PRIM Dakar – příběh od roku 2009

Ohlédnutí za Dakarem 2021

TECHNIKA CZECH SAMURAIS O VÍKENDU ZAMÍŘILA DO JIHOFRANCOUZSKÉHO MARSEILLE

Soutěžní a doprovodná technika Czech Samurais  o víkendu zamířila do jihofrancouzského Marseille, kde ji v pondělí 28. listopadu  od 13.30. čekala první část přejímek před Rally Dakar 2023. Odtud bude po nalodění odeslána do Saúdské Arábie, kde na Silvestra odstartuje pětačtyřicátý ročník nejslavnějšího pouštního maratonu.

Czech Samurais nastupuje do závodu se Suzuki Samurai a Toyotou Land Cruiser 90. Oba dva závodní vozy mají za sebou podporu v doprovodném kamionu „Medvěd“, který také zdárně prošel důkladnými technickými, ale i administrativními přejímkami.

“ Byl to velmi náročný měsíc příprav. Ve spolupráci s SŠTR Nový Bydžov jsme dokončovali poslední úpravy na všech třech autech. Největší výzvou však byla administrativa spojená se samotnými přihláškami na rally Dakar. Celý proces jsme zvládli a mě spadl kámen ze srdce, opravdu jsem se bála, že zapomenu vyplnit některý ze sta papírů, a auta tak nebudou připuštěna ke startu. Mechanici se soustředili na technické přejímky, kde oba dva závodní vozy prošly důkladnou kontrolou. Pořadatel je v této kontrole nekompromisní a vše muselo být připravené podle daných předpisů. Z tohoto důvodu jsme při stavbě nic nepodcenili ( čerpali jsme zkušenosti ze stavby prvního vozu, který absolvoval dakar v roce 2022), vše bylo dokonale připraveno. I tak neustále přesouvání mezi jednotlivými stanovišti a také rozebírání našich závoďáků bylo velmi vysilující. Kontrolou prošla veškerá elektronika, připojení přístrojů, technický stav, bezpečnostní prvky, prostě technická kontrola se vším všudy. I zde teamové vozy prošli bez jakého koliv zaváhání, a tak se se závodní i doprovodnou technikou shledáme až 28.12. kdy na nás bude čakat v Saudskej Arábii.“ – dodává pilotka Ollie Roučková Czech Samurais team

CZECH SAMURAIS TÝM OLLIE ROUČKOVÉ OFICIÁLNĚ PŘEDSTAVIL A POKŘTIL SVÉHO ZÁVOĎÁKA PRO DAKAR 2022

Po zveřejnění účasti týmu CZech Samurais na dakarské rally v kategorii Classic bylo v roudnických dílnách opravdu rušno. Postavit z absolutního vraku závodní speciál byla a stále je opravdová výzva. Teď Suzuki Samurai poprvé vyjíždí z garáže, závoďáka však ještě čeká hodně změn.

Křest závoďáka Samurai Osvědčené výstavy Prague Car Festival a Racing Expo/Classic Expo letos prošly zcela zásadní změnou. Spojením do jednoho celku vznikla rozsahem 30 000 m2 i počtem přes 800 exponátů nejrozsáhlejší motoristická výstava v České republice v roce 2021. Uskutečnila se ve dnech 30. a 31. října ve všech prostorách výstaviště PVA Expo v Praze – Letňanech.

Prezentace CZech Samurais týmu na Racing Expo a byla odstartována poslední říjnový den, přesně ve 13.30, kdy na podiu Ollie Roučková s Robertem Knoblochem představili celý tým, novou kolekci závodního oblečení, hlavního partnera PalmaPure a skončila křestem speciálu pro Dakar 2022 a autogramiádou.

„Výrobky PalmaPure podporují českou závodnici Ollie Roučkovou, protože jsme přesvědčeni, že české společnosti by měli pomáhat českým sportovcům. Samotná pomoc je vlastně naším prodejním odvětvím, tím že se staráme o zvýšené hygienické standardy napříč všemi odvětvími, u všech jednotlivců, kterým záleží na ochraně jejich zdraví, tak také pomáháme. Vnesli jsme vítr do oblasti hygieny a parfémových dezinfekcí rukou a pevně věříme, že i Ollí vnese svěží vítr do startovního pole a bude uhánět s větrem o závod a reprezentovat ČR stejně jako se jí snažíme reprezentovat my v našem odvětví. Všichni ji společně s vámi budeme držet palce,“ vysvětluje navázání spolupráce firma PalmaPure.

Pracujeme s tím, co máme, bojujeme s místem
„V kategorii Classic se musíme pevně držet specifikace vozidla, které Dakar v těch daných letech odjelo. Proto jsme museli sáhnout po generaci Samurai z devadesátých let ve verzi s prodlouženým rozvorem. Jedná se o poměrně vzácnou karosářskou variantu, kterých do dneška „přežilo“ jen pár. Proto nezbylo než vytáhnout z kopřiv zuboženou hromadu šrotu, takže oproti posádkám z roku 1990, které měly k dispozici zbrusu nové Samurai, to máme dnes mnohem těžší. Čeká nás mnoho práce. Ten, kdo měl někdy tu čest se Suzuki Samurai ví, jak shnilé toto auto umí být,“ popisuje Ollie Roučková, dvojnásobná účastnice Rallye Dakar.

„Všechny osvědčené části auta zůstávají, bohužel, bojujeme s místem. Samurai je opravdu maličký, a to si k tomu připočítejte ještě povinný ochranný rám, který nám z už tak malého auta ukousl podstatný vnitřní prostor. Jen umístění sedaček byl oříšek, naštěstí si s tím naši mechanici poradili,“ dodává manažer týmu Robert Knobloch.

Z kopřiv na Dakar driftuje na startovní rampu Dakaru Když se v roce 1990 na start nejtěžší rallye světa postavily dvě maličké Suzuki Samurai, vzbudily tím v motoristickém světě doslova pozdvižení. Málokdo tenkrát věřil v úspěch mise těchto dvou malinkatých offroadů, kterým pod kapotou tloukla benzínová srdce o objemu válců pouhých 1,3 l. Navíc trasa ročníku 1990 byla extrémně náročná. Do pouště se vrhlo celkem 465 strojů, ale cíl 11 420 km dlouhého afrického dobrodružství spatřilo jen 133 z nich. K úžasu laiků i odborníků oba Samurai mezi nimi! Proč vlastně model Suzuki Samurai? Od prvního startu Samurai na Dakaru uplynulo více než třicet let a Samurai se stal mezi zástupy vyznavačů offroadu skutečnou legendou, která klame tělem. Na pohled sice malé auto, které však skrývá úžasné offroadové schopnosti. Nicméně, nikdo další si už se Samuraiem na Rallye Dakar netroufl.

„A my mu chceme dát druhou šanci! Hlavně díky jeho schopnostem. Také jsme si ale řekli, že chceme jet Dakar za co nejnižší finanční budget. Tomu nahrává jeho nízká pořizovací cena i příznivé ceny náhradních dílů… Ale aby to nebylo tak růžové, máme velké problémy se sháněním specifických náhradních dílů, už jen proto, že my máme španělskou variantu. To je opravdové zlo. Jasně, že maličko s nadsázkou řečeno. Teď nás školí posilovač brzd, tak trochu se jedná o nedostatkové zboží,“ shoduje se Ollie s Robertem.

Ještě, než se projekt z Kopřiv na Dakar rozjel, CZech Samurais tým nastartoval kampaň na HitHitu. Rozpočet byl stanoven na 100 tisíc korun, tento obnos se zdárně vybral, a fanoušci tak přispěli značnou měrou na totální rekonstrukci auta. „Jedeme v tom společně. Moc bych chtěla za celý tým všem co nám pomohli poděkovat. Ani jsem nečekala, jakou vlnu to vyvolá, a to naše malé autíčko všechny zaujme. Vážím si toho a na Dakaru pojedu za každého z vás,“ s dojetím dodala Ollie.

Velké poděkování celého týmu patří hlavně partnerům-firmám, bez kterých by se mise Z kopřiv na Dakar nestala kompletní!!!

Fotograf: Petr Šedivý, IG – @sedivyphotography, web – www.sedivyphotography.com

VYSÍLÁNÍ TV NOVA – SNÍDANĚ S NOVOU: OLLIE ROUČKOVÁ PODEPSALA SLIB BEZPEČNOSTI

Ve spolupráci s Autoklubem České republiky podpořila Ollie Roučková projekt Safety days. Dne 20.9.2021 v hlavním vysílacím čase 7.40 hod. na TV NOVA složila osobní slib bezpečnosti. S apelem na veřejnost a sdělením, že svojí vlastní nulou alkoholu v krvi podporuje nulu smrtelných zranění pod vlivem alkoholu při dopravních nehodách na českých silnicích.

Autoklub České republiky – Facebook:
V rámci Safety Days 2021 se připojujeme k apelu NULA úmrtí na silnicích. Dnes v Snídani s Novou ambasadorka projektu za Autoklub ČR Ollie Roučková podepsala svůj slib bezpečnosti. Pojďte ji následovat! 😉 ✍️ 🚦
Více info: https://bit.ly/Slib-bezpečnosti-2021
Policie České republiky Platforma VIZE 0 Road Safety Autoklub ČR

WEB Autoklub České republiky:
https://www.autoklub.cz/165092-safety-days-2021-slozit-si-vlastni-slib-bezpecnosti/

Citace Ollie Roučková:
“Když mě Autoklub České republiky oslovil, abych podpořila tuto kampaň, nepřemýšlela jsem ani chvilku. Zvyšovat bezpečnost na silnicích je naším společným cílem.”

PREMIÉRA TALKSHOW HONZY DĚDKA JIŽ DNES NA TV PRIMA OD 21:35

Vážení přátelé, užijte si nový díl oblíbeného pořadu 7 pádů Honzy Dědka na TV PRIMA. Již dnes, v úterý 14.9. od 21:35 hod.

„Doufám, že se budete bavit tak dobře, jako jsem se spolu s dalšími hosty pořadu (Jakub Štáfek, Kovy a Pavel Šporcl) při natáčení bavil i já. 🙂 Nebylo jednoduché prosadit moji účast v autentické závodní kombinéze na TV PRIMA, ale po náročném vyjednávání to klaplo. 😊 – pilot Tomáš Ouředníček.

AUTOSHOW PRAHA LETŇANY 2021 – RALLY DAKAR

Ve dnech 27.29.08.2021 proběhla úspěšná víkendová výstava aut a prezentace partnerů Rally Dakar. Autoshow Praha je největší autosalon u nás.

TV PREMIÉRA – SPORT 5: Z KOPŘIV NA DAKAR

Dne 30.8.2021 proběhla televizní premiéra – Sport 5 kolem nás – 64 díl: Z Kopřiv na Dakar Ollie Roučková a Robert Knobloch.

„Ollie Roučková – dvojnásobná účastnice Rallye Dakar, Robert Knobloch – navigátor Ollie Roučkové pro Rallye Dakar 2022. Už potřetí se chystá na jeden z nejextrémnějších a nejnáročnějších motoristických závodů světa – RALLY DAKAR, a jet chce opraveným VRAKEM!“ – Sport 5

VÍTĚZNÁ TOYOTA Z HUNGARIANBAJA 2021 NA AUTOSHOW LETŇANY

Výstava Autoshow je jedinou komplexní přehlídkou značek převážně osobních automobilů u nás a každoročně se na ní představí 30-40 novinek, kolem dvaceti českých premiér a také zástupci historických nebo závodních vozidel. Událost se koná 27. – 29. srpna 2021 na výstavišti PVA EXPO Praha Letňany.

Tým ULTIMATE DAKAR Racing vystaví své dakarské speciály Toyota Landcruiser 120 a H3 evo s motorem Toyota GR1. Oba závodní speciály zvítězily na letošním legendárním závodě HungarianBaja ve svých kategoriích. Budete mít příležitost důkladně prozkoumat naše závodní speciály a získat tak jedinečný zážitek. Kromě dakarských speciálů si můžete vychutnat úžasné vozy Toyota Yaris GR a Toyota Hilux 2.8l.

Přijďte si vyzkoušet a vybrat ULTIMATE DAKAR trička, kšiltovky i nejnovější mikiny. Bude možné si také vyfotit a potěžkat letošní dakarskou medaili Tomáš Ouředníček prozradí na tiskové konferenci týmové plány pro letošní sezónu i pro další rok.

Těšíme se na Vás!

HIT HIT JE U KONCE – Z KOPŘIV NA DAKAR

Poprvé v historii uvidíte Suzuki Samuraje s čistě českou posádkou na legendárním Dakaru! Za volant nesmrtelné Suzuki Samurai se posadí Ollie Roučková, která Rallye Dakar dokončila jako první Češka, a to rovnou ve dvou závodních kategoriích.

Stála před další výzvou, a to postavit závodní auto z „absolutního VRAKU“, který vytáhla z „vrakoviště“, kde autem prorůstaly kopřivy. Pevně věříme, že s vaší pomocí postavíme závodní auto a z „vrakoviště“ se společně dostaneme na startovní rampu nejnáročnější rallye planety – Dakar,“ dodala na Hit Hitu v začátcích svého projektu Ollie Roučková.

Projekt byl úspěšně dokončen! 110 117 Kč vybráno z 100 000 Kč. Děkuji, že jste byli součástí naší neuvěřitelné cesty! “ – Ollie Roučková

Příběh můžeš sledovat dál na těchto odkazech:
Facebook – Ollie Roučková
Instagram – Ollie Roučková
www – www.rouckova.cz
Nejnovější galerie – https://rouckova.cz/2021/07/06/tohle-neni-vrakac/

BOJOVNÍK MMA JIŘÍ “DENISA“ PROCHÁZKA S DAKARSKÝM TOMÁŠEM OUŘEDNÍČKEM V JEDNÉ KLECI

Máme pro vás bombastickou informaci:
Světově nejuznávanější český bojovník MMA Jiří “Denisa“ Procházka dal veřejný slib, že pojede s námi rally Dakar!!

Přípravy na Dakar 22 jsou v plném proudu. Celé léto budeme vidět na exhibicích při show, truckfestech, výstavách, besedách,  road show pro partnery.

https://cnn.iprima.cz/porady/hlavni-zpravy/bojovnik-v-dakarskem-specialu-zdroj-cnn-prima-news
https://www.jiridenisaprochazka.cz/

Letící dakarská Toyota uchvátila světového bojovníka MMA

Světově nejúspěšnější český bojovník MMA Jiří “Denisa“ Procházka přijal výzvu a postaví se jako pilot závodního vozu na start rally Dakar s týmem UTIMATE DAKAR Racing

Do klece leze MMA zápasník Jiří Procházka bez skrupulí takřka jako do obýváku, tento víkend však zvolil trochu jiný styl klece, než je pro něj obvyklý zápasnický oktagon. Za vyztuženým rámem dakarského speciálu Toyoty Hilux na něj čekal Tomáš Ouředníček, osminásobný účastník nejslavnějšího rallyového dálkového závodu světa. Ten ukázal fenoménu nejprestižnější zápasnické organizace světa UFC své umění a Procházkovi doslova učaroval. „Ve chvíli, kdy má člověk pocit, že to auto už poletí do háje ještě přidávají,“ kroutil hlavou momentálně druhý muž světového žebříčku polotěžké váhy a hned začal osnovat plán spolupráce, která má v budoucnu vyvrcholit na samotném Dakaru.

Po absolvování jízdy nadšený bojovník přijal výzvu, kterou mu nadhodil sám majitel týmu Ouředníček a před kamerou CNN Prima News slíbil, že postaví na start slavného závodu.

Zaujetí v rychlé jízdě těžkým terénem z Procházky podle Ouředníčka doslova sálalo. „Z Jirky za jízdy vyzařovala úžasná pozitivní energie. Vezl jsem už hromady lidí, ale tohle jsem snad ještě nezažil. Od prvního kilometru mi bylo jasné, že je prostě náš, že je to stejný blázen jako my,“ vyprávěl po jízdě nadšeně Ouředníček.

Toho by měl pro závody v posádce nahradit Procházkův kamarád a týmový mechanik Ultimate Racing Dakar týmu Martin Sedlák, který má zkušenosti také se závody do vrchu. Usednout by pak mohli do Toyoty Land Cruiser.

Procházka by mohl pod dohledem Ouředníčka začít jezdit menší závody v kategorii T2, tedy sériových terénních vozů i přes fakt, že nemá žádnou závodnickou zkušenost. To ale Ouředníček nevidí jako přílišnou komplikaci. „Budu mu předávat všechny své zkušenosti, co jsem za těch třináct let za volantem nabral. Mohl by z něj být skvělý závodník, jako je bojovník,“ míní Ouředníček. Jednapadesátiletý jezdec totiž může volně navázat na probíhající spolupráci s další hvězdou v jiném odvětví, než je motorsport.. S maďarským raperem Ionem Catalinem známým pod jménem Cheloo16Hz spolupracují už od letošního jara. Catalin usedá na místo navigátora druhé posádky týmu po boku svého krajana, pilota Mihaie Bana. Procházku však zajímá místo za volantem.
Tým by na Dakar v roce 2022 rád vyslal tři posádky. Toyotu Hilux v královské třídě závodních speciálů, další Toyotu Land Cruiser v kategorii T2 a třetí s upraveným Hummerem H3 EVO s motorem  Toyota 4.l V6.

ROUČKOVÁ CHCE ZPÁTKY NA DAKAR V AUTĚ!

Poprvé v historii rodinné firmy jsme si dovolili připravit 21 kusovou limitovanou edici hodinek pro odvážné ženy.

Ambasadorkou této edice je zkušená Dakar závodnice a inspirativní žena Ollie Roučková. Navíc koupi hodinek PRIM Dakar Ollie 2021 přispějeme 800 Kč na nadaci „Alinace žen s rakovinou prsu“. Symbol „mašle“, je znám jako symbol spojený s povědomím o rakovině prsu a ten jsme umístili na ciferník, pouzdro i víčko hodinek. Logo je tak symetricky doplněno o originální mašli, která bude každé majitelce připomínat důležitost prevence.

Peklo, které si Ollie Roučková zamilovala. Nekonečné moře písku zvlněné zrádnými dunami proletěla na čtyřkolce, vrátila se do něj za volantem závodní buginy. A teď? Teď se plánuje zúčastnit znovu a nebude řídit ani jednu ze svých předchozích hraček. Bude řídit auto! „Pokud se to stihnu naučit,“ směje se s nadsázkou vždy pozitivní Ollie, která svůj nový kousek v garáži aktuálně poznává šroubek po šroubku.

Jako první Češka dokončila Dakar. A měla jasno: „Bylo to peklo.“

Pracovitá Toyota Land Cruiser 120 bude spadat do kategorie T2, mezi produkční auta s povinnými úpravami. A právě povinné úpravy se na ní teď dodělávají. Ollie a její tým musí do vozu namontovat mimo jiné: sportovní podvozek, homologované sedačky, přídavnou nádrž, čtyřbodové pásy, ochranné sítě v oknech, nehořlavé výplně, intercom, náhradní elektro svazek, převodovku s přímým zubem… Není toho málo!

„Je to něco nového, ale o to je to pro mě lákavější. Jsem za tuhle šanci a výzvu opravdu ráda,“ zvážní Ollie, která na slavném podniku startovala v letech 2018 a 2019. V roce 2022 by měla být součástí stáje Ultimate Dakar Racing Tomáše Ouředníčeka. „Tomáš mě oslovil a možnost spolupráce mě hned nadchla. Víme, že víc týmových aut v soutěži znamená větší šanci na dobré umístění. Budeme připraveni s pomocí a odhodláním zajet co nejlepší výsledek,“ slibuje Ollie.

Spoléhat bude opět i na své fanoušky. Právě na nich bude výběr jména pro auto, budou se moci podílet na podobě kombinéz a závodních helem. „Budou s námi od příprav po cílovou rovinku. Doufejme, že se na ni společně podíváme,“ říká žena, která se nemá ve zvyku vzdávat.

Aby mohla své sny zase jednou zrealizovat, musí naplnit pětimilionový rozpočet. I tady je pomocná ruka vítána! „Podpoře se meze nekladou, kdyby chtěl někdo dodat třeba řasenky, bylo by to super. Tu umím ztratit i v zavřeném stanu,“ už zase se směje nejúspěšnější česká závodnice.

První ostré jízdy v autě jsou naplánovány na konec března, prvními testovacími závody by pak měl být Marocco Desert Challenge, který proběhne za účasti kompletně celého týmu 16. – 25. září 2021.

„Musím se zase sehrát s volantem a s navigátorem, už abychom jeli!“ přeje si rodačka z Děčína. Že je celá akce bláznivá? Je. Jiná ani v podání odvážné ambasadorky Autoklubu České republiky být nemůže. „Klidně bych Dakar jela i v kamionu. Ale ráda si to nechám na příště,“ slibuje s předstihem další možné dobrodružství.

Cestu na Dakar 2022 můžete s Ollie prožívat na jejích sociálních sítích – Ollie Roučková. A zájemci o sponzorské partnerství jsou vítání zde: jana@morethaproduction.cz.

Mise DAKAR Ollie 2022 začíná!

100% NASAZENÍ, 100% ÚSPĚCH! OUŘEDNÍČEK-KŘÍPAL: ČEŠTÍ SRDCAŘI NEZDOLNOU BOJOVNOSTÍ ZNOVU POKOŘILI DAKAR

Příběh 43. ročníku Rallye Dakar se pro Tomáše s Davidem nese v duchu obrovského odhodlání dojet do cíle i s nekončícími technickými problémy. Pilot Tomáš Ouředníček při svém ohlédnutí přiznal, že to byl jeho nejtěžší Dakar vůbec. Ale i přes všechny nástrahy a problémy, které jim letošní ročník nachystal, se umístili na 18. místě ve své kategorii T1.1. a 42. v celkové klasifikaci.

Tomáš, který ze svých osmi účastí na Dakaru letos vybojoval již sedmou medaili, ocenil nezlomný optimismus svého navigátora Davida Křípala, který ho úspěšně dovedl do cíle všech společných Dakarů.

„Hodinu před odletem do Saudské Arábie nám pořadatelé změnili hotel, vypadalo to, že anti-covidové podmínky budou striktní. Po příletu jsme zjistili, kolik závodníků neprošlo prvním sítem, tedy testem na Covid. Měli jsme nervy, než jsme dostali negativní výsledek druhého testu, abychom se mohli postavit na start,“ začíná vyprávění Tomáš.

Problematický ročník naznačovaly už technické přejímky, kterými zprvu nová Toyota Hilux neprošla. „Chyběl nám jeden předepsaný ventil, který jsme složitě sehnali a přejímkami nakonec prošli. Na shakedownu se ukazovalo, že auto má super výkon. Nicméně se začaly projevovat první problémy s vysokou teplotou.“

Po startovní rampě v Džiddě si Tomáš s Davidem užili v dobrém tempu prolog, který rozhodl o tom, že do nového ročníku budou startovat hned za legendárním Carlosem Sainzem. „Na začátku jsme drželi umístění okolo 17. pozice. Takhle bychom si to představovali. Jenže pak začala série defektů. Dnes už víme, že jsme schytali vadnou sérii. Všechny odešly na stejnou potíž, tedy proraženou bočnici,“ upřesňuje pilot Tomáš Ouředníček.

A série defektů v první etapě posádku posunula dozadu na chvost startovního pole. Odtamtud je Rallye Dakar mnohem těžší než vepředu. „To je úplně jiný závod. Trať je strašně rozbitá, pekelně se práší, nedá se jet stálé rychlé tempo. Ale pořád jsme věděli, že se to ještě dá zachránit. Jenže od druhé etapy se nám auto začalo zastavovat. Netušili jsme, co se děje. Později jsme zjistili, že to byl problém s elektronikou, tedy s celým řídícím modulem. A odcházela různá čidla, takže auto ukazovalo nesmysly. A začalo být nespolehlivé. Jak jsme často zastavovali, začali jsme se propadat úplně dozadu. Vypadalo to tak beznadějně, že večer po druhé etapě jsme uvažovali, že to vzdáme. Ale hecli jsme se a podařilo se nám opravit řídící modul. Jenže následkem bylo poslední startovní místo.“

Ve třetí etapě se na Tomášově autě poprvé objevil oheň. „Toho se hodně bojím. Když závodní auto chytne, už se většinou nedá uhasit. A pak už šla jedna poloosa za druhou. Zničili jsme jich osmnáct! Nikdy jsem nic podobného nezažil. Všichni závodníci měli problém s poloosami, nám ale začaly náhradní poloosy docházet. Situace byla kritická,“ vzpomíná Tomáš.

A aby toho nebylo málo, v maratónské etapě Krásce, jak jí Tomáš s Davidem přezdívali, ještě praskla hydraulická hadice od řízení. „Dodneška nevíme, proč se to stalo. To byl asi nejhorší moment, když jsme jeli bez posilovače řízení a čekaly nás náročné duny. A mé ruce byly po 150 kilometrech tak vyřízené, že jsem v každé zatáčce řval bolestí. David mne pak vystřídal a já navigoval. Nakonec se nám to podařilo provizorně opravit, abychom ty duny mohli přeskákat. A když už jsme si mysleli, že poslední etapa bude takzvaně udržovací neboli “mávací“ přišla další rána. Sedmdesát kilometrů před cílem se pravděpodobně přehřála kapalina ve spojce a spojka začala prokluzovat. Auto bylo nepojízdné a s vyvřelou vodou z motoru. Zase to vypadalo beznadějně. Nakonec jsme sehnali vodu, spojka vystydla, odvzdušnili jsme ji a dojeli až do cíle. A tam mi radostí i vyčerpáním vyhrkly slzy do očí,“ přiznává Tomáš Ouředníček a dodává: „Spousta špičkových závodníků nedojela. A tak si říkám, že jsem na ten náš malý český tým hrdý, že jsme to nevzdali a že jsme bojovali dál. Obrovskou zásluhu na tom má David, protože já jsem byl od začátku psychicky na dně a těžce jsem sbíral motivaci jet dál. Když se objevil druhý požár na autě, bylo pro mě nejhůř. Už jsem se musel přemáhat, abych do auta znovu sednul a závodil. Bylo to vydřené. Strašně si vážím Davida, který ani na chvilku nezapochyboval, že bychom neviděli cíl. Těch dramatických chvil letos bylo hodně a já jsem si sáhl psychicky na dno, jako ještě nikdy na Dakaru!“

Pokud by snad vznikl dojem, že za problémy posádky Ultimate Dakar Racing týmu může auto, rychle na to zapomeňte! Na vině je výjimečná situace v době příprav na letošní Rallye Dakar, kterou zavinila pandemie koronaviru. „Bohužel kvůli Covidu nebylo možné odjet s autem na testování do teplých krajů, kde bychom ho vyzkoušeli v podobně extrémních podmínkách, takže jsme nevěděli, jak se bude chovat. A bohužel tento ročník byl výrazně teplejší než minulý. Tak o 10 – 15 stupňů. Na poslední rychlostní zkoušce jsem měl na sání teplotu 52 stupňů. To byl úplně jiný závod než loňský chladný Dakar. Takže to není chyba auta, ale naší přípravy. A v našich rozpočtových možnostech nebylo možné auto letecky poslat někam do Saudské Arábie nebo Dubaje a tam ho pořádně otestovat,“ uvědomuje si pilot Tomáš Ouředníček, který společně s navigátorem Davidem Křípalem potvrdili své motto „Nikdy to nevzdám!“ a opět přes spoustu strastí dokázali projet dakarským cílem.

TOMÁŠ S DAVIDEM CÍLEM UKONČILI SVŮJ NEJTĚŽŠÍ DAKAR

Posádka Ultimate Dakar Racing týmu si splnila další dakarský sen a dotáhla svou účast ve 43. ročníku slavné pouštní rallye v Saudské Arábii až do cíle. Jak jinak, nebylo to kvůli stávkující technice opět vůbec jednoduché. Jenže kluci opět potvrdili, že to prostě nikdy nevzdají!

Měřený úsek poslední dvanácté etapy byl dlouhý dvě stě kilometrů. Číhaly na něm ale náročné duny. “Chtěli jsme jet klidnou jízdu, jenže to se lehko řekne a už hůř provede. Pořadatelé totiž připravili trasu, kde byly hned od začátku duny. A nebyly to vůbec jednoduché duny. Nešlo o žádnou mávací etapu, ale o pěkně drsnou závěrečnou prověrku,“ říkal v dakarském cíli pilot Tomáš Ouředníček.

Navigátor David Křípal hodnotí poslední část soutěže podobně: „Z těch dvanácti letošních dakarských etap byla ta poslední jedna z těžších. Prověřil nás pekelně měkký písek v dunách. Už na desátém kilometru ležela na boku bugina, ze které vytekl benzín i chladící kapalina. S dalšími závodníky jsme posádku vytáhli ven a vrátili jsme jim výrazně poškozenou buginu na kola. Ale pokud za sebou neměli asistenční kamion, asi poslední den skončili. Na trati byly i další posádky, které měli technické problémy nebo nehodu. Těch posledních dvě stě kilometrů opravdu nebylo zadarmo.“

Toyota Hilux zvaná Kráska se do poslední etapy rozjela pěkně. Tomáš ji ale šetřil, jak jen to šlo, protože posádka už neměla žádnou náhradní poloosu. „Pořád jsem poslouchal, co se na autě děje. Nepřetěžoval jsem poloosy, neskákal jsem. Jel jsem nejpomaleji, co to šlo. Ale v dunách se nedá jet úplně pomalu. A pak přišly trojkové duny a obrovské výjezdy, kde jsme Krásku museli držet pod krkem na plnej plyn celkem dlouho. Tam se motor začal přehřívat, teplota vyšplhala přes sto stupňů a začala nám z přepadu stříkat voda,“ vzpomínal na začátek problémů Tomáš.

„Než jsme dojeli do takového údolíčka, auto začalo zlobit i jinak, jako kdyby odcházela poloosa. Opět zastavilo a motor řval. Při kontrole to ale vypadalo, že všechny poloosy jsou v pořádku. Pak jsme měli podezření na spojku. Situace ale byla taková, že vyvřela voda, ukazovalo nám to teplotu 107 stupňů, takže jsme nemohli pokračovat. Nepříjemné chvilky takový kousek od cíle,“ doplnil Tomáše David.

Posádka dolila všechnu vodu, kterou u sebe měla. A pomohl i jeden místní dakarský fanoušek. „Zajel pro další vodu do studny. Než jsme ji doplnili, Toyota vychladla a zase se rozjela. Pokračovali jsme v opatrné jízdě až před poslední úsek dun. Ufoukli jsme kola, ale ten písek už byl tak rozježděný, že se tam nedalo vyjet. Zkoušeli jsme to asi tak na čtyřikrát. Nakonec jsme to projeli,“ oddechl si Tomáš.

Duny vystřídala na trati tvrdá pista, kterou posádka s jásotem přivítala. „Dofoukli jsme kola a velmi něžnou jízdou jsme se nakonec šťastně dostali až do cíle. Až posledních 18 kilometrů jsem si začal připouštět, že se to povede. David opět dokázal, že jeho nezdolný optimismus za všech situací, je infekční. Dokáže mě jím nakazit, i když už to pomalu vzdávám.“

Cíl pořadatelé situovali na břehu oceánu, což mnoha účastníkům připomnělo klasický dojezd k Růžovému jezeru v senegalském Dakaru. „Po dojetí u mě propukly nejrůznější emoce, protože za sebou máme neskutečně psychicky náročný závod. Sáhli jsme si tolikrát na dno, že se to nedá srovnat se žádnou z našich předešlých dakarských účastí. Ještě nás čeká slavnostní cílová rampa, kterou si pořádně užijeme. Je to čas jen pro nás, velká odměna a pak teprve začneme rekapitulovat celý závod,“ říkal před slavnostním okamžikem Tomáš Ouředníček.

Posádce Ouředníček – Křípal nakonec patří 42. místo v celkovém pořadí aut. „Co se týká našeho výsledku, ten vůbec nehodnotíme. My jsme si totiž společně zkusili ten poctivej, skutečnej Dakar, kdy člověk překonává nejen nástrahy tratě, ale i nástrahy techniky. A těch se letos vyskytlo víc než dost. Ale je to tam! Prožili jsme ducha Rallye Dakar a jsme v cíli! Je to naše obrovské vítězství,“ užíval si chvíle úlevy v cíli navigátor David Křípal.

NA POŠKOZENÉ POLOOSE PŘES DUNY AŽ DO CÍLE

Posádka Ultimate Dakar Racing týmu bojovala v jedenácté etapě Rallye Dakar v Saudské Arábii o udržení svého snu dojet do cíle soutěže. Dvě poškozené poloosy je málem vyřadily. Modlící se pilot Tomáš Ouředníček ale na jedné z nich dokázal projet náročným dunovým polem. Takže Toyotě Hilux zbývá k naplnění mise jediná etapa.

Předposlední dakarský den nezačal pro Tomáše s Davidem vůbec špatně. „Po startu se opět pekelně prášilo, takže se nedalo dobře předjíždět. Ale dostali jsme se do tempa a předběhli pomalejší buginy a trať se nám díky bloudění posádek vyčistila. Pokud by auto fungovalo, byla to skvělá trať. Tam jsme si mohli skvěle zazávodit,“ zasnil se navigátor David Křípal.

Potvrzoval to i první měřený úsek na trati, kde kluci opět atakovali nejlepší třicítku aut. Pak ale začaly už tradiční dakarské problémy. „Když jsme asi na 120. kilometru vyjížděli na kulatou dunu z měkkého písku, motor zařval a vylítl do vysokých otáček. A auto se zastavilo. A hádejte, co se stalo? Ano, zase praskla poloosa! Bylo to kousíček od plánovaného servisu na trati, kde čekali naši mechanici. Jenže jak zabíralo jenom jedno kolo, dunu nešlo ani sjet dolů, natož vyjet. Potřebovali jsme, aby nás někdo vzal na kurtu a odtáhl. David si kleknul a čekali jsme na pomoc,“ doplnil pilot Tomáš Ouředníček.

Posádce se vyplatila pomoc, kterou dali v deváté etapě závodníkovi ze Saudské Arábie, který jede s Hummerem Robbyho Gordona. „Když viděl klečícího Davida s kurtou, otočil se a cuknul s námi, abychom se dostali z duny trochu dolů. Tím nás zachránil, protože tam už jsme poloosu mohli vyměnit. David to na písku zvládl a mohli jsme pokračovat. Ale báli jsme se, co bude dál, když nám osa vydrží jen sto kilometrů.“

Na servisním místě David s Tomášem mechanikům odevzdali poškozenou poloosu a dostali od nich poslední náhradní z celé sady pro Rallye Dakar. „S velkými obavami jsme pokračovali dál opatrnou jízdou. A začali jsme počítat čas. David přišel s tím, že za světla nejsme schopní projet velké dunové pole. Před dunami byla časová neutralizace a David vymyslel geniální trik. Že nebudeme čekat i za cenu penalizace v neutralizaci na svůj startovní čas, ale hned pojedeme dál, abychom se do dun dostali za světla. Vyměňovat prasklou poloosu v noci v poušti je divočina. Zakutálí se vám šroub a jste nahraní,“ uvědomoval si Tomáš.

Jenže po vjezdu do dun se znovu ozvaly velké rány. A posádce bylo jasné, že je utržená další poloosa. „Psychika byla úplně dole. Já se modlil, ať to v dunách vydrží. Všechny sjezdy i výjezdy jsem jel šíleně opatrně, abych ji ušetřil. Jenže v dunách potřebujete dynamiku. Takže ty bylo na palici, šetřit techniku, ale nezapadnout. Zrovna zapadalo slunce, byly to nádherné duny, ale já místo užívání si té scenérie měl nervy na pochodu. Ale ta poloosa nakonec vydržel až do cíle. Byl to zázrak, kterému jsme nevěřili.“

A přes noc se tým musí pokusit o další zázrak. Vystačit totiž musí v poslední etapě se zbytkem náhradních dílů. „Podle organizátorů nebudou závěrečné závodní kilometry jednoduché včetně menších dun. Na těch dvou stech kilometrech se ještě dá ztratit náš dakarský sen. Takže budeme opatrní a uděláme pro něj všechno,“ slíbil navigátor David Křípal.

Problémy s poloosou měli na trati i další posádky. Třeba bývalý španělský motocyklový závodník Isidre Esteve Pujol, který je upoután na invalidní vozík. Letošní Dakar jede s upravenou Toyotou. „Zastavili jsme u něj. I jemu odešla poloosa. My ale máme starší typ, než měl on. Takže jsme mu bohužel nemohli pomoct. Ale věříme, že ho některý z kamiónů, které byly za námi, dotáhne do cíle,“ doufal v cíli jedenácté etapy Tomáš Ouředníček.

V pátek se jede závěrečná dvanáctá etapa Yanbu – Džida s měřeným úsekem dlouhým 200 kilometrů.

DÁMSKÁ EDICE DAKAR S OLLIE

Dakar je vždy jeden velký šrumec i my jsme se do něj letos zapojili v rámci rozhovorů, výstavy a TV výstupů. Přináším vám malé shrnutí Dakarských „ozvěn“, které proběhly v uplynulém týdnu.

Česká televize – Dakarské ozvěny (13. 1. 2021)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/13887305359-rallye-dakar-2021/221471291262012-dakarske-ozveny/

Sport 5 – Rallye 2021 (12. 1. 2021)
https://sport5.cz/archiv/rallye-2021-10-1

Sport.cz – Přestup mezi dakaristy. Vymění Češka řídítka za volant? (9. 1. 2021)
https://www.sport.cz/moto/rallye/clanek/1989349-prestup-mezi-dakaristy-vymeni-ceska-riditka-za-volant.html#hp-sez

Trocha Dakaru v Praze – výstava 4kolky v Atriu Flora
Pojďme společně zažít Dakar v ATRIU FLORA: Zažijte Dakar v pohodlí obchodního centra Atrium Flora. Zhlédněte unikátní sérii momentek z 9 ročníků Rallye Dakar v podání českého závodního týmu Big Shock! Racing.

Co vás během 14 denní akce čeká

  • Franta – dakarský speciál Martina Macíka, je k vidění venku před vstupem z Vinohradské ulice.
  • Závodní čtyřkolka Olgy Roučkové, je vystavená u Big Shock!
  • Výstava 29 fotografií vyprávějících nezapomenutelné příběhy slavného adrenalinového závodu.
  • 8 artefaktů z dílny Big Shock! Racing, které si prošly Dakarem a je to na nich znát…

DESÁTÁ ETAPA JAKO Z POHÁDKY. AŽ NA POSLEDNÍCH 10 KM

Posádka Ouředníček – Křípal poprvé na Rallye Dakar během desáté etapy neřešila zásadní problémy. Na trati předjela spoustu závodních strojů a na jednom z průjezdních bodů figurovala na 29. místě. Umístění ale zkazila opět poloosa, která se naštěstí poroučela těsně před cílem.

S nejlepší náladou v dosavadním průběhu soutěže přijížděli do bivaku v Al Ule Tomáš s Davidem. „Dneska jsme si konečně spravili náladu. Zažili jsme totiž letošní první téměř bezproblémový dakarský den. Sice se opět hodně prášilo, ale rychlostní zkouška byla, oproti našemu očekávání, mnohem hezčí než včera. Kamenitých pasáží výrazně ubylo. Užili jsem si i cesty ve výškách a mělo to spád,“ liboval si pilot Tomáš Ouředníček.

Posádka Ultimate Dakar Racing týmu hned od začátku nasadila ostré tempo a předjížděla jedno auto za druhým. „Na začátku rychlostky jsme mohli hodně předjíždět, ale pak už ne. Změnil se vítr a kvůli prachu toho moc vidět nebylo. Tam jsme sice nějaký čas ztratili, ale až skoro do cíle jsme neměli žádný problém,“ říká Tomáš a navigátor David Křípal ho doplňuje: „Buginy strašně práší. Jedou na své technické hraně, takže kolikrát ani jejich piloti nechtějí uhýbat. Dostat se před ně bezpečně je fakt složité. Tím spíš, že na trati číhalo víc nebezpečných úseků. Viděli jsme jednu z bugin, která narazila krátce po startu do skály v pravotočivé zatáčce. Máme za sebou desátou etapu a do cíle zbývá spousta kilometrů. Takže nikdo nemá nic jistého.“

Ovšem i dnes přišly na trati problémy. Naštěstí až deset kilometrů před cílem, kdy se z auta ozvaly divné zvuky. „Opět to byla poloosa. Když už jsme byli takový kousek od cíle, řekli jsme si, že to dojedeme. Tak jsme zavřeli mezinápravový diferenciál. A pomalou jízdou jsme to dotáhli až do konce. Tam jsme sice nějaké pozice ztratili, ale 29. čas na jednom z průjezdních bodů na trati nás potěšil. Tím spíš, že jsme startovali vzadu, kde vás zdržuje spousta malých bugin a pomalejších aut, protože se těžko předjíždí,“ vysvětluje Tomáš, který Toyotu Hilux přivezl do cíle jako 36. v pořadí aut. V průběžném klasifikaci je 44.

Největší výzvou bude podle posádky následující etapa. „Čeká nás poslední dlouhá, a hlavně hodně těžká etapa. Podle pořadatelů snad úplně nejtěžší v letošním ročníku. Překonávat máme až sto kilometrů dun, které při trasování pořadatelé najížděli dva dny. Můžou se kompletně změnit dosavadní výsledky. Půjdeme do toho ale s maximálním nasazením a velkým očekáváním. I když nám pomalu docházejí náhradní díly. My už skoro nemáme, co na auto dát. Ale znáte nás, my to nikdy nevzdáme,“ připomíná pilot Tomáš Ouředníček.

Ve čtvrtek se jede jedenáctá etapa Al Ula – Yanbu s měřeným úsekem dlouhým 464 kilometrů.

HVĚZDY NA DAKARU KONČÍ, TOMÁŠ S DAVIDEM POKRAČUJÍ

Devátá etapa Rallye Dakar rozbíjela techniku i psychiku závodníků. Kamenitá trať znamenala problémy pro spoustu posádek, některé z nich se museli poroučet ze závodu. Tak jako včera hvězda konvoje Sebastian Loeb, který následoval spoustu dalších. Ale bojovníci z Ultimate Dakar Racing pokračují navzdory problémům dál.

Úvod deváté etapy ale vůbec nezačal dobře. Posádka asi deset minut před odjezdem z bivaku, zjistila, že mají u Toyoty upadlý tlumič na předním levém kole. „Takže jsme odjeli z bivaku a hned jsme se vrátili. A oba přední tlumiče jsme vyměnili. Přesto jsme stihli přijet v časovém limitu do prostoru startu rychlostní zkoušky,“ přibližuje ranní komplikace pilot Tomáš Ouředníček.

Start deváté etapy pořadatelé připravili v nádherném prostředí u moře. „Dlouho jsme jeli po pobřeží. Pak se začalo pekelně prášit. Bylo téměř nemožné předjet. Přesto jsme pár bugin předjeli, ale pak jsme uvízli v prachu za dvěma auty a najednou se ozvala rána. Narazili jsme totiž do nějaké skály. Bohužel to odnesly disk i pneumatika.“

Při výměně kola se ale objevily komplikace. Silně poškozený disk se posádce dlouho nedařilo sundat. „A pak už jsme museli jet na pohodu. Protože tahle etapa byla vysloveně hnusná, kamenitá. Kromě startu a několika pískových cest to bylo utrpení na šutrech. Jeli jsme pomalu, kolikrát na jedničku, šplhali jsme po skalách a velkých balvanech. Já myslím, že něco takového na Dakar nepatří. Akorát se tím ničí závodní stroje. Nic pozitivního to nepřinese,“ myslí si Tomáš a dodává: „Cestou jsme potkali spoustu strojů, které měly defekt nebo ulomené rameno. Sami jsme pomohli jednomu závodníkovi ze Saudské Arábie, který jel bývalým Hummerem Robbyho Gordona. Auto mu nestartovalo, tak jsme mu připojili naši baterii, aby mohl odjet.“

Do cíle Tomáš s Davidem dojížděli jako 44. v kategorii aut za tmy. Stejnou pozici drží i celkovém pořadí. „V průběhu etapy se nám povedlo pěkně zabloudit, celá skupinka aut a kamiónů. Kvůli prachu nebylo skoro nic vidět. Snad dvacet kilometrů jsme jeli na dvojku, protože nebylo poznat, jestli tam jsou kameny, rokliny nebo kudy se dá jet. Ale zdárně jsme dojeli do cíle. Pozitivní je, že máme splněnou misi. Chtěli jsme totiž porazit Sebastiana Loeba. A už se nám to dvakrát povedlo. Jednou v roce 2018 a letos. Není to takový bojovník, jako my s Davidem. V tom jsme lepší,“ říká s úsměvem Tomáš.

Toyota Hilux dobitá kamenitou devátou etapou potřebuje celonoční servis, aby byla připravena na další dakarské dějství. Podle Tomáše totiž desátá etapa bude podobná úterní. „Bude to opět náročné na psychiku. Musíme to zvládnout s větším nadhledem, dneska to moc nešlo. Prostě najít v sobě víc optimismu a dobrou náladu. A přidáme naši tradiční bojovnost. To jsou naše zbraně,“ uzavírá pilot Tomáš Ouředníček.

Ve středu se jede desátá etapa Neom – Al Ula s měřeným úsekem dlouhým 342 kilometrů.

TOMÁŠ S DAVIDEM ÚSPĚŠNĚ POKOŘILI I OSMOU ETAPU!

Posádka Ouředníček – Křípal pokořila vytoužený cíl osmé etapy, která byla součástí dvoudenního maratonského úseku bez servisu. Přestože auto dostalo už při nedělních patáliích extrémně zabrat. Ale bojovníci z Ultimate Dakar Racing týmu opět uplatnili svou bojovnost i umíněnost, když museli na trati znovu opravovat svou Toyotu Hilux.

„S úžasným pocitem a s nádherným výhledem po kraji jsme dojeli i do cíle druhé rychlostní zkoušky maratónské etapy. Už jsme to ani nečekali, protože jsme včera museli bojovat na krev. Já už to viděl černě, ale David je takovej motiovátor, že by mě snad mě přesvědčil, že dokážu lítat,“ ulevil si na konci etapy pilot Tomáš Ouředníček.

Ještě včera nebylo jasné, jestli budou Tomáš s Davidem moci do dnešní etapy odstartovat. Tak bylo jejich auto dobité. Česká zručnost a odhodlání opět slavily úspěch. „Všechno se přes noc v dobré obrátilo. Byla to krásná trať, písčité i kamenité cesty. Občas takzvané rozbíječky, i když technické. Dneska nám to s Davidem sedlo, šlo nám to. Jen se špatně předjíždělo, protože se hodně prášilo a nefoukalo. Každé naše předjíždění bylo napínavé, ale o to víc nás to bavilo.“

Jenže konečné 48. etapové místo se rozhodně nerodilo lehce. V celkovém pořadí aut po osmi etapách teď patří Ouředníčkovi s Křípalem 44. místo. „Myslím si, že by to nebyl marný etapový výsledek, kdybychom v neutralizaci tratě nepřišli na to, že máme zase defekt. Vzhledem k tomu, kolik jich už bylo, jsme asi pořídili nějakou špatnou sérii. Všechny pneumatiky totiž odcházejí stejným způsobem. Takže dneska budeme zkoumat, jestli je to opravdu nějaká vadná série, protože nás to zbytečně brzdí,“ uvědomuje si Tomáš.

Ale to nebyl jediný zjištěný problém. Posádka odhalila i strženou manžetu poloosy. „David doporučil, ať jí celou vyměníme. Proto jsme se zdrželi. To by ale nevadilo, kdyby se nám asi sto kilometrů před cílem nezačalo auto silně přehřívat. Teplota vody v motoru vystoupala až na 115 stupňů. Takže jsme museli čekat, až vychladne. A dolévat vodu, kterou jsme dostali i od fotografů na trati.“

Další komplikace už naštěstí nenastaly a posádka dojela do cíle maratónské etapy. „To je velká úleva. Tím spíš, že se objevily nepodložené zprávy, že jsme vyloučení ze závodu. To byl úplný nesmysl. Protože my jsme všechny podmínky splnili a jsme dál v hlavním závodě. Včera totiž organizátorům nefungoval systém, proto jsme nebyli v celkových výsledcích. Ale byla to jen chyba systému,“ dává na pravou míru nepravdivé zvěsti Tomáš.

Po dvou dnech čeká Toyotu Hilux důkladná celonoční oprava. „Dnes mechaniky dostatečně namotivujeme, aby vyřešili zásadní věci na autě. Bez toho nebudeme schopní ráno odstartovat. Mají na to celou noc, protože je těch věcí na řešení opravdu hodně. Je to důležité. Když nám to totiž s Davidem jde a předjíždíme, tak přijde nějaká technická porucha a auto se zastaví. Přitom dneska jsme díky Davidově skvělé navigaci předběhli pět aut, která se ztratila. Je škoda o to pak přijít. Takže to musíme do rána vyřešit a naši krásku dobře připravit,“ uvědomuje si pilot Tomáš Ouředníček a dodává: „Poblíž města Neom, kde máme bivak, jsou nádherná panoramata. Krásné skály rostoucí z písku. Úchvatné pohledy. Škoda, že si to při jízdě nedokážeme moc užít. Navíc v půl šesté začíná zapadat slunce a smráká se. A to my už chceme být až do konce soutěže už dávno v cíli.“

V úterý se jede devátá etapa, která bude mít start i cíl u města Neom. Jde tedy o takzvanou okružní etapu s měřeným úsekem dlouhým 465 kilometrů.

TOMÁŠ S DAVIDEM DNES DO CÍLE DOJELI, ALE SÁHLI SI NA DNO

Sedmá etapa Rallye Dakar 2021 sama o sobě budila respekt. Byla totiž první částí takzvané maratonské etapy. V cíli nečekali na závodníky týmoví mechanici. Servis před pondělní osmou etapou musí zvládnout sami z dílů, které v soutěžních autech vezou. Posádka Ouředníček – Křípal musela ale spravovat už na trati, navíc jim nefungoval posilovač řízení a ještě za tmy zapadli v poušti.

Tomáš s Davidem si na cestě do Sakaky sáhli na dno. Opět je vystrašil kouř, který se valil z jejich Toyoty Hilux. „Dnešní rychlostní zkoušku jsme jeli zhruba 12 hodin. Všechno dobře začalo, svižně jsme se po startu rozjeli. Ale 30 kilometrů po startu jsme si všimli kouře z našeho auta. Nejdřív to vypadalo na vyteklý tlumič. Zoufalá situace, protože jsme věděli, že nás i se zítřejší etapou čekalo prakticky devět set soutěžních kilometrů bez klasického servisu s mechaniky,“ říkal v cíli vyčerpaný Tomáš Ouředníček.

Tomáš s Davidem na trati zhodnotili, jestli jsou schopni se závadou dojet. Jako praví dakarští srdcerváči ale stejně věděli, že to zkusí. „Po chvíli ale auto najednou začalo strašně cukat a nedalo se skoro řídit. Ve finále jsme zjistili, že to nebyl tlumič, ale že šlo o hadici od řízení. Takže vytekl všechen olej z řízení a přestalo fungovat servo. To byla katastrofa, protože zvládnout auto bez něj je pakárna. Chtěl jsem to zabalit a vrátit se do prostoru startu. David mě přesvědčil, ať to zkusíme,“ vzpomínal na těžké chvíle pilot Ultimate Dakar Racing týmu.

Jízda se závodním vozem bez posilovače řízení v náročném terénu posádku doslova bolela. Naštěstí si mohli Tomáš s Davidem těžkou dřinu rozdělit. „Výjezdy na dunky, rozbité písečné cesty, skoro to nešlo. Řval jsem bolestí, protože, volant během řízení nenadále cukal velkou silou. Asi po 150 kilometrech jsme se s Davidem vystřídali a já jsem navigoval. Takže jsme míjeli jeden průjezdní bod, než jsem se zorientoval. Ale to nám bylo jedno, šlo o to v závodě přežít.“

Po příjezdu do neutralizace se klukům povedlo, s pomocí posádek kamiónů, hadici opravit. „Naštěstí to není tlaková hadice, ale jen vracečka. Po nouzové opravě jsme pokračovali dál. Jenže se setmělo dřív, než jsme přijeli do dun. A už jsme vůbec nic neviděli. Chytli jsme se jednoho kamionu a jeli za ním. Jenže jsme zapadli. Noc, my v dunách, nikde nikdo, nefungující pístnice, protože jsme měli málo oleje v řízení. Ta situace byla šílená,“ přibližoval těžké okamžiky Tomáš.

Silou vůle a nezměrnou bojovností posádka asi po hodině Toyotu vyprostila. „Když jsme auto nějak vycukali, přijel s kamionem Tomáš Tomeček. Tak jsme jeli těsně za ním, aby nás vyvedl, protože má dobrá světla. My jsme z našeho vozu nic neviděli. Takže jsme to dotáhli až do cíle. Je to zázrak! Jsem ale zničenej, ruce mě bolí, že se s nimi snad ani nenajím. No ale musíme to ještě zkusit sami opravit, abychom byli schopni zítra odstartovat. Držte nám palce!“ uzavřel dění v dramatické sedmé etapě pilot Tomáš Ouředníček.

V pondělí se jede osmá etapa a druhá část takzvané maratónské etapy Sakaka – Neom s měřeným úsekem dlouhým 375 kilometrů.

POSÁDKA OUŘEDNÍČEK – KŘÍPAL OPĚT HASILA AUTO!

Šesté dějství Rallye Dakar v Saudské Arábii opět znamenalo pro Tomáše s Davidem hašení požáru. Jejich Toyota Hilux chytla v cíli v motorovém prostoru. Asi radostí, že posádka má za sebou polovinu soutěže. Bonusem bylo 33. etapové místo a vylepšení pozice v celkovém pořadí.

Pořadatelé se rozhodli šestou etapu zkrátit. Dny jsou totiž teď v Saudské Arábii tak krátké, že by celé startovní pole nestihlo včas kvůli náročnosti trati dojet, jako se to stalo ve čtvrtek. „Zkrácena byla na 347 kilometrů, což nám vyhovovalo. Posunul se ale náš start až na poledne. Celá etapa byla složena z dunových úseků s většími i menšími dunami a poměrně rychlých písečných cest. Samotné duny byly celkem náročné, střídaly se různé obtížnosti včetně velmi zákeřných pasáží,“ přibližuje dění na trati pilot Tomáš Ouředníček.

Pořadatelé už dopředu avizovali, že šestá etapa bude dalším sítem pro soutěžící, ve kterém někteří uvíznou. „V dunách asi skončil v soutěži Sebastian Löeb. Viděli jsme ho stát s odstaveným autem. A byli tam i další. Tihle závodníci se nejspíš nedostanou včas do bivaku a nebudou moci pokračovat v soutěži“, doplňuje navigátor David Křípal.

Toyota Hilux dnes předvedla parádní jízdu. V cíli byla v kategorii aut 33. nejrychlejší. „Kráska fungovala dobře. Ale rozhodli jsme se, že ji přejmenujeme. Když jsme totiž dojeli do cíle a zkontrolovali motorový prostor, zase jsme viděli plameny. Byl to malý oheň, ale dost nás vystrašil. Podruhé jsme na rallye použili hasící přístroj. Místní fanoušci nám s hašením pomáhali. Házeli jsme na to i písek a oheň rychle ustal. Takže z krásky možná bude Plameňák,“ smál se v cíli Tomáš.

Etapový úspěch přinesl posádce Ultimate Dakar Racing týmu postup v celkovém pořadí na 43. místo. „Jsme rádi, že se nám dneska podařilo zajet slušný výsledek. Opět jsme startovali vzadu, takže to nebylo jednoduché. David zase odvedl perfektní navigátorskou práci. V okamžiku, kdy většina závodníku u jedné velké duny bloudila, poslal mě doprava, krásně jsme ji objeli a chytili povinný průjezdní bod. Ostatní to nevěděli.“

V sobotu účastníky Rallye Dakar čeká den volna bez závodění. „Den volna je jako pojem pro nás spíš k smíchu. Pro nás to totiž bude svátek práce s tvrdou dřinou na autě. Zítra musíme našeho Plameňáka dát do kupy. Jako pilot už jsem taky hodně unavenej, což poznám na tom, že se hůř soustředím na jízdu. Takže jsem rád, že se konvoj na den zastaví. Mechanici si ale vůbec neodpočinou. Toyotu musí rozebrat do šroubku a vyřešit všechny závady,“ pochvaloval si Tomáš.

Než se ale tým pustí do oprav a lízání ran z první poloviny soutěže, je čas užít si prvního odškrtnutého úkolu. „Když se ohlédnu a vzpomenu si na první a druhý den Dakaru, kdy jsme doslova ryli držkou v zemi a vypadalo, že skončíme, je polovina Dakaru víc než splněný sen. A budeme bojovat dál,“ slibuje pilot Tomáš Ouředníček.

V neděli po dni volna se jede sedmá etapa Ha’il – Sakaka s měřeným úsekem dlouhým 471 kilometrů.

TOMÁŠ S DAVIDEM CELÝ DEN PŘEDJÍŽDĚLI A PŘEDJÍŽDĚLI

Pátá etapa Rallye Dakar v Saudské Arábii řádně prosela startovní pole. Byla jednoznačně nejtěžší v dosavadním průběhu. Posádka Ultimate Dakar Racing týmu Ouředníček – Křípal si z ní ale udělala festival předjíždění. Toyota Hilux jela jako z praku!

Opravdová dřina na délce 456 kilometrů ve čtvrtek čekala všechny dakarské účastníky. „Dnes to byla opravdu výživná rychlostka. Velmi náročná a hodně dlouhá. Ale užili jsme si to. Protože auto bylo skvěle nachystané a dobře se s ním jelo. Startovali jsme hodně vzadu, takže před námi byla spousta bugin, kamiónů a pomalejších aut. A hned po startu se pekelně prášilo. Takže bylo velmi náročné předjíždět. Ovšem právě předjížděním jsme strávili většinu dne,“ užíval si závodění Tomáš Ouředníček.

I přes náročnou navigátorskou práci se bavil taky David Křípal: „Těch zářezů na pažbě v podobě předjetí za dnešek máme opravdu hodně. Určitě je můžeme počítat na desítky. To poslední bylo asi pět set metrů před cílem. Na trati často byly takové vláčky. My jsme dojeli třeba čtyři buginy a jedno pomalejší auto, které byly na trati těsně za sebou. Normálně se nedaly předjet, tak to Tomáš střihnul přes takové kamenné pole a vyšlo to. Nechali jsme je za sebou.“

Na místě spolujezdce se ale musel činit i David. Pořadatelé totiž připravili navigační labyrint. „Byl tam i trial v horách včetně průjezdu úzkým kaňonem, kde se všichni navzájem vidí. Ale to nejvýživnější nás čekalo v měkkých náročných dunách. Něco tak vysilujícího jsme nečekali. Když jsme v nich končili, začalo se smrákat. Pro toho, kdo tam zůstal po tmě, to je skoro neřešitelná situace. Tedy pro nás s Tomášem to je řešitelné, protože jsme se díky touze Dakar dojet, ať to stojí, co to stojí, už párkrát přesvědčili, že se to dá. (smích)

Tomáš s Davidem ale náročné duny se zrádným pískem zvládli bravurně. „Duny v Jižní Americe, třeba v Peru, vypadají zdánlivě těžší, jsou příkré a vysoké. Ty dnešní byly sice menší, ale písek byl náročnější. Měkký a nepředvídatelný. A k tomu kameny v první části trati a vysoké tempo. Není divu, že se dneska hodně zastavovalo a opravovalo,“ všiml si Tomáš a pokračoval: „Bohužel jsme potkali Mirka Zapletala, který stál s poškozeným autem v dunách asi sto kilometrů před cílem. Vůz byl tak rozbitý, že jsme Mirkovi pomoct nemohli. Ale poprosil nás o to, ať zorganizujeme záchrannou akci. Což jsme udělali. A doufáme, že se Mirkovi podaří auto dát do pořádku tak, aby dojel do cíle.“

Náročnou pátou etapou zkrátka pořadatelé prosívali startovní pole. Navíc stanovili u motorkářů limit průjezdu. „Kdo nedojel do osmnácti hodin na 290. kilometr tratě, v soutěži skončil. U aut a kamiónů zase záleželo na tom, kdo dorazí před a po půlnoci do cíle. Ta druhá skupina už nepojede v noci přejezd, ale přespí v prostoru cíle, kde pořadatelé vytvořili zázemí. Ostatní budou spát přímo v bivaku,“ doplňuje David Křípal.

Posádka Ultimate Dakar Racing týmu vybojovala v páté etapě 40. místo a poskočila v celkovém pořadí aut na 47. příčku. „Jsme rádi že jsme v cíli před zítřejší možná ještě náročnější etapou. A jsme při ní připravení opět hodně předjíždět a přehoupnout se úspěšně do sobotního dne volna, kdy naše Toyota dostane velký servis. Auto dneska poprvé na letošním Dakaru fungovalo perfektně bez zastavování a bez zásadních problémů. Sice se občas ozvou nějaké zvuky, ale to už snad budou jen drobnosti k vychytání při servisu,“ uzavírá úspěšný den pilot Tomáš Ouředníček.

V pátek se jede šestá etapa Al Qaisumah – Ha’il s měřeným úsekem dlouhým 448 kilometrů.

SRDCERVÁČI TOMÁŠ S DAVIDEM TENTOKRÁT ZKOUŠENI OHNĚM

Tak co ještě posádka Ultimate Dakar Racing týmu na letošním Dakaru nezažila? Ve třetí etapě byli 120 sekund od vyřazení, ve čtvrté hasili hořící auto. A to nebylo zdaleka všechno!

Pro pilota Tomáše Ouředníčka to byl jeden z nejhorších dnů v jeho bohaté dakarské kariéře. „Tento ročník vypadá, že se zařadí k mým nejtěžším Dakarům. Chtěli jsme dneska s Davidem zabodovat. Posunout se z chvostu startovního pole dopředu. A chtěli jsme mít všechno nachystáno, aby se tak stalo. Jenže člověk míní a Rallye Dakar mění. A navíc se projevuje skutečnost, že jsme kvůli covidu nemohli nové auto testovat někde v podobných podmínkách, třeba v Africe a lépe se připravit. Máme silnější motor, který nebylo možné vyzkoušet v extrémních podmínkách.“ uvědomuje si Tomáš.

Stejně jako v úterý, i tentokrát se Toyota Hilux ocitla na přejezdu v kouři. Šlo ale o ještě dramatičtější momenty. „Když jsme zastavili, najednou slyším, jak David volá: Hoří! Vyběhl jsem z auta s hasícím přístrojem a viděl, že z levé části šlehaly plameny. Podařilo se to celkem rychle uhasit. Byla to poloosa. Asi byla vadná už několik dní. A naší interní týmovou chybou se tu závadu nepodařilo včas odhalit. A ve čtvrté etapě se projevila naplno.“

To znamenalo, že Tomáš s Davidem musí poloosu vyměnit. „David se do toho pustil s vervou, já mu asistoval. Jenže se tak zapekla, že nešla odmontovat. Kolemjedoucí Arabové se nám snažili pomoct, jeden z nich nám půjčil páčidlo, které nám nakonec pomohlo. Trvalo to ale hodinu a půl, než jsme ji vyměnili. Prostě trápení,“ vzpomíná na nepříjemné chvíle Tomáš Ouředníček.

Na start posádka přijela pozdě, takže automaticky dostala penalizaci. To byl ale ten menší problém. „Když jsme startovali, tak jsme věděli, že už nemáme náhradní poloosu. I tak jsme jeli v ostřejším tempu a hodně jsme předjížděli. Za chvíli asi 30 pomalejších aut, bugin a kamionů. V tempu jsme zvládali i dunové pole.“

Jenže právě v dunách se znovu objevil otravný zápach. Bohužel opět poloosa. „Úplně stejná, tedy levá přední. Naštěstí byla odtržená jen manžeta, ještě to nebylo tak horké, jako minule. Ale byla potřeba výměna, ale nebylo za co. Situace se zdála úplně beznadějná. Stáli jsme uprostřed dun a nikde nikdo. Zkoušeli jsme se spojit s týmem, ale nedařilo se,“ říká Tomáš.

Nakonec se kluci přes satelitní telefon dovolali do Čech, aby dali vědět mechanikům přes internet, co se děje. Jenže ti byli daleko, takže nemělo smysl upínat se na jejich pomoc. „Proto jsme se rozhodli s načatou poloosou dojet. David přišel s tím, že by se manžeta dala natáhnout zpátky a s použitím pásky upevnit. Úplně špinavý od vazelíny to tam navlíkl a provizorně spravil. Čekalo nás ještě osm kilometrů dun a pak rovina. Od cíle jsme byli vzdáleni asi 160 kilometrů. Dlouho jsme se rozmýšleli, jestli ty duny dáme nebo se to pokusíme objet, abychom si nepřivodili úplný konec v závodě. To by ale znamenalo další penalizaci.“

Pak se zjevili dakarští fanoušci z Dubaje. Tomáš je poprosil o pomoc, aby jeli za jeho závodní Toyotou. „Kdyby se něco stalo, mohli by nám pomoct nebo pro někoho zajet, případně nás odvézt někam, kde je signál. Tak jsme jeli s výrazně vyfouklými koly opatrně a pomalu s jištěním v zádech. Věděli jsme, že když pojedeme agresivně, tak to spadne a začne to znovu hořet.“ Do řeči ale Tomášovi skáče navigátor David Křípal: „Ty vole, tys jel ale kilo!“ (smích) A Tomáš pobaveně reaguje: „No vždyť říkám pomalinku.“ (smích)

Mezitím se začalo smrákat. Už od půl šesté je teď v Saudské Arábii šero a v šest úplná tma. „Takže šedesát kilometrů od cíle už jsme jeli ve tmě. David tam ukázal svoje navigátorské kvality, když jsme se jen jednou ztratili v místě, kam přijeli další dva závodníci. Pomohl nám kamion, který měl výkonná světla, takže našel správnou cestu.“

Manžeta to naštěstí vydržela. „Já nevím, kdo nám chystá tyhle zkoušky. Je to nápor na psychiku. Ale jsme dostatečně silní na to, abychom bez ohledu na výsledek bojovali dál a dojeli do vytouženého dakarského cíle. Naše nová Toyota Hilux si to zaslouží. A pro toho, kdo nás opakovaně zkouší, máme s Davidem vzkaz: Nikdo to nevzdáme!“ říká jasně pilot Tomáš Ouředníček.

Ve čtvrtek se jede pátá etapa Rijád – Al Qaisumah s měřeným úsekem dlouhým 456 kilometrů.

NEJVĚTŠÍ DAKARŠTÍ SRDCAŘI UNIKLI O FOUS VYLOUČENÍ

Okružní třetí etapa Rallye Dakar okolo Wadi Ad-Dawasiru málem znamenala konec posádky Ultimate Dakar Racing týmu v soutěži. Tomáše Ouředníčka s Davidem Křípalem dělilo jen 120 sekund od vyřazení ze soutěže. Díky nezměrné vůli mechaniků i závodníků ale Toyota Hilux pod českou vlajkou pokračuje dál.

Už v pondělí večer to nevypadalo dobře, když se auto pořád samo zastavovalo. „Mechanici na tom makali celou noc, když rozebrali skoro celý vůz. Věděli, že jde o elektroniku, takže vytahali všechny svazky. Všechno proměřovali. Náš španělský inženýr přes elektroniku tu bohužel nejen kvůli Covidu není. Takže řešíme vše na dálku, ale internet je tady mizerný. O to byla situace složitější,“ přibližuje Tomáš Ouředníček.

I přes celonoční práci ráno těsně před odjezdem Hilux nestartoval. Po konzultaci s inženýrem na dálku tým usoudil, že půjde o problém přímo v řídící jednotce. Ta sice dostávala napájení, ale nevydávala žádné příkazy. „Šel jsem se proto zeptat na časovou kontrolu, do kdy můžeme odstartovat do etapy. Dostali jsme k dobru 20 minut, ale už nám běžela penalizace, že jsme nedodrželi náš čas startu. Vypadalo to už beznadějně, když mechanik David Borkovec vzal řídící jednotku, rozdělal jí a mravenčí prací tam našel spálenou část spoje. Pět minut před naším posledním termínem pro odjezd s pájkou v ruce v bivaku opravoval řídící jednotku. Když to dodělal, dali jsme ji zpátky a auto hned naběhlo. Prostě zázrak!“

Tomáš s Davidem naházeli pár věcí do auta a vyjeli ven z bivaku na časovou kontrolu. „Ale pořadatelé nám ukazovali, že nemáme spodní krytí, boky atd. My na to, že jen potřebujeme vyjet do etapy a pak se vrátíme do servisu. Tam jsme se s Davidem rychle převlékli a kluci mezitím auto nastrojili. Bez snídaně jsme skočili do auta a vyjeli jsme,“ vzpomíná na hektické chvilky Tomáš.

Posádka měla na přejezd dlouhý asi sto kilometrů jen padesát minut. Pak už pořadatelé zavírali časovou kontrolu pro start do rychlostní zkoušky. „Najednou v GPS pípla odbočka, tak jsme na ní najeli, ale cesta nikam nevedla. Takže jsem se ztratili na přejezdu. V GPS byla chyba, ale to nám nikdo neřekl. Po návratu na hlavní cestu šel z auta obrovský dým. Zastavili jsme, dívali se na to, ale utíkal nám drahocenný čas. Zjistili jsme, že teče olej kolem filtru a stříká na motor i tlumiče. David opět svým optimismem zahnal chmurné myšlenky a pustili jsem se do díla a filtr utáhli.“

Čas na dojezd do startovní časové kontroly se opět zkrátil. Teď už šlo o vteřiny. „Jeli jsme, co to dalo, ovšem s omezením rychlosti 130 km/hod na přejezdech. Takže furt 129. Přiznám se, že poprvé v životě jsem jel i na červenou, abych to stihl. Samozřejmě jsem viděl, že tím nikoho neohrozím. Když jsme dorazili na časovou kontrolu, tam už bylo všechno zabaleno. Chlapy, co už seděli v autobusech, zírali, co tam děláme. Ale přijeli jsme tam dvě minuty před oficiálním uzavřením kontroly, tedy dvě minuty před naším vyloučením z Dakaru,“ oddechl si Tomáš.

Pořadatelé dali české posádce čas na to, aby se napila a připravila ke startu do rychlostní zkoušky. „Poprvé v životě jsme jeli jako úplně poslední vozidlo. Trať byla krásná včetně těžkých dun a už po deseti kilometrech jsme nebyli poslední, protože jsme míjeli rozbitý kamion. Potkali jsme taky Dušana Randýska z asistenčního kamionu Martina Prokopa. A to nás uklidnilo, že už je za námi někdo, kdo by nám případně pomohl.“

Na závodní trati s měřeným úsekem dlouhým 403 kilometrů číhaly i náročné ostré duny. Tomáš s Davidem je ale zvládli na jedničku. „V tempu jsme projeli i nebezpečné rychlé úseky, kde byly odstavené havarované vozy. Sami už jsme zastavili jen jednou na kontrolu úniku oleje a vody, ale všechno fungovalo, jak má. A my jsme dobyli vytoužený cíl. I když nás čekají velké penalizace, jsme šťastní, že jsme tady,“ doplnil Tomáše navigátor David Křípal.

V cíli to znamenalo 50. místo, v celkovém pořadí aut figuruje Tomáš s Davidem na 46. příčce. „Pro nás už není rozhodující výsledek. Ale pořád platí zavazující týmové motto Nikdy to nevzdám! Chci poděkovat mechanikům a hlavně Davidovi, který je bojovník a pomáhá mi překonat někdy až nepřekonatelné. A zítra společně bojujeme dál,“ doplňuje bojovně naladěný pilot týmu Ultimate Dakar Racing Tomáš Ouředníček.

Ve středu se jede čtvrtá etapa Wadi Ad-Dawasir – Rijád s měřeným úsekem dlouhým 337 kilometrů.

POSÁDKA OUŘEDNÍČEK-KŘÍPAL PŘIŠLA VE DRUHÉ ETAPĚ O ZADEK A MĚNILA POLOOSU

Druhá etapa Rallye Dakar v Saudské Arábii nabídla první pořádné duny. Tomáš s Davidem v nich obstáli na výbornou, přibrzdil je ale malý problém s nakopnutým zadkem na dunkách. Větší časovou ztrátu ale znamenaly oprava prasklé poloosy a zhasínání motoru.

Etapa do Wadi Ad-Dawasiru byla první, při které startovní pole vyjíždělo do měřeného úseku v takzvaném míchaném pořadí. „Nejdřív odjeli motorkáři a po nich čtyřkolky, pak byla pauza a po ní startovaly auta, kamiony a buginy pohromadě. Takže všechno se to tam na trati motá dohromady a dlouho trvá, než se startovní pole roztáhne pro bezpečnější předjíždění,“ přibližuje pilot Tomáš Ouředníček.

A když se to spojí se startovní pozicí mezi auty hodně vzadu, je zaděláno na opravdu výživnou a problematickou rychlostní zkoušku. „Kvůli defektům a problémům s řídící jednotkou v první etapě jsme startovali na chvostu v třicetivteřinových intervalech. Pekelně se prášilo. V autě navíc bylo natankováno palivo na celou etapu, tedy 420 litrů benzínu. Takže bylo hodně těžké. No a hned na začátku nás čekaly duny. Spousta aut a kamiónů tam hned zapadla.“

Česká posádka Toyoty Hilux ale zvládla průjezd písečnými kopci na jedničku. „Podařilo se nám ani jednou nezapadnout. V dunách jsme neudělali jedinou chybu. Jenže na dvou malých dunkách po sobě jsem už jel celkem rychle a nakoplo nám to zadek. Takže auto letělo po čumáku a vypadalo to, že půjdeme přes boudu. Naštěstí jsem rychle zareagoval, ale jak Toyota spadla zpátky na kolo, tak prasklo a utrhl se i celý zadní blatník. Takže jsme jeli celý den bez něj,“ vysvětluje Tomáš.

To ale nebyly jediné problémy Tomáše s Davidem, které je stíhaly při druhé etapě. Dvakrát se auto samo úplně zastavilo. „Asi nějaký problém v řídící jednotce. Včera na tom mechanici dělali celou noc, ale pořád nevíme, co je příčina. I tak jsme jeli v dobrém tempu. Bohužel někde za kontrolním průjezdním bodem 2 (CP2) zařval motor a bylo jasné, že odešla poloosa. My jsme takovou opravu na Toyotě ještě nedělali, ale naštěstí to nebyl žádný problém. David to s mou pomocí zvládl asi za 25 minut. Rekord to není, ale napoprvé to šlo. I tak mě popadly černé myšlenky, protože to v kombinaci se zmíněným zhasínáním motoru bylo stresující. David povzbuzoval, že to dáme. Ke konci už nás čekali hlavně rychlé vypalovačky, kde se hodně prášilo.“

Časová zdržení kvůli technickým problémům znamenala ve druhé etapě v hodnocení aut 51. místo. Celkově je Tomáš s Davidem na 49. místě. Je ale rozhodně na čem stavět. Třeba na precizní navigaci. „Dneska to byl takový pěkný náročný Dakar s výbornou prací Davida. V jednom okamžiku jsme předjeli kamion a dvě buginy, které totálně bloudily. A David mě poslal tam, kde ještě nikdo nejel a bylo to správně. Nejen za to mu patří dík, ale i za to, že má pořád dobrou náladu. V bivaku dnes budeme řešit problémy s elektronikou i zničenou kapotáž, aby auto vypadalo opět ´jedle´. Snad v úterý odstartujeme v plné síle,“ doufá pilot týmu Ultimate Dakar Racing Tomáš Ouředníček.

V úterý se jede třetí, tentokrát okružní, etapa Wadi Ad-Dawasir – Wadi Ad-Dawasir s měřeným úsekem dlouhým 403 kilometrů.

POSÁDKA OUŘEDNÍČEK-KŘÍPAL MUSELA V PRVNÍ DAKARSKÉ ETAPĚ HRÁT RUSKOU RULETU KVŮLI DEFEKTŮM

Kamenitá první etapa 43. ročníku Rallye Dakar Džida – Bisha nepřinesla Toyotě týmu Ultimate Dakar Racing mnoho štěstí. Do cíle Tomáš s Davidem dojeli bez jediného rezervního kola a opatrně, aby nepřišli o svůj dakarský sen hned v úvodu soutěže. Podle motta „Nikdy to nevzdáme!“ ale budou i v pondělní druhé etapě s cílem ve Wadi Ad-Dawasiru bojovat jako lvi dál.

Chvíle čekání na první ostrý dakarský start do měřené etapy české posádce zpříjemnilo setkání s pozdějším vítězem nedělní etapy Španělem Carlosem Sainzem. „Vyjížděli jsme krátce po Carlosovi, takže jsme s ním prohodili pár slov. Bavili jsme se i o tom, že můj syn hodně fandí jeho synovi ve formuli 1. Ptal jsem se ho taky, co se mu stalo při prologu. Říkal, že měl defekt kilometr po startu. A to jsme ještě netušili, že podobný osud o den později potká také nás,“ povzdechl si pilot Tomáš Ouředníček.

První dakarská etapa nabídla zajímavou technickou trať. Nejdřív se závodní stroje musely vypořádat s písečnými a kamenitými cestami, které se často kroutily. Tam se posádka Ultimate Dakar Racing týmu bez problémů držela v nejrychlejší dvacítce pořadí aut. „Chytili jsme dobré tempo. Vůbec se neprášilo, takže to bylo na začátek Dakaru jedno z nejhezčích závodění, co jsem kdy zažil. Měli jsme úplně čisto, protože Carlos Sainz vyrážel tři minuty před námi. Když se začalo prášit, dojeli jsme jednu z Toyot a předjeli ji. Míjeli jsme i stojící auto, takže jsme si hned o dvě místa polepšili.“

Vjezdem do řečiště se ale všechno změnilo ve válku s obřími kameny. Soutěžící překonávali horu i údolí poseté balvany. „Byl to boj se šutry pořád dokola. Navíc byly strašně ostré. Já jsem se snažil trošku zvolnit, ale nechtěli jsme zase ztratit vybojovaný náskok. A pak to přišlo, chytli jsme první defekt. Kolo jsme za 4 minuty vyměnili. Říkal jsem si, že nebudu ustupovat z dobrého tempa. Jenže po deseti minutách jsme měli další defekt. To už bylo na pováženou, protože po druhém proraženém kole už jsme měli jen jeden „život“, tedy poslední rezervu. Tak jsem zvolnil a jel opatrněji,“ přibližuje dramatické chvilky Tomáš.

Zhruba 30 kilometrů před cílem česká posádka Toyoty Hilux cítila, že se něco děje s levým zadním kolem. Po zastavení se nepříjemné podezření potvrdilo. Třetí defekt! „To kolo nám ale nejdřív nešlo sundat, protože jsme na něm chvíli jeli a bylo slušně zapečené. Dokonce se z něj kouřilo. Když se to povedlo a my se zase rozjeli, mával na nás Ten Brinke z týmu Toyota Overdrive, ať mu dáme pneumatiku. My už ale byli na nule, takže jsme mu bohužel nemohli pomoct a museli jsme ho tam nechat stát. Poslední kilometry jsem už jel hodně opatrně, abychom zbytečně neriskovali, že nedojedeme.“

Tomáš s Davidem se z nadějného výsledku v nejrychlejší dvacítce aut na prvním průjezdovém měřeném bodě nakonec kvůli opakujícím se defektům propadli na 44. etapové místo. „Motoricky auto fungovalo výborně. Na podvozku jsme udělali nějaké úpravy. Pořád to ještě není ono, ale dá se na tom dál pracovat. Nemám ale dobrý pocit ze zvuků, které se nám během etapy ozývaly. Doufám, že to nebude nic vážného,“ říkal po dojezdu do bivaku v Bishe Tomáš Ouředníček a pokračoval: „Jsme v krásném bivaku u hory, pod námi je písek u užíváme si příjemného tepla. I když se proti Džiddě znatelně ochladilo. I při rychlostní zkoušce nebylo žádné vedro, tak kolem 25 – 30 stupňů. To bylo příjemné. Teď večer tu fouká vítr a je okolo 20 stupňů. Příjemné počasí. A my se už s Davidem těšíme na zítřejší druhou etapu, do které půjdeme na plno!“

V pondělí se jede druhá etapa Bisha – Wadi Ad-Dawasir s měřeným úsekem dlouhým 457 kilometrů.

POSÁDKA OUŘEDNÍČEK-KŘÍPAL PO ROCE OPĚT NA MÍSTĚ ČINU. POLOVIČNÍ VÍTĚZSTVÍ SI UŽILA UŽ NA STARTOVNÍ RAMPĚ RALLYE DAKAR.

Tým Ultimate Dakar Racing si „užil“ při technických přejímkách první nervy. Komisaři totiž nechtěli do závodu pustit jeho novou Toyotu Hilux kvůli chybějícímu ventilu na nádrži. Lehké potíže ale tým s přehledem vyřešil a bojovníci Tomáš s Davidem měli opět husí kůži při výjezdu na startovní rampu 43. ročníku slavné soutěže, který se jede už podruhé v Saudské Arábii.

Tomáš s Davidem byli v pátek už v půl osmé ráno nastoupení na administrativních a technických přejímkách. „Byly naprosto nestandardní a zvláštní – bez mechaniků, všichni v rouškách a s rozestupy. Při kontrole auta komisaři nastal problém. Přišli na to, že nemáme nový speciální ventil na nádrži. My jsme věděli, že tam má být, ale mysleli jsme si, že naše řešení bude v pořádku. Ovšem nebylo. U týmu South Racing nám ten ventil dali, v bivaku jsme sehnali další věci, abychom ho mohli nainstalovat, což se nakonec povedlo. Technickou přejímku jsme tak dostali jako úplně poslední auto,“ přibližuje pilot Tomáš Ouředníček.

Téměř roční úsilí týmu se tedy mohlo proměnit ve vytoužený ceremoniál s výjezdem na startovní rampu 43. ročníku Rallye Dakar. „Startovní rampa, jak říká ředitel závodu David Castera, je poloviční vítězství. Tentokrát to bylo mimořádně náročné, protože ve vzduchu viselo tolik neznámých. Kvůli Covidu se sem nedostala spousta známých závodníků. Proto jsme si startovní rampu s Davidem opravdu užili a říkali jsme si s nadsázkou, že klidně můžeme jet domů, protože už máme skoro splněno. Ale David říkal, že rozhodně ne. To až dojedeme do cíle soutěže. Ano, je to jen poloviční vítězství, ale s ohledem na těžkou dobu jsme si ho jako poloviční už užili.“

Sobotní dakarský program nabídl také úvodní prolog, který určil startovní pozice pro nedělní první etapu. „Už při cestě na prolog jsme prožívali krásné pocity, protože jsme potkali závodníky, které známe. Hezké bylo setkání s Timem a Tomem Coronelovými, se kterými jsme hned natočili vtipné video, protože oni jsou nám vděční, že jsme je zachránili na minulém Dakaru, když se za dunou převrátili. Pozdravili jsme se s řadou dalších závodníků. Je ale pravda, a to je vtipný postřeh, že nás nikdo moc kvůli novému autu nepoznává. Mávají nám ale piloti továrního týmu Toyota. Samozřejmě vůbec neví, kdo jsme, ale díky značce jsme jako jejich rodina,“ cítí Tomáš podporu kolegů.

Posádka Ouředníček – Křípal vybojovala v prologu 29. místo, se kterým byla celkem spokojená. „Moc hezká trať. Užili jsme si to. Snažil jsem se sice tlačit, ale nechtěl jsem riskovat před startovní rampou, že bychom něco poškodili. A podle toho vypadá i výsledek. Ale není to tak zlé, když je Carlos Sainz jen o pár vteřinek před námi. Rozestupy byly opravdu minimální. David exceletně navigoval. Roadbook dostal snad minutu před startem. A jenom do toho mrknul a dal to na první dobrou. Mám z toho dobrý pocit.“

Po prologu byl Tomáš spokojený i s motorem Toyoty Hilux, ale starosti mu dělá chlazení vozu. „S kráskou jsem celkově spokojený. Drží nádherně motoricky. Na podvozku ještě máme co vychytávat. Je málo stabilní. Řečí dostihového sportu – je bujná a těžko se osedlává. Je to taková krasavice nepoddajná. Ale my s ní poradíme. Mechanici jsou šikovní, jdou do toho s velkým zápalem, přitom jsou na Dakaru všichni tři poprvé. Ale zvládáme to v dobré náladě, to je nejdůležitější.“

Zítra čeká tým první velká zkouška v podobě úvodní etapy s cílem v Bishe. „Na novém autě máme největší problém s chlazením. Máme vysokou teplotu v kabině a některé věci se nám přehřívají. Na tom pořád pracujeme, protože nás čeká cesta na jih, kde asi bude tepleji. Máme největší nervy, abychom to uchladili, aby auto někde nechytlo. Na zítřek se každopádně dobře vyspíme a budeme bojovat,“ slibuje dobře naladěný pilot Tomáš Ouředníček.

V neděli se jede první etapa Džida – Bisha s měřeným úsekem dlouhým 277 kilometrů.

SILVESTR NA DAKARU 2021: DO NOVÉHO ROKU V PLNÉM NASAZENÍ!

Tomáš s Davidem se v přístavu opět konečně shledali se svou Toyotou a celý tým tak vzápětí po nekonečných dnech čekání na hotelu mohl začít s nezbytným servisem technického stavu auta, který byl do určité míry poznamenán dlouhým pobytem na moři. Poslední den roku tak naši mechanici strávili kontrolou elektroniky a dalším rutinním servisem vozu. Plánovaný odjezd na shakedown, kde měla posádka trénovat, se tak odložil na následující den.

NA DAKARU LILO, ALE MY JSME NEMOHLI

„I přesto, že pro nás byl letošní Silvestr spíše pracovní a ke konci roku nás překvapil silný déšť, který tu v Saúdské Arábii nebývá zvykem, našli jsme si chvíli na to, abychom vám všem od srdce poděkovali za to, že jste na Dakaru 2021 s námi!“

ZDAŘILÝ SHAKEDOWN

Tomáš je ze své nové Toyoty po dnešním testování na shakedownu opravdu nadšený!

Jeho emoce velice pozitivně ovlivnil motor, který si chválí ze všeho nejvíce a vášnivě dodává: „Musím se přiznat, že jsem snad ještě nikdy neřídil takhle dobré auto.“ velice podobný pocit si z dnešní testovací jízdy odnáší i jeho navigátor David Křípal. Oba se už nemohou dočkat zítřejšího ostrého prologu, na který je již posádka připravena jak technicky, tak i psychicky.

ONLINE PŘENOS ZE SLAVNOSTNÍ STARTOVNÍ RAMPY

Zítra nás na slavnostní startovní rampě Dakaru 2021 čeká představení všech závodníků
a vy u toho s našimi #dakarstars Tomášem Ouředníčkem a Davidem Křípalem budete také!

Sledujte náš facebookový profil Ultimate Dakar, kde budeme sdílet oficiální přímý přenos a prožijte tuto výjimečnou slavnostní chvíli s námi!

POZITIVNÍ! ZÁSADNÍ ZPRÁVA PRO TÝM I FANOUŠKY

Dakarská posádka Ultimate Dakar v čele s Tomášem Ouředníčkem zůstává i po posledních PCR testech stále negativní. A to je rozhodně pozitivní zpráva!

Po dojemném odletu z Čech a nekonečné dvoudenní karanténě na přiděleném hotelu, která nebyla nakonec tak dramatická, jak se zpočátku zdálo, se náš pětičlenný tým konečně mohl dostavit k poslednímu kroku, který jej dělil od startu na DAKARU 2021.

Než se tak ale stalo, celý tým měl desítky hodin času na vlastní organizaci, týmové porady a dokonce se prý i odvážil vyjít k nedalekému pobřeží Rudého moře na čerstvý vzduch.

“Po všech těch náhlých změnách, které nás před odletem bombardovaly ze všech stran, jsme měli velkou obavu z bezpečnostních opatření, která na nás v Saúdské Arábii mohla čekat. Báli jsme se, že po příjezdu na určený hotel, budeme jednotlivě zavřeni na pokojích a dokonce jsme nevěděli ani to, zda v pobytu máme zahrnutou i nějakou základní stravu. To jsme si ale prozíravě před cestou pojistili našimi proteinovými balíčky od Gold Nutrition, což nám zpočátku rozhodně zpříjemnilo pobyt,” zpětně vzpomíná na nejistou situaci Tomáš Ouředníček.

PERFEKTNÍ ORGANIZACE PŘI TESTOVÁNÍ

Včera v deset hodin ráno místního času byli konečně vyzváni k závěrečnému testování na Covid-19, které se konalo na stadionu King Abdullah Sport City, které se mimojiné zanedlouho stane dějištěm slavnostního zahájení Dakaru 2021. Na místě se daly očekávat dlouhé zástupy lidí a ještě delší čekací doba. Jaké milé překvapení však na náš tým čekalo, když jim všem již chvíli po registraci a individuálním vyzvednutí testovací sady, příjemné sestřičky začaly provádět PCR testy.

“Nebylo to tak bolestivé a zdlouhavé, jako v Čechách, šli bychom klidně znovu. Rádi bychom ale skončili v rukách stejně tak příjemných a sympatických sestřiček, jaké byly zde,” úsměvně vzpomínají kluci na dnešní zkušenost.

“Výsledky jsme se ale kvůli výpadku systému dozvěděli až dnes ráno a ten nejčerstvější až právě teď. Trochu nás to zdrželo, protože bychom už rádi viděli naši Toyotu a pokračovali v dolaďování technických detailů. Hlavní pro nás ale je, že jsme všichni do třetice oficiálně negativní a můžeme začít být konečně pozitivní!“ raduje se Tomáš Ouředníček, který se už nemůže dočkat, až si dnes konečně převezme nový dakarský speciál, který dorazil lodí z francouzské Marseille.

VŠE JDE SPRÁVNÝM SMĚREM

Naši posádku dnes čeká opravdu bohatý program. Z nedalekého přístavu, do kterého se vypraví pro veškerou svou techniku, se co nejdříve vrátí zpět na stadion, kde si vyzvedne důležité zabezpečovací a sledovací přístroje, potřebné pro kontrolu a určování polohy závodníků. Odtud se už bude moci přesunout do testovací oblasti vzdálené cca 50 km, kde se pokusí svůj vůz doladit do nejmenších detailů. Posledním nezbytným článkem jsou administrativní a technické přejímky, které proběhnou 2. ledna, kam letos poprvé mohou přijít pouze piloti a to bez svých mechaniků.

Slavnostní startovní rampa, na kterou se již všichni velmi těší, bude pro závodníky připravena tentýž den a my už teď držíme palce, ať celá posádka i jejich Toyota Hilux úspěšně splní veškeré potřebné kroky k tomu, aby na ní nastoupila. Našim #dakarstars Tomáši Ouředníčkovi a Davidu Křípalovi budeme poté moci fandit už na prologu, který bude vzápětí následovat a který určí startovní pořadí do ostré první etapy, která odstartuje už 3.1.2021!

“Chtěl bych poděkovat všem našim partnerům, rodinám a fanouškům za podporu a pozitivní energii. Pomáháte nám zvládat tyto nebývale těžké předstartovní přípravy. Jsme nadšeni, když nám posíláte vaše fotky, na kterých jste v našem týmovém oblečení a fandíte nám ze všech koutů republiky. Čím více nám jich chodí, tím větší máme chuť závodit! Děkujeme!”

TÝM TOMÁŠE OUŘEDNÍČKA ODLÉTÁ NA DAKAR!

Celoroční přípravy a vynaložené úsilí, se mají právě teď posunout téměř až na pomyslný vrchol 43. ročníku Rallye Dakar 2021. Z letiště Václava Havla se historicky poprvé poletí jedním speciálem, kterým náš tým cestuje společně s většinou česko-slovenských posádek.

Letošní ročník s sebou ale nese plno proměnných. Právě v den odletu od pořadatele přišla nová informace o změně karanténních opatření. Oproti původnímu plánu, zahrnujícím pro tým tolik potřebnou regeneraci po náročném letu, posádku nově po přistání v Džiddě čeká nepříjemný přechod do povinné izolace ve vyhrazeném hotelu, kde budou všechny posádky několik dní v oddělených pokojích čekat na poslední ze série testů před samotnými přejímkami.

O tom, jak se tato komplikovaná situace bude dál vyvíjet, vás budeme pravidelně informovat.

Pevně věříme, že vše proběhne hladce a že se celá naše dakarská sestava bude moci již brzy v plném počtu opět shledat se svou technikou a splnit tak jeden z posledních kroků před samotným startem Dakaru 2021.

Ohlédnutí za Dakarem 2020

RALLYE DAKAR 2020: NEJVĚTŠÍ DAKARŠTÍ SRDCAŘI VYBOJOVALI DALŠÍ MEDAILI

Všechno to začalo hektickými přípravami před odplutím Fordu Ranger Dakar a mnoha probdělými nocemi. Pokračovalo zraněným mechanikem a problémy na začátku soutěže a vyvrcholilo těžkou nehodou s kamionem. Ale ani to srdcerváče z týmu Ultimate Dakar Racing nezastavilo na cestě za vysněným dakarským cílem.

Nakonec z toho bylo 36. místo celkově. Ale také uznání všech účastníků Rallye Dakar i fanoušků, že to kluci nevzdali, a i přes srážku s kamionem vybojovali další dakarský cíl. „Je to naše třetí společná medaile s Davidem, kterou jsme získali za dosažení dakarského cíle. Já už jich mám šest. Ale téhle poslední si s Davidem oba ceníme nejvíc. Děkujeme všem za podporu,“ vzkazoval všem z cíle vyčerpaný ale šťastný Tomáš Ouředníček.

DVANÁCTÁ ETAPA: DOSAŽENÍ DAKARSKÉHO CÍLE OUŘEDNÍČKOVI S KŘÍPALEM MÁLEM ZKAZIL NEFUNKČNÍ CHLADIČ

Poslední den 42. ročníku Rallye Dakar v Saudské Arábii přinesl posádce týmu Ultimate Dakar Racing nečekané komplikace s autem už na startu etapy. A v cíli šokující zjištění, že z převodovky unikal olej.

Celý tým využil večer i noc v bivaku k důkladné přípravě auta na poslední dakarské kilometry. Zákon schválnosti ale zafungoval. „Když jsme ráno odjížděli z bivaku, zjistili jsme, že nepracuje teplotní čidlo motoru. A zároveň nebyly funkční hlavní ventilátor a chladič. A to je obrovský problém. Bez toho nejsme schopní auto uchladit a měřený úsek zvládnout. Tak jsme rychle vyjeli z bivaku, abychom odbavili start do etapy. A vrátili jsme se zpátky. Já jsem křičel na mechaniky, co se stalo, ale už jsme museli odjet,“ popisoval ranní nervy pilot Tomáš Ouředníček.

Soutěžní úsek poslední etapy měřil 374 kilometrů. Závodníky potrápil prachem a komplikovaným předjížděním pomalejších strojů. „Spousta aut i kamionů tam skončila a museli se nechat odtáhnout. Takže i poslední den se toho dalo hodně pokazit. My jsme ale jeli úplně na jistotu. Nešlo nám vůbec o výsledek, protože jsme věděli, že už nemáme šanci se nějak výrazně posunout. I tak jsme o jedno místo poskočili nahoru a jsme celkově 36.“

„Chtěl bych poděkovat všem fanouškům, že nám fandili a drželi palce,“ zdůrazňoval z cíle Rallye Dakar šťastný Tomáš Ouředníček.

JEDENÁCTÁ ETAPA RALLYE DAKAR: STÍHACÍ JÍZDA ZEZADU, LEHKÉ ZAPADNUTÍ V DUNÁCH A VYHLÍŽENÍ DAKARSKÉHO CÍLE

Posádka Ultimate Dakar Racing týmu zvládla dnešní druhý díl maratonské etapy bez větších komplikací. Zvládnout musela spoustu předjížděcích manévrů i dvojité lehké vyprošťování z písku. Odměněna byla 35. etapovým časem. V celkovém hodnocení aut si polepšila o jednu příčku a je před poslední etapou tohoto dakarského ročníku 37.

Společné spaní ve velkém stanu se všemi závodníky si ale Tomáš moc neužil. „V noci byla velká zima, takže jsme se moc nevyspali. Proto jsme nastoupili do dnešní etapy, která byla velmi náročná, celkem unavení. Obsahovala spousta dun a pískových cest. Jeli jsme opatrně, protože jsme startovali zezadu. Chtěli jsme hlavně dojet, za námi vyjížděl jen Nani Roma, který měl včera nehodu,“ říkal v cíli Tomáš a pokračoval: „Auto fungovalo dobře. Písek byl hodně zrádný, protože byl hodně hluboký. Pak jsem ale udělal malou chybu. Trochu jsme narazili a zapadli. Ale rychle jsme se dokázali vyprostit a jeli jsme dál. A opět jsme předjížděli auta, která jsme už předtím předběhli. Jenže nás čekalo ještě jedno krátké zapadnutí.“

Českého pilota v cíli jedenácté etapy těšilo, že ji s navigátorem Davidem Křípalem zvládli bez větších komplikací. Tomáše ale stále mrzí dlouhé zdržení v desáté etapě při opravě poloosy. „Osobně už začínám být na pokraji sil, protože jsem se nevyspal a projevuje se náročná dakarská trať, kterou už máme za sebou. Pořád ještě cítím zklamání z celkového výsledku. Ale bohužel včerejší komplikace nám vzaly spoustu času. Takže už máme jediný cíl se dobře nachystat před zítřejší poslední etapou. Aby to klaplo až do úplného konce,“ plánuje si Tomáš.

Zdroj: http://ultimatedakar.cz/
Foto: Martin Blažek, www.foto-moto.eu

DESÁTÁ ETAPA RALLYE DAKAR: ZATRACENÝ TISÍCIHRAN A RUČNÍ PRÁCE S LEATHERMANEM V POUŠTI POKAZILY VÝSLEDEK

Tomáš Ouředníček a David Křípal si opět vybrali dávku smůly při maratonské etapě. Náhradní díl při opravě v poušti do vozu nepasoval ani po mnoha úpravách. Posádka Ultimate Dakar Racing týmu tak přišla na trati o spoustu času a dojela až 62. V celkovém pořadí aut je 38.

Na startu měřeného úseku přitom nic nenasvědčovalo tomu, že přijdou problémy. „Skvěle jsme odstartovali, projeli jsme kolem Fernanda Alonsa, který se dnes vyválel. Pak jsme přejeli dunu a za ní leželi na střeše bratři Coronelovi. Málem jsme do nich vrazili, protože to nešlo ubrzdit. Tak jsme je objeli, vzali je na lano a vrátili je zpátky na čtyři kola,“ popisoval úvod etapy Tomáš Ouředníček. Jenže pak ve Fordu Ranger Dakar zarachotilo a odešla poloosa. „Za tři minuty byla vymontovaná. Připravili jsme náhradní, jenže ta prostě nešla zpátky nasadit do těhlice kola. Je tam takový tisícihran, ale ta náhradní ho měla nějak poničený.“

Česká posádka se za pomoci šroubováku a pilníku Leathermanu snažila tisícihran přizpůsobit, aby zapadl. „Dělali jsme to dvě hodiny a zkoušeli to dokola a dokola. A nakonec se nám ho tam podařilo narvat,“ vzpomínal na nepříjemné chvilky Tomáš. Měřený úsek deváté etapy pořadatelé zkrátili kvůli počasí za neutralizací. „To nám dost pomohlo. Tam bychom museli překonávat velké náročné duny.“

Zdroj: http://ultimatedakar.cz/
Foto: Míla Janáček

DEVÁTÁ ETAPA RALLYE DAKAR: OUŘEDNÍČEK S KŘÍPALEM KLIČKOVALI MEZI KAMENY A MYSLELI NA MARATÓNSKOU ETAPU

Posádka týmu Ultimate Dakar Racing pokračuje v soustředěném postupu absolutním pořadím v kategorii aut. Po 26. etapovém místě poskočila na 36. příčku.

Devátá etapa začala velmi dlouhým přejezdem, proto i auta startovala opět brzy ráno. „Měli jsme na přejezd skoro čtyři hodiny. Připomínalo to klasický Dakar posledních let, kdy se dlouho jede a nic se neděje. Pak to ale začalo zostra. Potýkali jsme se s náročnou a hodně rozbitou tratí, byla technická s klikatými cestami. Tahle trať vyhovovala hlavně kamiónům, které nemusí vůbec řešit kameny i malé strže a jedou rovně,“ přibližoval dnešní dakarské dění Tomáš Ouředníček.

Jízdu Tomáše s Davidem ovlivnily i karamboly, které viděli na trase. „Potkali jsme dvě hodně rozbité Toyoty. I proto jsme volili spíš opatrnou stopu. Auto nám dneska jelo výborně, David skvěle navigoval, takže jsme si to užívali. Zvlášť, když jsme po tom kamenitém úseku zpátky předjeli kamiony, které se před nás dostaly. Ale na technickém kamenitém úseku na konci měřeného úseku se přes nás opět přehnaly,“ vysvětloval Tomáš.

Zdroj: http://ultimatedakar.cz/
Foto: Martin Blažek, www.foto-moto.eu

OSMÁ ETAPA RALLYE DAKAR: MOTORKY NEJELY, OUŘEDNÍČEK S KŘÍPALEM STARTOVALI BRZY RÁNO V NEZVYKLÉM CHLADNU

Dění na Dakaru ovlivnila nedělní smrtelná nehoda motorkáře Paula Goncalvese. Pořadatelé zrušili rychlostní zkoušku pro motocykly a čtyřkolky, o to dřív startovali ostatní účastníci rallye včetně posádky Ultimate Dakar Racing týmu.

Závodní úsek měřil 474 kilometrů a obsahoval rychlé úseky kombinované s dunovými poli. „Jelo se nám celkem dobře, situaci ale komplikovalo špatně fungující řazení bez spojky. Dvakrát jsme v dunách úplně ztratili výkon. Místo toho, aby motor táhnul, tak chcípal. Málem jsme tam zapadli, ale naštěstí jsme se z toho nějak vyhrabali,“ doplnil Tomáš v cíli etapy a pokračoval: „Jednou jsme museli zastavit, protože se auto z ničeho nic rozvibrovalo. Vypadalo to, že máme povolené kolo, ale nebylo to tak. Takže nevíme, co se vlastně stalo. To ještě budeme zkoumat. Jinak vše fungovalo bez problémů, tak jak má.“

Osmá etapa vynesla posádce Ouředníček – Křípal 28. čas v kategorii aut a posun v celkovém pořadí na 38. příčku. „Dnešní umístění není na juchání, ale ani na smutnění. Ani celková pozice už není s ohledem na náš páteční karambol tak špatná a dá se považovat za slušnou výchozí pro další postup směrem nahoru. Ale ještě zdaleka nejsme v cíli,“ uvědomuje si Tomáš Ouředníček.

Zdroj: http://ultimatedakar.cz/
Foto: Martin Blažek, www.foto-moto.eu

SEDMÁ ETAPA RALLYE DAKAR: FORD RANGER POVSTAL Z POPELA A OUŘEDNÍČEK S KŘÍPALEM DÁL SNÍ SVŮJ DAKARSKÝ SEN

Až dnes ráno byl po páteční srážce s kamionem opraven závodní vůz posádky Ultimate Dakar Racing týmu. Po páté hodině se Tomáš Ouředníček po testu Rangeru rozhodl, že budou s Davidem pokračovat v soutěži.

Zdlouhavé opravy silně poničeného vozu, které se protáhly až do dnešního rána, trochu komplikovalo chladné počasí. „Bylo to drama, pracovalo se celou noc. Proto jsem se s mechaniky dohodl, že si půjdu lehnout. Vzbudili mě v pět ráno s tím, že konečně všechno funguje. Byl jsem hrozně šťastnej. Objel jsem jedno kolečko okolo bivaku. Jediné, co nefungovalo, byly obě pístnice. To znamená, že kdybychom měnili kolo nebo zapadli, trvalo by to zoufale dlouho. Což je v takových případech velký handicap. Ale už nebyl čas je nějak zprovoznit,“ řekl v cíli sedmé etapy Tomáš.

Posádka se ale bála před dlouhou etapou závažnějších problémů po rozsáhlých hektických opravách. „Věděli jsme, že nesmíme udělat jedinou chybu, protože nemáme zvedáky, nemáme pístnice. Ze začátku jsem jenom testoval, co se bude dít s autem, protože jsme vyměnili i tlumiče. Všechno vypadalo dobře, takže jsem držel plný plyn. Dvakrát jsme málem zapadli, ale podařilo se nám z toho vždycky vyjet. A jeli jsme si potom vlastní stopu v dunách,“ řekl v cíli Tomáš.

Nakonec ale po 28. etapovém místě a postupu na 37. příčku v absolutním hodnocení kategorie aut převládala u Tomáše s Davidem pochopitelně radost. „Jsem rád, že jsme se dokázali vrátit do závodu. V cíli nás všichni sledovali a natáčeli, protože viděli video naší srážky s kamionem. Dokonce jsme s Martinem van den Brinkem, který ten kamion řídil, několikrát stáli vedle sebe při neutralizaci mezi závodními úseky. To bylo pochopitelně atraktivní pro novináře. I komisaři na trati na nás hodně mávali, protože věděli, co se stalo. A bylo vidět, že jsou rádi, že pokračujeme,“ dodává Tomáš Ouředníček.

Zdroj: http://ultimatedakar.cz/
Foto: Martin Blažek a Jaroslav Blažek, www.foto-moto.eu

FORD POSÁDKY OUŘEDNÍČEK – KŘÍPAL PŘEVÁLCOVAL KAMION, ČEŠTÍ ZÁVODNÍCI ALE CHTĚJÍ POKRAČOVAT DÁL

Nejhorší okamžik své dakarské kariéry za sebou mají pilot Tomáš Ouředníček a navigátor David Křípal. Na konci páteční šesté etapy Hail – Rijád jim přední část vozu přejel kamion Nizozemce Van den Brinka. Jako zázrakem se posádce nic nestalo. Start do nedělní sedmé etapy je ohrožený, ale není vyloučený. Na autě se při sobotním volném dni tvrdě pracuje.

Tomáš s Davidem vstupovali do poslední etapy první poloviny 42. ročníku Rallye Dakar jako 25. nejrychlejší posádka v celkovém hodnocení aut. A byli odhodlaní stoupat výš. „Měli jsem skvělou rychlostku, jelo se nám nádherně. Těsně před cílem u náročného výjezdu duny najednou stáli pořadatelé, mávali na nás, ať hodně zpomalíme. Na místě byl i ředitel závadu David Castera. Mě to trochu znervóznilo, rozjel jsem se pomalu a tu dunu nevyjel. Tak jsem zcouval zpátky. Pak jsme se rozhodli rozjet znovu a v tom přiletěl Martin van den Brink s kamionem a ustřelil nám předek. Bylo to hrozně nečekaný. Vůbec jsme netušili, že tam je. Nedal nám bohužel vědět, že je za námi systémem Sentinel, jak je zvykem. A jel z úhlu, že nebyl vidět v zrcátkách,“ vzpomíná na děsivou chvilku Tomáš Ouředníček.

Posádka týmu Ultimate Dakar Racing po incidentu klesla na celkové 42. místo. „Pro nás teď končí jakákoli šance na dobré umístění, přestože letošní Dakar jsme měli dobře rozjetý. Ale nově jsme si dali za cíl, že se alespoň pokusíme ho dokončit. Na tom usilovně při sobotním dni volna pracujeme. Martin nám poskytl i svoje mechaniky, abychom to stihli. Takže nám pomáhají a svařují. Auto totiž bylo silně poškozené. Chyběl kus rámu, byl posunutý motor, ulomené držáky motoru, prasklá olejová vana. Do sání se dostala spousta písku. Takže není jisté, že se auto povede po opravě nastartovat. Ale my pro to uděláme všechno.“ ví Tomáš.

Zdroj: http://ultimatedakar.cz/
Foto: Martin Blažek, www.foto-moto.eu

PÁTÁ ETAPA RALLYE DAKAR: RUSKÁ RULETA S BENZÍNEM PŘINESLA POSTUP DO NEJLEPŠÍ PĚTADVACÍTKY AUT

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem mohli v páté etapě Al-Ula – Hail ukončit své účinkování na 42. ročníku Rallye Dakar. Doslova na výpary dojeli do cíle měřeného úseku s délkou 353 kilometrů. Místo zklamání tak přišlo nadšení z postupu na celkovou 25. příčku v průběžném hodnocení kategorie aut.

Soutěžní úsek opět rozdělovala časová neutralizace. Za ní závodní konvoj čekaly duny. „Nešlo o klasické duny, ale takové vysoké porostlé kopce písku. Byly tam prudké nebezpečné sjezdy dolů. Prostě nářez! Ale tam se nám dařilo držet velmi slušné tempo, takže jsme předjížděli jeden kamion za druhým. David perfektně navigoval. Z toho všeho jsme měli radost,“ vzpomínal v cíli etapy Tomáš.

Tu ale české posádce dočasně zkazil stresový závěr etapy. „Asi padesát kilometrů před cílem jsem si všiml, že nám auto ukazuje nižší hladinu benzínu, než bychom si představovali. Takže posledních třicet kilometrů pro mě bylo úplně šílených, protože jsem se snažil jet na výpary. Pořád to ukazovalo míň a míň. Já se modlil, aby to vydrželo do cíle,“ přiblížil Tomáš kritické momenty.

Po smůle z úvodních etap letošního dakarského ročníku se ale na Tomáše s Davidem usmálo štěstí. „Do cíle jsme dojeli. Ale hned za časovou kontrolou po ujetí jednoho kilometru se auto zastavilo. To byly takové nervy, že skončíme na Rallye Dakar kvůli prázdné nádrži, že už to nechci zažít,“ ulevil si Tomáš Ouředníček.

Zdroj: http://ultimatedakar.cz/
Foto: Martin Blažek, www.foto-moto.eu

ČTVRTÁ ETAPA RALLYE DAKAR: OUŘEDNÍČEK S KŘÍPALEM PŘES KAMENY DOSKÁKALI PRO 25. MÍSTO

Posádka týmu Ultimate Dakar Racing během jediné etapy poskočila v celkovém pořadí aut o 11 míst dopředu. Soustředěnou jízdou se na kamenité rozbíjecí trati vyhnula defektům a je na dohled třicítce nejrychlejších vozů.

Čtvrtá etapa Neom – Al-Ula s měřeným úsekem dlouhým 453 kilometrů pořádně prověřila dakarskou techniku. Přitom se klidně mohlo stát, že Ford Ranger Dakar s posádkou Ouředníček – Křípal, který v etapě dojel na 25. místě, kvůli výměně převodovky vůbec nemusel být na startu.

Tomáš s Davidem odstartovali z 28. pozice. Což ale znamenalo, že před nimi a za nimi startovaly nejrychlejší kamiony. A to byla komplikace. „Po třech kilometrech jsme dojeli MAZ, který vyrážel před námi. Hrozně prášil, a navíc málo foukal vítr. Museli jsme za ním proto hodně zvolnit. A pak nás předjel Martin Macík na Ivecu. To už byla taková mračna, že jsme vůbec nic neviděli,“ popisuje situaci na začátku trati Tomáš.

V poslední části trati se jel náročný trial po skalách přes kameny nebo spíš „šutry“. „Něco nepředstavitelného. Kdyby mi někdo tvrdil, že naše auto dokáže jet přes takové překážky, tak bych mu řekl, že je blázen. To pořadatelé trochu přepískli. O to jsme šťastnější, že se nám s nepoškozeným vozem podařilo dojet do cíle. A navíc jsme neměli jediný defekt, což je zázrak,“ uvědomuje si Tomáš Ouředníček, který v celkovém pořadí aut poskočil už na 31. místo.

Zdroj: http://ultimatedakar.cz/
Foto: Martin Blažek, www.foto-moto.eu

TŘETÍ ETAPA RALLYE DAKAR: POSÁDKA OUŘEDNÍČEK – KŘÍPAL ATAKOVALA NEJRYCHLEJŠÍ DVACÍTKU AUT

Po dvou smolných etapách konečně přišel pro tým Ultimate Dakar Racing den, při kterém čeští závodníci ve Fordu Ranger Dakar ukázali svůj potenciál. Vybojovali 21. etapové místo, v celkovém pořadí poskočili na 42. příčku.

Okružní Etapa Neom – Neom se speciálkou dlouhou 427 kilometrů prověřila dakarské účastníky technickými rozbitými úseky s velkými kameny. „Spousta z nich téměř neviditelně trčela ze země, takže byly o to nebezpečnější. Vyzkoušeli jsme si i malé duny s měkkým pískem, kde se dalo zapadnout,“ komentoval úterní trasu navigátor David Křípal.

Česká posádka po dvou etapách s kopou problémů konečně měla potřebné závodnické štěstí. „Dneska to byl den, jak má být. Po výsledcích prvních dvou dní do mě musel David trochu hučet, abych se sebral. Ale dneska jsme zvolili ostré tempo. Auto fungovalo perfektně, David navigačně zvládal svou práci na jedničku. I když jsme jeli zezadu, pořád jsme někoho předjížděli. Maximálně jsme se velkém prachu koncentrovali, pořád jeli plný plyn a výsledek se dostavil,“ radoval se v cíli pilot Tomáš Ouředníček.

Po úspěšné etapě ale čeká mechaniky dlouhá noc kvůli výměně převodovky. „Nejde dobře řadit čtyřka. Mechanici budou mít práci asi až do rána, ale naštěstí dnes byli na místě a nikam nepřejížděli, takže si odpočinuli. Pro zítřek doufáme, že nám bude dál přát štěstí,“ přeje si Tomáš.

Zdroj: http://ultimatedakar.cz/
První foto: Robin Verheggen

FORD TOMÁŠE OUŘEDNÍČKA PŘI DRUHÉ ETAPĚ MÁLEM SHOŘEL

Posádka Ouředníček – Křípal byla ve druhé etapě Rallye Dakar v Saudské Arábii kousek od konce v soutěži. Skrytá závada zapálila rezervní kolo, které posádka v úseku neutralizace trati uhasila. A do cíle navíc dojela bez střechy.

Náročný den pro jezdce týmu Ultimate Dakar Racing začal startem ze zadních míst. „Nikdy jsem na Dakaru nestartoval z tak zadních pozic, a to jsem jich zažil sedm. Vyjížděli jsme s malými buginami, pomalými auty a kamiony. Strašně se tam prášilo a ráno byl malý vítr. Byla to beznaděj, protože jsme vyjížděli v půlminutových intervalech. Ale dali jsme do toho všechno a předjížděli jsme jeden stroj za druhým,“ popisoval úvod etapy pilot Tomáš Ouředníček.

Posun dopředu startovním polem aut ale provázel nepříjemný zápach spáleniny. Posádka kvůli tomu dvakrát zastavila a auto důkladně zkontrolovala. Na nic nepřišla. „Rozhodl jsem se pro jistotu zresetovat řídící jednotku vypnutím zapalování. Jenže pak už jsem nenastartoval. Startér nefungoval. Naštěstí se na místě ukázal chlapík, který nás roztáhl,“ děkuje Tomáš na dálku neznámému zachránci.

Jenže historie se opakovala: „Pokračovali jsme dál, snažil jsem se nahnat ztrátu a jel jsem velmi rychle. A v kaňonu na trati se před námi najednou v prachu objevil kus skály, mně se auto dostalo trochu do smyku a abych do skály nenarazil, musel jsem prudce zabrzdit. A u toho mi chcípl motor. Takže jsme stáli uprostřed úzkého místa v kaňonu, kde nikdo nemohl v tom prachu projet. A nemohli jsme nastartovat. Tentokrát nás zachránil závodník, který nás roztáhl směrem dozadu.“

V následující neutralizaci trati se najednou zpod Fordu vyvalil hustý dým. Tomáš s Davidem otevřeli kryt pod podlahou a nestačili se divit. „Jak to David otevřel, začala nám hořet rezervní pneumatika. Je umístěna nad výfukem. Já tam přiběhl s hasičákem. Nejspíš únavou materiálu se objevila ve výfuku díra, která rozpálila celý rám. To zničilo startér a nakonec i zapálilo gumu. Bylo velké štěstí, že přišla neutralizace, jinak nám závoďák nejspíš shořel,“ uvědomoval si Tomáš.

Při závěrečném ostrém tempu při dohánění ztráty a předjíždění motorek posádka na chvíli ztratila koncentraci a bylo z toho desetiminutové zpoždění. „Asi deset minut jsme jezdili po okolí a hledali správný bod. Při tom nám upadla střecha s důležitými chladiči a dalšími věcmi. David po dojezdu do cíle jel s motorkou střechu najít, protože to bylo těsně u bivaku,“ uzavřel ohlédnutí za dramatickým dakarským dnem Tomáš Ouředníček.

Zdroj: http://ultimatedakar.cz/
Foto: Martin Blažek, www.foto-moto.eu

PRVNÍ ETAPA DAKARU 2020

První etapa Dakaru 2020 posádky Ouředníček-Křípal: Bloudění, defekty i pokora

Úvodní měřený úsek Džidda – Vadž s délkou 319 kilometrů byl pro Tomáše s Davidem a jejich Ford Ranger malým očistcem. Hledání správné trasy bylo jen začátkem řetězu problémů, které mohly skončit i vypadnutím posádky. Naštěstí je čeští bojovníci překonali a skončili v první etapě na 55. místě v hodnocení aut.

Od úvodních závodních kilometrů Tomáš Ouředníček za volantem nasadil vysoké tempo, takže prvního konkurenta předjel už po pěti kilometrech. Když byl na dostřel další, posádka se vydala nesprávným směrem a ztratila blouděním asi půlhodinu. „David se jako navigátor rozhodl, že je to strašně nefér a že některým soupeřům musíme dát větší náskok,“ glosoval Tomáš v cíli s nadsázkou první komplikace a dodal: „Jeli jsme se kochat do úplně jiného údolí, než jsme měli jet. Ale nakonec jsme se dostali zase zpátky na trať a opět jsme ve slušném tempu předjížděli, co se dalo.“

Zpomalení tempa v náročných dunách ale znovu přineslo smůlu. „V hlubokém písku se najednou před námi objevilo zapadnuté auto. Já se lekl, zabrzdil jsem a zapadli jsme taky. Celkem dlouho jsme auto vyprošťovali a když jsme se znovu rozjeli, zastavil nás defekt. Takže výměna kola. A za kilometr to samé. Najednou jsme měli už jen poslední rezervu, a to už je v měřeném úseku celkem velké riziko,“ uvědomoval si Tomáš.

Posádka týmu Ultimate Dakar Racing proto musela zpomalit a opatrnější jízdou snížit riziko dalších defektů. A i to se projevilo na umístění. „Ale dojeli jsme do cíle. Výsledek je samozřejmě katastrofální. Ale není to nic fatálního. Viděli jsme na trati spoustu odstavených motorek i čtyřkolky. Taky shořelé auto. A třeba náš kamarád a jeden z favoritů soutěže Jakub Przygonski s MINI smutně seděl u auta a dlouho bezmocně čekal na rychlou asistenci. Přišel tak o naděje na dobré umístění v tomto dakarském ročníku. Prostě pro spoustu posádek to bylo mnohem horší než pro nás. My jsme to na úvod trochu zkonili, ale ještě máme dalších jedenáct dní na to, abychom to napravili. My jsme zvyklí se probíjet zezadu, “ uzavírá odhodlaně první závodní den Tomáš Ouředníček.

Foto: Martin Blažek, www.foto-moto.eu

RALLYE DAKAR 2020: Dakarské ozvěny

Nová dakarská výzva pro Ouředníčka s Křípalem

Tomáš Ouředníček, držitel pěti dakarských medailí, se v těchto dnech připravuje na svůj sedmý a třetí společný Dakar s navigátorem Davidem Křípalem. Přestěhováním do Saudské Arábie otevírá dakarská rallye další kapitolu. Tomáš Ouředníček a David Křípal si také zvolili velkou změnu: po třech úspěšných sezónách v globálním týmu South Racing se dvojice vrací ke staronovému názvu vlastního týmu Ultimate Dakar Racing.

Tomáš Ouředníček se připojil k dakarské rodině v roce 2009, kdy se rallye přesunula z Afriky na jihoamerický kontinent. Nyní se Dakar opět stěhuje na jiný kontinent a Ouředníček také čelí zásadním změnám. „Musím říct, že to pro mě byla ta nejnáročnější příprava na Dakar. Je to poprvé, kdy všechno řešíme sami, a v posledních týdnech to byl neustálý boj. Po třech úspěšných sezónách jsme se rozhodli neprodloužit smlouvu s německou stájí South Racing a pokračovat pod staronovým jménem vlastního týmu Ultimate Dakar. Globální tým South Racing se nyní plně zaměřuje na kategorii SSV, ve které již dvakrát Rallye Dakar vyhrál. Jsme velmi vděční Scottu Abrahamovi za příležitost být součástí velkého mezinárodního týmu. Nyní, když Rallye Dakar otevírá novou kapitolu, my přijímáme zbrusu novou výzvu a jsme velmi rádi, že se můžeme zúčastnit prvního saúdského Dakaru na vlastní pěst.“ řekl Tomáš Ouředníček.

Rallye Dakar 2020 bude zahájena v neděli 5. ledna v Jeddah v Saúdské Arábii. Po téměř dvou závodních týdnech, včetně dne volna v hlavním městě Riyadh, mohou závodníci oslavit svůj úspěch v pátek 17. ledna v Al Qiddiyah.

Foto: Jaroslav a Martin Blažkovi, www.foto-moto.eu

Tomáš Ouředníček potvrdil start na Rally Dakar 2020

Dakarský závodník Tomáš Ouředníček se svým nerozlučným navigátorem Davidem Křípalem potvrdili účast v dalším ročníku nejtěžšího závodu světa rallye Dakar. 42. ročník nejsledovanější rallye je počátkem nové éry – legendární závod se stěhuje na již třetí kontinent a minimálně 5 následujících let bude startovat v Saúdské Arábii.

Po měsících náročných příprav, po úspěšném letošním absolvování dvou největších závodů světa (Dakar 2019 , Morocco Desert Challenge 2019) oznámil Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem, že se zúčastní i dalšího ročníku slavné soutěže, ze které má již Tomáš na svém kontě 5 medailí, z toho jednu v TOP10. Úspěšná česká posádka pojede Dakar 2020 opět s vozem Ford Ranger Dakar 5.0l V8 vyrobeným v oficiální licenci Ford v Jihoafrické republice u NWM.

„V roce 2020 očekáváme v mnoha ohledech velmi speciální závod. Na jedné straně jsme velmi nadšení, že jedeme do Saúdské Arábie a je skvělé vidět, že sponzoři jsou také potěšeni touto jedinečnou příležitostí. Na straně druhé bude Českou republiku reprezentovat více posádek v královské kategorii automobilů než v kamionech, což se doposud ještě nikdy nestalo. Jmenování Davida Castery novým ředitelem závodu je velmi slibné, protože má bohaté zkušenosti s přípravou roadbooků a z posledních ročníků také jako navigátor továrního týmu Peugeot, ví, jak ještě vylepšit sportovní aspekt Dakaru,“ říká Tomáš Ouředníček.

Rally Dakar 2020 bude 5. ledna zahájena v Jeddah v Saúdské Arábii. Po téměř dvou týdnech závodění, včetně dne odpočinku v hlavním městě Riyadh, mohou soutěžící oslavit svůj úspěch a dosažení cíle v Al Qiddiyah 17. ledna 2020.

Ohlédnutí za Dakarem 2019

Nejlepší onboardy – akční záběry z #dakar2019 v Peru

Díky všem úžasným fanouškům…
Hlasitost na max a užijte si jízdu 💪

#ShootwithDrift Drift Innovation MusicData MusicData.sk Ford Hlouch Motors Agados přívěsy MANN-FILTER LIQUI MOLY GoldNutrition GoldNutrition Czech Republic XTline NEXO GLENOWELL CZ s.r.o. Dvořák truck – servis sro PRIM

Ouředníček s Křípalem vybojovali 17. místo na Rally Dakar 2019

Tomáš Ouředníček a David Křípal slaví úspěch. Dokončili 41. ročník Rally Dakar v TOP 20. Posádka týmu MP-Sports zajela v poslední etapě 34. čas a dovezla tak Ford Raptor #332 do cíle na celkové 17. pozici v kategorii automobilů.

„Dnes jsme byli ve velkém napětí. Nechtěli jsme, aby se výsledek pokazil. Zvláště, když nám pořadatelé oznámili, že poslední etapa bude opravdu těžká. A tak to i bylo. Zapadli jsme na jedné dunce, ale vyproštění trvalo jen chvilku. O trošku víc jsme zapadli ve fesh-feshi při průjezdu kaňonem, když jsme se vyhýbali autu. Dál jsme museli projet jeden obtížný fesh-feshový kaňon. Téměř jsem zavřel oči a jel na plný plyn… a nějak jsme to proskákali.

Pak už jsme dojeli až do cíle. To byl opravdu nádherný pocit! Super počasí, mraky diváků a parádní atmosféra. Moc jsme si to užili. Do cíle dojelo jen 50 % startovního pole. Carlos Sainz je 13., před námi je Nicolas Fuchs … na výsledek můžeme být hrdí. Máme velkou radost z 6. místa Martina Prokopa. Martin se chtěl dostat do TOP 10, my s Davidem do TOP 20. Jsme hrozně šťastní. Teď si užíváme těch pár vteřin slávy. Bude slavnostní ceremoniál, na který se moc těšíme. Rozdali jsme milion podpisů, vyfotili jsme moře fotek. Závěr Dakaru si dnes užijeme…“

Extrémně těžká etapa posouvá naši posádku vpřed na 17. místo

„Právě jsme dorazili do cíle pro mě asi nejtěžší etapy. Byla krásná, ale hrozně namáhavá. Na konci jsem mlel z posledního. Neměl jsem už žádnou energii, ale řekli jsme si, že prostě musíme dojet. Etapa byla navigačně extrémně náročná a spousta aut bloudila po trati. David bezchybně navigoval a díky tomu jsme předjeli několik aut. Sice jsme dvakrát zapadli, ale rychle jsme se z toho vyprostili. Pokračovali jsme dál ve skvělém tempu a zbytečně jsme neriskovali. Uvidíme, jaký z toho bude nakonec výsledek. Při příjezdu do cíle jsme byli na 16. místě.

Náročnost etapy dosvědčují i vážné nehody, které jsme viděli. Třeba rozstřelený Minik. Sice nevíme, kdo to byl, ale musela to být hrozná nehoda. Byl tam vrtulník a jeden z posádky ležel na lůžku. Potkali jsme spoustu zapadených aut i odstavených motorek. Hlavně pro motorkáře to musela být velmi náročná etapa.“

Už je čas? Ano!! Nasedat a vyrážíme, předposlední devátá etapa právě začíná 👍🤩

Ouředníček s Křípalem míří stále výš

Úterní, osmou etapu mezi peruánskými městy San Juan a Pisco dokázali Ouředníček s Křípalem zdolat ve skvělém 21. nejrychlejším čase. Posádka MP-Sports ve speciálu Ford Raptor #332 se v celkovém hodnocení posunula na 19. místo. Tomáš s Davidem si včerejší náročnou etapu díky výborně fungujícímu autu opět užili.

„Shrek všechno skvěle projel. Byl jsem spokojený. Zpočátku to vypadalo, že bychom mohli zajet životní etapový výsledek. Pak jsem ale udělal dvakrát takovou drobnou chybu. Zhruba 20 km před cílem jsme zapadli na vrcholku malé dunky. Museli jsme se vyprošťovat a ztratili jsme nějaký čas. Přijeli jsme do cíle jako 18., a pak nás ještě někdo přeskočil. Není to špatné, ale doufali jsme v ještě lepší výsledek. Celkové přemístění se na 19. místo je fajn.“

Ouředníček s Křípalem v top 20!

Sedmá etapa Rally Dakar, vedoucí kolem nádherného města San Juan de Marcona, přinesla posádce Ouředníček – Křípal #332 umístění v TOP 20. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem dokončili pondělní etapu na 27. místě. V celkovém pořadí tak vybojovali 20. místo a v kategorii T1.1 dokonce skvělé 9. místo.

„Máme za sebou další těžkou etapu, která pro nás byla na druhou stranu pěkná. Trať byla hodně těžká, s proměnlivým terénem. Střídaly se těžké duny a hodně rozbité kamenité pisty. Bohužel jsme trošku zaváhali. Vsadili jsme na jistotu v dunách a zvolili nižších tlak v pneumatikách. Díky tomu jsme nemohli jet na kamenitých pistách naplno. V dunách se nám to ale vyplatilo,“ zhodnotil Tomáš Ouředníček včerejší den.

Další peklo na trati

Po sobotním dni volna zavedla Rally Dakar závodníky tratí plnou překážek k městu San Juan de Marcona. Nedělní šestá etapa byla dlouhá a náročná. Zejména obávaná duna Tanaka potrápila nespočet závodníků včetně posádky speciálu Ford Raptor #332. Tomáš Ouředníček a David Křípal toho včera zažili opravu hodně. Několikrát zapadali kvůli autům uvízlým před nimi, získali 45 minut zpoždění při čekání u uzavřeného kaňonu, okusili duny téměř po tmě a navíc dostali hodinovou penalizaci za neprojetí bodem, který byl téměř na dosah. Přesto Tomáš s Davidem dojeli do cíle etapy na 33. místě a v celkové klasifikaci jim náleží 21. příčka.

Bílou tmou završili Ouředníček s Křípalem první polovinu Dakaru

Trasa páteční maratonské etapy zavedla účastníky Rally Dakar zpátky do Arequipy. Posádky měly na programu nejdelší, 517 kilometrový měřený úsek a 197 kilometrů přejezdu. Z bezpečnostních důvodů tuto etapu organizátoři zhruba na 425 km zrušili.

„S Davidem jsme si řekli, že pojedeme na jistotu, nebudeme vůbec nic riskovat, že důležité je dostat se do cíle. Za mě musím říct, že se mi nakonec jelo celkem pěkně. Podařilo se nám udělat dobré tempo a pořád jsme někoho předjížděli. Ale pak jsme přijeli do fesh feshe a to byl opravdový masakr. Naštěstí naše auto nikde nezapadlo, ale viděli jsme spoustu zapadených aut a byla to beznadějná situace. Ve fesh feshi jsme se snažili jet tam, kde bylo aspoň trošku vidět a najednou jsme se dostali do údolí, ve kterém foukal mírný protivítr. Byla tam absolutně bílá tma. Takovou jsem ještě nikdy nezažil. Vůbec nic nebylo vidět a vůbec jsme nevěděli, kam máme jet.“

Kluci vyvázli bez zranění
Shrek se otřásl – předjíždění ve fesh feshi není nikdy snadné..
V jednom velkém fesh feshovém poli byla opět skrytá jáma a moje záda a Davidova kolena dostala definitivně zabrat. Shrek se jen lehce oklepal a jel dál. Je to úžasný auto.

Dramatické chvíle na začátku maratónské etapy

Ve čtvrtek byla na programu Rally Dakar 2019 první část maratónské etapy vedoucí z Arequipy do Tacny. Tuto 664 kilometrů dlouhou peruánskou výzvu posádky absolvovaly bez servisní pomoci. Byla to opět náročná etapa – spousta odstavených aut, velmi rozbitá trať a všudypřítomný fesh fesh. Tomáš Ouředníček a David Křípal ve speciálu Ford Raptor #332 dokončili první maratónský úsek na 35. místě a v celkové klasifikaci jsou nyní na 22. příčce.

„Dnešní etapa byla pekelná. Odstartovali jsme a po 13 kilometrech jsme měli defekt zadního kola. Přestože jsme si pracně vydobyli dobrou startovní pozici, která byla pro dnešek zásadní, tímhle defektem jsme o ni přišli. Zatímco jsme měnili kolo, předjelo nás několik kamionů a aut. Navíc celá rychlostní zkouška byla ve fesh feshi. Strašně se prášilo a nebylo vidět ani na předek auta. Bylo opravdu těžké někoho předjet. Fesh fesh byl tak měkký a zrádný, že jsme několikrát zapadli,“ komentoval průběh první části maratónské etapy Ouředníček.

Letošní nejtěžší bez technických problémů

Středeční třetí etapa Rally Dakar, mezi městy San Juan de Marcona a Arequipa, přinesla posádkám MP-Sports i přes svou náročnost dobré výsledky. Ouředníček s Křípalem zajeli 24. nejrychlejší čas v 331 km dlouhé rychlostní zkoušce. V celkovém pořadí se tak posunuli na 22. místo. Další posádka týmu MP-Sports Prokop – Tománek dokončila etapu v první desítce. Vybojovali skvělé 9. místo a v celkové klasifikaci jim patří 11. příčka.

David Křípal zhodnotil středeční etapu slovy: „Dnes jsem hodně spokojený. Jsme v cíli opravdu těžké etapy a to je perfektní. Potkali jsme hodně zapadených aut. Byly tam i technické problémy. Carlos Sainz měl nehodu a vypadá to, že ztratil veškeré naděje na dobré umístění v letošním Dakaru. Etapa byla hodně tvrdá – jak na techniku, tak na nás.“

I bez šestky jsme zdolali druhou etapu!

Dnešní druhou etapu Rally Dakar, vedoucí nádhernou peruánskou krajinou z města Pisco do cílového San Juan de Marcona, dokončily obě posádky týmu MP-Sports úspěšně. Ouředníček s Křípalem ve speciálu Ford Raptor #332 zajeli 29. nejlepší čas a v celkovém hodnocení jsou nyní na 28. místě.

„Dnes jsme odstartovali z dobré pozice a jelo se nám skvěle. Jízda probíhala bez problémů, neudělali jsme žádnou chybu. Až někdy kolem osmdesátého kilometru před cílem nám najednou vypadl šestý rychlostní stupeň a už nešel vrátit. To pro nás znamenalo výrazné zpomalení. Byla škoda, že se to stalo právě v úsecích, kde se dalo jet na plný plyn. Sice jsme nabrali časovou ztrátu a výsledek není úplně takový, jaký jsme si představovali, ale jsme šťastní, že jsme v cíli.“

První etapa Dakaru: Ouředníček spokojený, Prokop s problémy

Po technických přejímkách a nedělním nádherném slavnostním startu v hlavním městě Peru se pondělní 1. etapou konečně na plno rozjel 41. ročník Rally Dakar. Organizátoři na začátek připravili pro stovku posádek startujících v kategorii automobilů trasu s 84 měřenými kilometry, vedoucí z Limy do Pisca.

Posádce Tomáš Ouředníček a David Křípal #332 se v prologu dařilo a nakonec se umístili na 25. místě se ztrátou deseti minut. Tomáš Ouředníček okomentoval první závodní den těmito slovy: „Musím přiznat, že jsem měl z první etapy veliký respekt a jsem rád, že jsem v parádním čase a bez problémů v cíli. Nyní již mohu říci, že se těším na další závodní dny. Dával jsem si za cíl, aby mne za mnou startující Peugeot dojel až někde kolem poloviny etapy, ale nakonec se celou dobu přede mne vůbec nedostal, čímž ze mě všechno spadlo. Neudělali jsme žádnou navigační chybu a v druhé polovině etapy se ještě pořádně tahali o pořadí na trati s několika auty.“

Tomas Ourednicek Dakar

v 🏁 prvni etapy právě včas 😁💪 #dakar2019 @primwatch #mpsports #nikdytonevzdam

ourednicek_2019_05
Tomáš Ouředníček & David Křípal #332
Předchozí ročníky