přibližně o 32% lehčí než ocel. Po opracování leštěním je téměř k nerozeznání od oceli. Titan je pro své vlastnosti používán také v leteckém průmyslu ale i v lékařském odvětví.
Ocel 316 L
Používaná ušlechtilá nerezová ocel 316L, je pevná, tvrdá a nepodléhá korozi. Používá se také v potravinářském průmyslu, lékařském odvětví – chirurgické nástroje a také v jiných odvětvích klenotnického průmyslu. Je to velmi kvalitní materiál náročný na opracování, které je prováděno na moderních CNC strojích s vysokou přesností.
Povrchové úpravy
Úpravy spočívají v leštění, kdy ocel je leštěna do vysokého zrcadlového lesku, nebo kartáči vytvořen matný povrch. Jiné povrchové úpravy oceli ještě donedávna nebyly možné. Dnes vytváříme zlacenou povrchovou úpravu, zcela novou metodou IPG, nebo jiné odstíny stejnou metodou s výsledkem červeného zlacení IPGR, módní černé matné či lesklé IPB.
Skla
Hodinkové sklo je klíčovým prvkem, který chrání ciferník před poškozením a zajišťuje jasnou viditelnost času. Moderní hodinky využívají dva primární typy skel: minerální a safírové . Každý materiál nabízí unikátní vlastnosti – od odolnosti proti poškrábání po schopnost snášet nárazy. Výběr správného skla nejen ovlivňuje vzhled hodinek, ale také jejich funkčnost a životnost.
Typy skel
Minerální sklo
Je to nejběžněji používané sklo pro hodinky PRIM. Hlavní výhodou je poměr ceny a kvality. Další výhodou je jeho snadnější opracování, než tomu bývá u safírových skel. Není tak tvrdé jak safírové, je však dostatečně odolné pro běžné užívání. Vlastnosti minerálního skla má další z výhod, a to, že láme světlo v mnohem měkčím úhlu než safírové sklo.
Safírové sklo
U mnoha modelů PRIM je použito safírové sklo (když není součástí jsme schopni safírové sklo vyrobit na zakázku). Jedná se o syntetický safír, čirý korund, který je velmi odolný proti poškrábání (safírové sklo lze poškrábat či rozbít při běžném nošení). Na Mohsově stupnici odpovídá tvrdost safíru stupni 9 což je jen o jeden stupeň méně než diamant.
Dnes je safírové sklo materiál volby pro mnoho typů hodinek. S vývojem technologií je možnost tyto skla antireflexně ošetřit. Je to metoda, kdy je sklo jednostranně nebo oboustranné ošetřeno antireflexním povlakem.
Voděodolnost
Voděodolnost (water resistant) vypovídá o vlastnosti pouzdra hodinek nepropouštět vlhkost a vodu. Hodinky PRIM jsou rozděleny do jednotlivých skupin dle stupně vodotěsnosti. Jednotlivé stupně včetně označení a povolených možností používání najdete názorně tabulce.