Ocenili jsme nejlepší trenéry – Trenér roku 2019

Jsme hrdým partnerem Českého olympijského výboru a od loňského roku také významné akce Trenér roku. Ocenili jsme 16 významných trenérů a trenérek individualizovanýma hodinkami PRIM.

Trenérem roku 2019 týmových sportů je Ronen Ginzburg, v individuálních vyhrál Petr Lacina

Už od rána měl příjemný pocit, že by právě tohle mohl být den „D“. Při finálovém zápasu si pak skoro vykřičel hlasivky, jak mocně svého svěřence povzbuzoval. A judista Lukáš Krpálek se mu na světovém šampionátu v Japonsku odvděčil zlatem. Petr Lacina, šéftrenér judistické reprezentace, zároveň Krpálkův osobní kouč a vítěz ankety Trenér roku roku 2016, o tři roky později zopakoval svůj triumf. V kolektivních sportech zvolila Česká trenérská akademie, složka Českého olympijského výboru, vítězem Izraelce Ronena Ginzburga, který dokázal s národním týmem basketbalistů vybojovat historické šesté místo na mistrovství světa.

„Jsem velmi šťastný za to, co jsme dokázali. Chtěl bych moc poděkovat České basketbalové federaci za podporu. A hlavně také hráčům za jejich skvělý přístup, protože bez toho bychom nemohli uspět,“ řekl na slavnostním galavečeru Ronen Ginzburg, který navázal na loňské vítězství.

„Jsou to nezapomenutelné momenty, těžko se dají vyjádřit slovy. Jsem moc rád, že jsem to mohl prožít ,“ dodal Petr Lacina, kouč judisty Lukáše Krpálka, který v Tokiu 2020 bude útočit na medaili v nejvyšší váhové kategorii, do níž se po vítězném Riu 2016 přesunul a v níž slavil loňský titul mistra světa.

Síň slávy ČTA čítá nyní 76 osobností

Na večeru UNIQA Trenér roku 2019 také vstoupilo do Síně slávy ČTA šest osobností, a to fotbalový kouč Ladislav Škorpil, gymnastický trenér Stanislav Vyzina, úspěšný hráč i trenér stolního tenisu Zdeněk Šváb, trenérka moderní gymnastiky Zdeňka Schinzelová, badmintonový hráč a trenér Petr Lacina a také Jiří Zídek starší, výjimečný basketbalista a kouč, jehož do Síně slávy uvedl syn Jiří mladší, první český hráč v zámořské NBA. V už osmileté historii ankety bylo do Síně slávy uvedeno 76 trenérských osobností z 28 různých sportů.

Trenérka Hejková oceněná mezinádodní federací FIBA získala cenu za výjimečný přínos

Cenu za mimořádný přínos získala basketbalová trenérka Natália Hejková, jež loni – stejně jako Jiří Zídek starší – vstoupila do Síně slávy Mezinárodní basketbalové federace FIBA. Cena pro Trenéra objevitele patří Otakaru Marešovi a Trenérem ovlivnitelem je Josef Bruk, oba vedli legendárního gólmana Dominika Haška.

Hašek pomohl národnímu týmu nejen ke třem bronzům na světových šampionátech, ale především k vítězství na olympijském „Turnaji století“ v Naganu. Během šestnácti sezon v zámořské NHL získal šestkrát Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře a dvakrát dokonce Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče soutěže.

„Na pana Otakara Mareše hrozně rád vzpomínám, “ nechal se slyšet Hašek. „Byl to vynikající trenér. Moc děkuju, pane trenére!”

Josef Bruk přitom coby tehdejší kouč reprezentační juniorky při prvním setkání talentovaného hráče vyřadil z kádru. „Jestli jsem ho ovlivnil? Myslím si, že je to obráceně, protože Dominik zásadně ovlivnil mou trenérskou kariéru,“ líčil Josef Bruk. „Byla to povedená mise. Na co jsme sáhli, to se nám povedlo. Trénovat s nejlepším gólmanem planety, to se jen tak někomu nepovede.”

Ohrožený druh

Trenéra roku volí členové Unie profesionálních trenérů, která je součástí České trenérské akademie. Zasedá v ní 140 odborníků z téměř 40 různých sportovních svazů. „Trenér je ohrožený druh. Na jedné straně ho musíme podporovat a na té druhé ho tlačit, aby byl lepší,” říká Zdeněk Haník, místopředseda ČOV. „Snažíme se pozdvihnout prestiž trenérského povolání.”

Potřetí nese slavnostní galavečer, kterým tentokrát provázel Marek Eben, název UNIQA Trenér roku. „Je poctou těm, kdo stojí za úspěchy českého sportu, ale častokrát nejsou tolik vidět. Trenéři jsou nesmírně důležití nejen na vrcholové úrovni, ale zejména u dětí a mládeže, kdy pomáhají vytvářet jejich vztah ke sportu. Proto jsme hrdými partnery této akce,“ uvedl Martin Žáček, generální ředitel UNIQA pojišťovny, která dlouhodobě podporuje sport, například vodní slalom a jeho osobnosti nebo volejbal.