U NAŠICH VÝROBKŮ SE V SOUČASNÉ DOBĚ POUŽÍVAJÍ ZÁSADNĚ UŠLECHTILÉ MATERIÁLY
Materiály pouzdra
Materiály pouzdra
Ocel 316 L
Používaná ušlechtilá nerezová ocel 316L, je pevná, tvrdá a nepodléhá korozi. Používá se také v potravinářském průmyslu, lékařském odvětví – chirurgické nástroje a také v jiných odvětvích klenotnického průmyslu. Je to velmi kvalitní materiál náročný na opracování, které je prováděno na moderních CNC strojích s vysokou přesností.
Titan
Titan používáme jak u sportovních modelů tak u dámských modelů. Je to lehký kov šedé barvy, barevně stálý a antialergický. Pro porovnání váhy – titan je přibližně o 32% lehčí než ocel. Po opracování leštěním je téměř k nerozeznání od oceli. Titan je pro své vlastnosti používán také v leteckém průmyslu ale i v lékařském odvětví.
Zlato
Zlato je z hlediska vlastností skoro třikrát těžší než železo, jeho měrná hmotnost je 19,29 g na krychlový centimetr. Používá se zejména k výrobě šperků a to ve formě slitin. Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech.
Povrchové úpravy
Úpravy spočívají v leštění, kdy ocel je leštěna do vysokého zrcadlového lesku, nebo kartáči vytvořen matný povrch. Jiné povrchové úpravy oceli ještě donedávna nebyly možné. Dnes vytváříme zlacenou povrchovou úpravu, zcela novou metodou IPG, nebo jiné odstíny stejnou metodou s výsledkem červeného zlacení IPGR, módní černé matné či lesklé IPB.
Iontové pokovování (IP) je fyzikální depozice z plynné fáze (PVD). Zjednodušeně se dá říct, že iontové pokovování využívá pravidelné bombardování povrchu pouzdra nebo náramku ionty a tím ukládání vrstvy karbidu. Vše probíhá ve vakuu za vysokých teplot. Tato vrstva je několikrát tvrdší než dřívější metody. Proto je tato vrstva velmi odolná proti otěru a vyniká dlouhou životností. Iontové pokovování se používá také na nářadí, obráběcí nástroje a jiné.
Materiály skla
Materiály skla
Minerální sklo
(Křemíkové sklo)
Je to nejběžněji používané sklo pro hodinky PRIM. Hlavní výhodou je poměr ceny a kvality. Další výhodou je jeho snadnější opracování, než tomu bývá u safírových skel. Není tak tvrdé jak safírové, je však dostatečně odolné pro běžné užívání. Vlastnosti minerálního skla má další z výhod, a to, že láme světlo v mnohem měkčím úhlu než safírové sklo.
Safírové sklo
U mnoha modelů PRIM je použito safírové sklo (když není součástí jsme schopni safírové sklo vyrobit na zakázku). Jedná se o syntetický safír, čirý korund, který je velmi odolný proti poškrábání (safírové sklo lze poškrábat či rozbít při běžném nošení). Na Mohsově stupnici odpovídá tvrdost safíru stupni 9 což je jen o jeden stupeň méně než diamant.
Dnes je safírové sklo materiál volby pro mnoho typů hodinek. S vývojem technologií je možnost tyto skla antireflexně ošetřit. Je to metoda, kdy je sklo jednostranně nebo oboustranné ošetřeno antireflexním povlakem.
Voděodolnost
Voděodolnost (water resistant) vypovídá o vlastnosti pouzdra hodinek nepropouštět vlhkost a vodu. Hodinky PRIM jsou rozděleny do jednotlivých skupin dle stupně vodotěsnosti. Jednotlivé stupně včetně označení a povolených možností používání najdete názorně v následující tabulce.