Bez historie není současnost

Nabízíme Vám ojedinělou procházku časem, zachycující vývoj hodinářského umění a řemesla od 16. století až do novověku, od renesance po kubismus.

Ve spolupráci Muzea hodin na Karlštejně, s nejobsáhlejší sbírkou u nás a současného výrobce hodinek PRIM, firmy MPM-Quality v. o. s.

K vidění jsou hodiny a časoměrné stroje různých typů a velikostí, od kapesních či náramkových chronometrů, přes budíky, stolní a nástěnné hodiny po tzv. podlahové hodiny a také ojedinělou sbírku hodinek PRIM osobnosti, včetně limitovaných kolekcí.

Za začátek průmyslové hodinářské výroby u nás lze považovat rok 1946, kdy byl v Liberci zřízen podnik Chronotechna. Od dva roky později byl založen národní podnik Chronotechna se sídlem ve Šternberku. Plán na výrobu náramkových hodinek vznikl již v roce 1948 a však k jeho realizaci došlo až v 50 letech. V roce 1954 bylo vyrobeno prvních 5 prototypů hodinek, které vycházely z předlohy francouzského strojku LIP R 25. Měly 15 rubínových kamenů, kotvový krok a samokompenzační vlásek. Sériová výroby byla zahájena v roce 1957. V té době dala Chronotechna jméno PRIM budíkům a nástěnným hodinám a následně se stejná značka začala používat i pro náramkové hodinky v pobočném závodě Chronotechny v Novém Městě. S postupnou elektronizací začal quartzové strojky pro Chronotechnu vyvíjet a vyrábět i závod TESLA Rožnov.

Na současných hodinkách s tradiční českou značkou PRIM výrobce MPM-Quality v. o. s. budete vidět, kam až se časoměrné přístroje dostaly.

Fotogalerie ze slavnostního otevření výstavy

Ve čtvrtek 4. května 2017 byla v Senátu zahájena výstava pod názvem ,,Bez historie není současnost“, nad kterou převzal záštitu senátor Jiří Carbol. Výstavu zahájili ředitel ekonomicko – správní sekce, pan Jan Vodrážka, obchodní ředitel výrobce hodinek PRIM MPM – Quality v.o.s. pan Pavel Houdek, majitel Muzea hodin na Karlštejně, pan Miroslav Svoboda, pan Dalibor Motejlek a senátor Jiří Carbol, který se ujal úvodního slova.

Vernisáž moderovala paní Michaela Sahulová. Potěšením je, že na zahájení vernisáže přijal pozvání, a také se jí zúčastnil, velvyslanec České republiky v Německu, pan Tomáš Podivínský.

Výstava je velmi zajímavá, plná zajímavých exponátů, opravdu stojí za zhlédnutí. Potrvá do 25. června.

Srdečné poděkování patří všem, kteří se na přípravě této skvělé výstavy podíleli.

Fotogalerie vystavených modelů