Muonionalusta - Meteorit

Vedici hodinek PRIM Meteorite Muonionalusta jsme spojili originální a jedinečné materiály s elegantním designem. První nápad na vytvoření nové limitované kolekce PRIM Meteorite vznikl na počátku roku 2016, kdy se nám dostal do rukou kus surového meteoritu od českého badatele a nadšence pana Kellerstaina. Po úspěšné vyprodané edici v roce 2017 a 2020 byla příprava unikátního modelu opět v procesu. Edice stvořená pro opravdové gentlemany.

Při tvorbě kolekce Meteorite jsme se inspirovali nepoznaným a zajímavým koutem vesmíru, ze kterého tento vzácný kámen pochází. Ciferník této limitované série je vyroben z meteoritu spadlého na Zemi v prostoru Laponska v oblasti Muonionalusta. Náš grafický tým se nechal inspirovat čistým minimalistickým designem.

Edice PRIM Meteorite Muonionalusta je limitovaná počtem kusů sto vyrobených unikátních ciferníků. Modré verze vyrobeno 30 ks, přírodní šedá verze v 30 ks, černá verze v počtu 20 ks a černo zlatá kombinace v počtu 20 ks.

Kde se vzal,
tu se vzal

Pokud hledáte originální hodinky, tak právě pro Vás máme připravený model PRIM Meteorite. Ciferník této limitované série je vyroben z meteoritu spadlého na Zemi v prostoru Laponska v oblasti Muonionalusta. Meteorit dostal název Muonionalusta právě proto, že spádové pole leží u stejnojmenné vesničky, proslulé výskytem těchto vzácných těles. Meteorit o váze 8,7 kg byl nalezen dne 10. 8. 2015 českým badatelem Vladislavem Kellersteinem.

Pro hodinky PRIM Meteorite Muonionalusta, které Vám právě představujeme, jsme zvolili ověřené materiály, moderní technologie a netradičně – meteorit. Srdcem hodinek je kvalitní švýcarský kalibr STP-5-15 s netradičním umístěním průzoru v horní části ciferníku.

O modelu

Moderní automatické hodinky s vysokou frekvencí, rezervou chodu více než 44 hodin, 26 kamenových uložení (tedy 26 syntetických rubínů), které snižují možné tření hřídelí a dalších komponentů. Kalibr má moderní stavbu, je přesný a spolehlivý a elegantně zpracovaný. Hodinky jsou vybaveny antireflexním safírovým sklíčkem s vrstvou antitouch, které tak chrání unikátní widmanstattenovy obrazce ciferníku z meteoritu.

Zpracování hodinek zaujme všechny kolem Vás a zanechá opravdový dojem. Propracované linie pouzdra dodávají hodinkám ten správný elegantní vzhled, leštěné vystouplé indexy s kombinací čistého, čitelného ciferníku s netradičním průzorem na pozici 12 hodin a specificky umístěného loga na pozici 3 hodin zaujmou na první pohled.

Náramkové hodinky PRIM Meteorite Muonionalustajsou vyrobeny z nejkvalitnější chirurgické oceli 316L uzavřené dýnkem s průzorem tak, aby zůstal zachován pohled na pracující strojek. Číselník z broušeného fragmentu meteoritu o velikosti 39,4 mm a průzorem o velikosti 10,6 mm perfektně doplňují elegantní indexy ve stříbrném nebo zlatém odstínu.

Hodinky jsou sladěny s koženým řemínkem doplněným dvojitou sponou s tzv. motýlkem. Korunka je detailně promyšlená a zdobí ji decentní logo – ikona písmene P přecházející do kruhového oblouku, který představuje plynutí času. Tyto vesmírné luxusní hodinky jsou dodávány spolu s certifikátem a záručním listem ve speciální krabičce s úlomkem meteoritu. Každý majitel limitované edice má jedinečnou možnost vybrat si konkrétní číslo na přání.

Každý číselník je ověřen asociací sběratelů meteoritů. Číslo registrace je ke každým hodinkám jiné, číslování je 4900 až 4999. Majitel hodinek se může, pokud chce, dodatečně registrovat do databáze I.M.C.A. Evidenci zajišťuje Muzeum meteoritů Jaroslav Filip člen I.M.C.A. Světové asociace sběratelů meteoritů. Číslo registrace 7142 je uvedeno na čelní straně certifikátu spolu s hologramem.

Velmi si vážíme všech spoluprácí a partnerů, bez kterých by realizace takového unikátního modelu nebyla možná. Firmě PeRoz, která ve spolupráci s panem Kellerstainem po velmi dlouhém testování prototypů dovedla zhotovit náš požadavek na milimetr přesné elektroerozivní obrábění ciferníku a jeho technické specifikace děr, na které jsme mohli následně ručně upevnit požadované indexy. Děkujeme planetáriu Ostrava (https://planetariumostrava.cz/) za poskytnutí prostorů k focení, zajímavého výkladu a hlavně panu Martinu Vilaskovi –  @planetariumostrava @martinvilasek, který o meteoritu vypráví zajímavé informace a fakta.

Planetárium Ostrava nabízí chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií. Jeho jedinečnost spočívá v moderních technologiích, které jsou využívány k zobrazení dokonalé hvězdné oblohy, k letům do vesmíru nebo jako sférické kino. Dalekohledy v kopulích hvězdáren umožňují na vlastní oči spatřit skutečné objekty dalekého vesmíru. Pořady a aktivity Planetária probíhají v sedmi různých prostředích a jsou zaměřené především na astronomii a další přírodní a technické vědy. Planetárium je součástí Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Tímto vás srdečně zveme k návštěvě planetária, které vám nabídne zajímavé a nezapomenutelné informace.

PRIM METEORITE – výroba a kompletace

Provedení

Kolekce PRIM Meteorite je limitovaná počtem kusů sto vyrobených unikátních ciferníků a je opatřena historicky nejstarším logem PRIM vytvořeným pro Chronotechnu Šternberk v roce 1955.

Modré verze vyrobeno 30 ks, přírodní šedá verze v 30 ks, černá verze v počtu 20 ks a černo zlatá kombinace v počtu 20 ks.

W91P_13172_A-min
PRIM Meteorite – A

W91P.13172.A

KOUPIT
W91P_13172_B-min
PRIM Meteorite – B

W91P.13172.B

KOUPIT
W91P_13172_C-min
PRIM Meteorite – C

W91P.13172.C

KOUPIT
W91P_13172_D-min
PRIM Meteorite – D

W91P.13172.D

KOUPIT

Provedení

Kolekce PRIM Meteorite je limitovaná počtem kusů sto vyrobených unikátních ciferníků a je opatřena historicky nejstarším logem PRIM vytvořeným pro Chronotechnu Šternberk v roce 1955.

Modré verze vyrobeno 30 ks, přírodní šedá verze v 30 ks, černá verze v počtu 20 ks a černo zlatá kombinace v počtu 20 ks.

PRIM Meteorite – A

W91P.13172.A

KOUPIT
PRIM Meteorite – B

W91P.13172.B

KOUPIT
PRIM Meteorite – C

W91P.13172.C

KOUPIT
PRIM Meteorite – D

W91P.13172.D

KOUPIT

Vezměte, prosím, na vědomí, že meteorit je jedinečný, každý kus je originální svým řezem, strukturou a nedokonalostmi jako jsou žíly, dírky či různé barevné odstíny přírodního rázu. Reakcí se vzduchem může měnit barvy stejně jako přírodní kámen. Takové nedokonalosti a případné změny barvy povrchu číselníku způsobené přirozeným vývojem materiálu meteoritu nemohou být předmětem reklamace.

Specifikace

Specifikace

Kalibr Voděodolnost Rozměry
STP-5-15 10 ATM ∅ 44 x 10,6 mm

 

Sklo Pouzdro Řemínek
antireflexním safírovým sklíčkem s vrstvou anti-touch Ušlechtilá nerezová ocel 316L Kožený, 20 mm, cvoky s dvojitou sponou s motýlkem

 

Frekvence oscilátoru Rezerva chodu Počet kamenů
28 800 kyvů za hodinu (4Hz) +-45 hod. 26

Kalibr
STP-5-15

Voděodolnost
10 ATM

Rozměry
∅ 44 x 10,6 mm

Sklo
Antireflexní safírové vypouklé

Pouzdro
Ušlechtilá nerezová ocel 316L

Řemínek
Kožený, 20 mm, cvoky s dvojitou sponou s motýlkem

Frekvence oscilátoru
28 800 kyvů za hodinu (4Hz)

Rezerva chodu
+-45 hod.

Počet kamenů
34

Meteorite

Proces výroby tohoto originálního a ojedinělého kousku trval několik měsíců, první prototypy ciferníku končily zlomenými diamantovými brusy a úlomky této drahé hmoty. Naše výroba byla navíc limitována množstvím této vzácné suroviny v návaznosti na požadavek dokonalé přesnosti zpracování. Jedná se o nenahraditelnou složku z vesmíru, ke které není snadný přístup.

Největší novinkou letošní limitované edice je technický náročná aplikace indexů, které bylo potřeba přesně upevnit a uchytit na samotný meteorit. Náročná technická příprava se nakonec vyplatila a samotný model jsme tak zdokonalili. Výroba takového unikátu není jednoduchá, ale po několika úspěšných testech jsme vyrobili první prototypy ciferníků, které začaly odpovídat našim požadavkům.

Trocha historie

Krátce po vytvoření naší sluneční soustavy, asi před 4,5 miliardami let, se v prostoru vytvořil objekt složený ze slitiny železa a niklu – meteorit. Od té doby se meteorit pohyboval kolem naší sluneční soustavy, až zhruba před jedním miliónem let dopadl na Zemi v blízkosti arktického kruhu v severní části dnešního Švédska, blízko hranic s Finskem.

Náraz rozlomil tento meteorit a rozptýlil jej na ploše 15 x 20 kilometrů. První fragment byl nalezen v roce 1906 a od té doby je známo přes více než 40 nálezů. Meteorit se jmenoval Muonionalusta podle místa nálezu nedaleko řeky Muonio.

PRIM METEORITE – výroba ciferníku

O nalezení meteoritu Muonionalusta

K nálezu tohoto materiálu až z dalekého vesmíru se váže příběh pana Vladislava Kellersteina, který výpravu za hledáním meteoritu uskutečnil.

Jak sám pan Kellerstein přiznal, na výpravu za hledáním meteoritů se vydal zcela neplánovaně, a to díky svému kamarádovi ze základní školy. Slovo dalo slovo a dne 25. července 2015 vyrazili s partou na cestu dlouhou 2900 km směr Laponsko. Příběh začíná…

První zastávka byla ve vesničce Kytky, kde je v tomto ročním období až 20 hodin slunečního svitu. Další dny jsme s kamarádem Jirkou, Mirkem a jeho přítelkyní Katkou prozkoumávali oblast.

Další den jsme našli novou louku (tedy vykácenou část lesa s vysázenými stromky) a proto se zde dá chodit s detektorem. Jen pro představu, louka měla asi 1 km na 1 km a rám detektoru má 2×2 m, tak nás čeká více jak 500 km chůze. Nikdy jsem s detektorem nepracoval, proto jsem dostal malé školení, jak s tímto přístrojem zacházet. Snažil jsem se chodit při kraji od jednoho konce na druhý a potom o 2-3 m vedle zpět a zase 2-3 m abych nevynechal žádné místo. Na krku máte detektor, který je spojen kabelem s rámem. Vy chodíte uprostřed rámu a snažíte se ho držet co nejníže terénu a posloucháte vrnění. Je to takové předení a čekáte na signál, který jde nahoru a zase dolů. Každý večer jsme se vraceli na chatu a já plný dojmů z rozpoznávání zvuku detektoru, překrásné krajiny a pozorování sobů jsem třeba v první den nachodil přes 25 km.

„První radost…počkat, našel jsem podkovu.“

Další den ráno jsme vyrazili znovu a já pokračoval na místě kde jsem včera skončil dál a dál. Před střídáním slyším ten krásný tón nahoru a dolů. Několikrát si to místo projdu a poslouchám, potom si místo označím praporkem a volám „Jirko. Jirko, Jirko, mám signál pojď se podívat.“ Ukázal jsem Jirkovi místo, Jirka vzal detektor, zkušeně prošel zprava potom zleva, označil střed, vypnul detektor, odhrnul borůvčí a mech, aby se dostal na zeminu morénu a našel kovovou podkovu. To nic, najdeš příště!

„Přestávám věřit, že něco najdu, chodím po místech, kde už jsem byl.“

K nálezu tohoto materiálu až z dalekého vesmíru se váže příběh pana Vladislava Kellersteina, který výpravu za hledáním meteoritu uskutečnil.

Jak sám pan Kellerstein přiznal, na výpravu za hledáním meteoritů se vydal zcela neplánovaně, a to díky svému kamarádovi ze základní školy. Slovo dalo slovo a dne 25. července 2015 vyrazili s partou na cestu dlouhou 2900 km směr Laponsko. Příběh začíná…

První zastávka byla ve vesničce Kytky, kde je v tomto ročním období až 20 hodin slunečního svitu. Další dny jsme s kamarádem Jirkou, Mirkem a jeho přítelkyní Katkou prozkoumávali oblast.

Další den jsme našli novou louku (tedy vykácenou část lesa s vysázenými stromky) a proto se zde dá chodit s detektorem. Jen pro představu, louka měla asi 1 km na 1 km a rám detektoru má 2×2 m, tak nás čeká více jak 500 km chůze. Nikdy jsem s detektorem nepracoval, proto jsem dostal malé školení, jak s tímto přístrojem zacházet. Snažil jsem se chodit při kraji od jednoho konce na druhý a potom o 2-3 m vedle zpět a zase 2-3 m abych nevynechal žádné místo. Na krku máte detektor, který je spojen kabelem s rámem. Vy chodíte uprostřed rámu a snažíte se ho držet co nejníže terénu a posloucháte vrnění. Je to takové předení a čekáte na signál, který jde nahoru a zase dolů. Každý večer jsme se vraceli na chatu a já plný dojmů z rozpoznávání zvuku detektoru, překrásné krajiny a pozorování sobů jsem třeba v první den nachodil přes 25 km.

„První radost…počkat, našel jsem podkovu.“

Další den ráno jsme vyrazili znovu a já pokračoval na místě kde jsem včera skončil dál a dál. Před střídáním slyším ten krásný tón nahoru a dolů. Několikrát si to místo projdu a poslouchám, potom si místo označím praporkem a volám „Jirko. Jirko, Jirko, mám signál pojď se podívat.“ Ukázal jsem Jirkovi místo, Jirka vzal detektor, zkušeně prošel zprava potom zleva, označil střed, vypnul detektor, odhrnul borůvčí a mech, aby se dostal na zeminu morénu a našel kovovou podkovu. To nic, najdeš příště!

„Přestávám věřit, že něco najdu, chodím po místech, kde už jsem byl.“

Po několika dnech chození nabývám dojmu, že chodím po místech, kde už jsem byl. Jednou odpoledne při pravidelném střídání na mě dolehla velká únava a chtěl jsem jít už domů. Jirka povídá ne, ještě budeme chodit, a tak seberu zbytky sil a chodím, jak mě napadne. Jak tak chodím, vidím takovou menší rovinatou loučku a říkám si, tu projdu. Po několika signálech, kde jsem našel řetězy, podkovy a různé kovové předměty slyším signál, který není tak vysoký a písklavý ale pravidelný, hlubší. Zbystřím.

„Znovu a znovu poslouchám signál, chci si být jistý, aby mi Jirka neříkal, že tam jsme kvůli meteoritům, a ne kvůli podkovám a zvonečkům.“

Nakonec ho tedy zavolám, a on zkušeně prochází označené místo. Napíná mě, chodí od rohu k rohu a já čekám, až najednou vykřikne „METEORIT KOCOURE“. Je 10. 8. 2015. Den, kdy jsem se před 30-ti lety oženil, jak významné datum v mém životě. Najednou jsem plný energie a dávám se do kopání. To uděláte kruh, který potom zvětšujete. Lopatkou vyhazuji načechranou morénu, která je místy velmi tvrdá, spíše ji odlupujete. Po půl metru provádíme další měření tentokrát malým detektorem. Už je jen kousek, tak 10 až 20 cm. Plný elánu kopu dál a dál a jak tak odlupuji, píchnu lopatkou a narazím na meteorit. Všichni mi gratulují a já jsem šťastný, jak malý kluk. Uděláme pár fotek a já Jirkovi povídám:

„v duchu jsem tě proklínal, protože už jsem byl unavený, ale kdybychom jeli na chatu, tak jsem ho nenašel a neměl bych nic.“

Večer proběhla malá oslava a hlavně vážení meteoritu. Měl 8,7 kg – pěkný kousek. Další den si trochu přispíme a jdeme až odpoledne. Já jsem spokojen, mám meteorit a každý den na něj koukám. Našel jsem meteorit, nemůžu tomu stále uvěřit. Meteorit, který spadl na zemi před milionem let a jmenuje se Muonionalusta. Muonionalusta, protože spádové pole leží u stejnojmenné vesničky. Je miliony let starý a spadl z vesmíru.

Od chvíle kdy jsem našel svůj první meteorit koukám den co den k obloze a přemýšlím, je-li v tak neskutečně krásném a nekonečném prostoru život. Vyprávěl jsem Vám příběh, jak jsem našel jeden ze svých meteoritů. Jeden, první a právě ten, ze kterého jsou vyrobeny hodinky PRIM Tourbillon. Tímto bych chtěl poděkovat panu Svobodovi (Dům hodin na Karlštejně) a firmě MPM (PRIM) a hlavně bratrům Hankovým, že mi umožnili podílet se na výrobě českých hodinek s tradicí, kde ciferník je vyroben z materiálu pocházejícího z vesmíru, který je výjimečný svými WIDMANSTATTENOVÝMI obrazci jak je patrné.

Po několika dnech chození nabývám dojmu, že chodím po místech, kde už jsem byl. Jednou odpoledne při pravidelném střídání na mě dolehla velká únava a chtěl jsem jít už domů. Jirka povídá ne, ještě budeme chodit, a tak seberu zbytky sil a chodím, jak mě napadne. Jak tak chodím, vidím takovou menší rovinatou loučku a říkám si, tu projdu. Po několika signálech, kde jsem našel řetězy, podkovy a různé kovové předměty slyším signál, který není tak vysoký a písklavý ale pravidelný, hlubší. Zbystřím.

„Znovu a znovu poslouchám signál, chci si být jistý, aby mi Jirka neříkal, že tam jsme kvůli meteoritům, a ne kvůli podkovám a zvonečkům.“

Nakonec ho tedy zavolám, a on zkušeně prochází označené místo. Napíná mě, chodí od rohu k rohu a já čekám, až najednou vykřikne „METEORIT KOCOURE“. Je 10. 8. 2015. Den, kdy jsem se před 30-ti lety oženil, jak významné datum v mém životě. Najednou jsem plný energie a dávám se do kopání. To uděláte kruh, který potom zvětšujete. Lopatkou vyhazuji načechranou morénu, která je místy velmi tvrdá, spíše ji odlupujete. Po půl metru provádíme další měření tentokrát malým detektorem. Už je jen kousek, tak 10 až 20 cm. Plný elánu kopu dál a dál a jak tak odlupuji, píchnu lopatkou a narazím na meteorit. Všichni mi gratulují a já jsem šťastný, jak malý kluk. Uděláme pár fotek a já Jirkovi povídám:

„v duchu jsem tě proklínal, protože už jsem byl unavený, ale kdybychom jeli na chatu, tak jsem ho nenašel a neměl bych nic.“

Večer proběhla malá oslava a hlavně vážení meteoritu. Měl 8,7 kg – pěkný kousek. Další den si trochu přispíme a jdeme až odpoledne. Já jsem spokojen, mám meteorit a každý den na něj koukám. Našel jsem meteorit, nemůžu tomu stále uvěřit. Meteorit, který spadl na zemi před milionem let a jmenuje se Muonionalusta. Muonionalusta, protože spádové pole leží u stejnojmenné vesničky. Je miliony let starý a spadl z vesmíru.

Od chvíle kdy jsem našel svůj první meteorit koukám den co den k obloze a přemýšlím, je-li v tak neskutečně krásném a nekonečném prostoru život. Vyprávěl jsem Vám příběh, jak jsem našel jeden ze svých meteoritů. Jeden, první a právě ten, ze kterého jsou vyrobeny hodinky PRIM Tourbillon. Tímto bych chtěl poděkovat panu Svobodovi (Dům hodin na Karlštejně) a firmě MPM (PRIM) a hlavně bratrům Hankovým, že mi umožnili podílet se na výrobě českých hodinek s tradicí, kde ciferník je vyroben z materiálu pocházejícího z vesmíru, který je výjimečný svými WIDMANSTATTENOVÝMI obrazci jak je patrné.

Další limitované edice

  • PRIM LADY ELEGANT DIAMOND
    anemptytextline
    více o kolekci
  • PRIM Dakar 2024
    anemptytextline
    více o kolekci
  • PRIM Jan Janský
    anemptytextline
    více o kolekci
  • PRIM SPORT TRITIUM 2023
    anemptytextline
    více o kolekci
  • PRIM SYMBOL DAMASCUS
    anemptytextline
    více o kolekci
  • Prim primátor
    anemptytextline
    více o kolekci
  • PRIM ŠTEFANIK
    anemptytextline
    více o kolekci
  • PRIM METEORITE
    anemptytextline
    více o kolekci
Navštivte naši firemní prodejnu
Kontakt
+ 420 558 441 193
obchod@prim-hodinky.cz
Adresa
Příborská 1473
738 02 Frýdek-Místek
Otevírací doba
Po-Pá     8:00-16:00
Polední pauza 12.00-12.30

Rádi vás obsloužíme i po 16.00 hod. na základě předchozí telefonické či mailové domluvy.

Další prodejny