SAZKA Tour 2021-2022

Ročník 2022

Kukrle byl po úniku druhý v závěrečné etapě SAZKA Tour, celkově vyhrál třetí Rota

Český cyklista Michael Kukrle z týmu Elkov Kasper skončil druhý v dnešní závěrečné etapě Sazka Tour, která měřila 180 kilometrů a vedla ze Šumperka do Šternberka přes celkem 2720 výškových metrů. Závěrečný díl vyhrál po úniku Francouz Alexis Guerin.

Vedoucí závodník průběžného pořadí Ital Lorenzo Rota na trati sice měnil kolo, ale v závěru se za pomoci týmových kolegů dotáhl dostatečně blízko k čelní skupině, skončil dnes třetí a těsně uhájil žlutý trikot pro celkového vítěze prestižního etapového závodu. Na pásce totiž jen těsně o tři setiny porazil Dána Anthona Charminga, jenž ho ohrožoval v celkovém vedení. Nejlepší Čech v celkovém pořadí Jan Hirt dnes skončil jednadvacátý, celkově je jedenáctý.

„Dnes je můj šťastný den. Tým čtyři dny makal a přineslo to ovoce,“ radoval se Rota, který ještě pár metrů před cílem s Charmingem prohrával a předjel ho až na pásce. „Bylo to náročné, ale jsem spokojený. Ten únik dnes nebyl problém, to jsme věděli, že dojedeme, ale závěr byl dramatický,“ hodnotil lídr týmu Intermarché Wanty Gobert Materiaux.

Zhruba po dvaceti kilometrech od startu se peloton rozdělil na několik skupin, v té čelní bylo více než deset závodníků a hned tři Češi – Kukrle, Daniel Turek a Karel Camrda. Parta držela náskok po většinu etapy a Nizozemec Mathijs Paaschens ohrožoval žlutý dres Itala Lorenza Roty. Tým ale zůstával klidný, i když měl peloton místy ztrátu skoro pět minut. V závěru etapy to byl český cyklista Jan Hirt, který se hodně podílel na stíhání vedoucí skupiny a roztrhání pole.

Přibližně 60 kilometrů před cílem se od vedoucí skupiny oddělila dvojice cyklistů Guerin, Kukrle. který poslední etapu Sazka Tour vyhrál v roce 2018. Náskok odvážlivců vypadal velice nadějně a pelotonu se nakonec dvojici nepodařilo dostihnout. Olympionik z Tokia Kukrle nezachytil závěrečný nástup Francouze a dojel si pro druhé místo se ztrátou čtyř sekund. V posledních kilometrech se pole hodně roztrhalo, Rota dojel o dalších 24 sekund zpět.

„Únik se rodil dlouho a složitě, šli po nás, bylo to hodně těžké se tam dostat, první tři kopce jsme museli hodně jet rychle,“ hodnotil v cíli Kukrle. Z početné skupiny ujel před Moravským Berounem, získal náskok a přidal se k němu Guerin. „To jsem byl rád, spolupracovali jsme do posledního kopce,“ řekl Kukrle. Zatímco v první etapě ho třetí místo mrzelo, dnes byl spokojený. „Byl dnes silnější, měl lepší nohy, já jsem na víc neměl,“ uznal.

Už před závodem si Kukrle věřil právě na první a poslední etapu. “Jsem rád, že se mi to povedlo, že jsem byl vidět, že jsem udělal dobré výsledky. V té první etapě jsem to mohl jet v závěru jinak, ale dneska to bylo na výkonnost, to lépe nešlo. Věřím, že mi ty výsledky pomohou pro další vývoj sezony. Chci se připravit hlavně na mistrovství světa, to je pro mě velká motivace,“ doplnil Kukrle.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

Jedenáctý Hirt pomohl Rotovi udržet žlutý trikot v SAZKA Tour

Český cyklista Jan Hirt dovezl týmového parťáka Lorenza Rotu na šesté místo na Dlouhých stráních a pomohl mu udržet žlutý dres vedoucího jezdce průběžného pořadí Sazka Tour. Hirt obsadil ve třetí etapě jedenácté místo a zejména v závěrečném kopci byl velmi aktivní. Etapu dlouhou 150 kilometrů z Moravské Třebové, v níž závodníci nastoupali 2730 metrů, vyhrál Kamiel Bonneu z Belgie, který v těsném dojezdu porazil Anthona Charminga z Dánska.

Nedlouho po startu se do úniku dostala početná skupina dvanácti lidí, v níž byli čtyři Češi. Náskok dlouho udržovali, ale přibližně třicet kilometrů před cílem v prvním stoupání na Dlouhé stráně byli dostiženi. Hlavní peloton se sjel a do druhého výjezdu na obávaný kopec v Jeseníkách se vydal pohromadě. Pak se ale roztrhal, velmi aktivní byli právě jezdci týmu Intermarché Wanty Gobert Materiaux.

Hirt se dnes cítil o dost lépe než v minulých etapách. „Dobré to bylo, mohl jsem udělat výsledek i pro sebe,“ prohlásil Hirt. Jeho úkolem bylo ale pomoc týmovým kolegům. „Myslím, že dneska jsem mohl zaútočit, ale poslední kopec jsem dělal tempo klukům a jsem moc rád, že to vyšlo a ten žlutý dres jsme udrželi, i když tomu chyběl ten konec a nebyli jsme na stupních vítězů. Ostatní měli dnes v závěru lepší nohy. Ale závod to byl dnes pěkný, docela se hodilo, že se zlepšilo počasí a trochu jsme se zchladili a naštěstí jsme nezmokli,“ hodnotil Hirt.

Závěrečná nedělní etapa SAZKA Tour měří 180 kilometrů ze Šumperka do Šternberka a cyklisty čeká 2720 výškových metrů. Je na ní několikero náročných stoupání, ale dá se očekávat, že Hirtův tým už si celkové vedení pohlídá. „Zítra to bude našim klukům sedět víc, má to i víc technický dojezd, takže věřím, že to udržíme,“ dodal Hirt, který bude v příštím roce nově jezdit za špičkový tým Quick Step.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

Druhou etapu Sazka Tour vyhrál Rota, k vítězství mu pomohl sedmnáctý Hirt

Krátce po startu ujela z hlavního pelotonu skupina několika cyklistů. Nebyl v ní nikdo z českých zástupů, ale pětičlenná parta si vytvořila v jednu chvíli více než šestiminutový náskok a udržela ho skoro až do závěrečného stoupání. Tam už je ale peloton pohltil a finální druhý výjezd na Pustevny zamíchal pořadím.

Hirt byl hodně aktivní, pomáhal ve výjezdu týmovým kolegům, ale ve finále už nestačil. „Chtěl jsem být trochu výš, ale dnes to bylo hodně o týmové spolupráci. Je skvělé, že máme vítěze a dalšího jezdce na třetím místě,“ hodnotil etapu Hirt. „Taktika před závodem byla daná, že pojedu na kluky, Rota byl hodně aktivní a nakonec to dotáhl až do konce. Mám radost, týmově jsme na tom dobře, to je hlavní,“ prohlásil.

V sobotu čeká závodníky královská etapa z Moravské Třebové na Dlouhé stráně, které se pojedou dokonce dvakrát. Jezdci nastoupají celkem 2730 metrů, vesměs v druhé polovině 150 kilometrů dlouhé etapy. „Bude to náročné, ale defenzivně nepojedeme, určitě zase budeme jako tým chtít vyhrát a udržet žlutý trikot, já chci být rovněž hodně vepředu. A je třeba ještě doplnit ty stupně vítězů na druhém místě,“ přál s úsměvem Hirt, jenž bude v příštím roce nově jezdit za špičkový tým Quick Step.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

Kukrle byl třetí v první etapě, vyhrál Belgičan Herregodts

Michael Kukrle se vešel na stupně vítězů v prvním dílu SAZKA Tour, prestižního cyklistického závodu, jehož úvodní etapa se dnes jela z Uničova do Prostějova a měřila 181,5 kilometru. Jezdec týmu Elkov Kasper obsadil třetí místo v závěrečném spurtu pětičlenné skupiny, která těsně dotáhla únik až do cílové rovinky. Vyhrál Belgičan Rune Herregodts před svým krajanem Johanem Meensem. Největší česká hvězda závodu Jan Hirt dojela v hlavním pelotonu na 76. místě.

Kukrle, účastník olympijských her v Tokiu, byl součástí skupiny, jež odjela krátce po startu a vytvořila si náskok, který trochu nečekaně udržela až do cíle. „Věděl jsem, že to bude těžké, bylo to nahoru dolů, ale chtěl jsem to zkusit a vyhrát etapu, i když jsem si myslel, že to nemá moc šancí na úspěch,“ hodnotil Kukrle. „A když už to dojelo do cíle, tak se mi to vyhrát nepovedlo, takže nejsem úplně spokojený, jak to dopadlo,“ povídal Kukrle.

Druhý Čech v únikové skupině Jan Kašpar byl čtvrtý a prohrál s Kukrlem souboj o třetí místo. Do desítky se vešel na osmém místě mladý sprinter Pavel Bittner. „Zítra se to změní, nebude ten dnešní náskok hrát roli, v celkovém pořadí nebudeme,“ tušil Kukrle, který podobně ujel pelotonu i na olympijských hrách v Tokiu. „Dneska to ale bylo takové bolavé, byl jsem před měsícem nemocný, ještě nemám ideální formu. Pojedeme zítra na Honzu Bártu s Kubou Otrubou a uvidíme, jak to půjde,“ plánoval.

Druhá etapa startuje v pátek v Olomouci na Horním náměstí a bude mít konec na známém vršku Pustevny, kam cyklisté vyjedou v jejím průběhu dokonce dvakrát. Celkem je bude čekat 189,3 kilometrů a 2910 výškových metrů, které zcela jistě zamíchají průběžným pořadím.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

Ročník 2021

Zana uhájil prvenství na SAZKA Tour, Johannessen opět získal etapový vavřín

Italský mladík Filippo Zana ze stáje Bardiani-CSF-Fiazane uhájil v poslední etapě závodu SAZKA Tour žlutý trikot pro nejlepšího jezdce závodu. Etapu dlouhou necelých 175 kilometrů ze Šumperku do Šternberku vyhrál Nor Tobias Halland Johannessen ze stáje UNO-X Pro Cycling Team před Zanou a třetí byl k radosti českých příznivců Adam Ťoupalík z Elkov Kasper. Nejlepší z domácích jezdců v celkovém pořadí skončil Jan Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) na sedmém místě.

Na peloton čekalo celkem osm vrchařských prémií. Začalo to známými jesenickými kopci jako Červenohorské sedlo, Vidly, Lyra nebo Hvězda a na závěr absolvovali závodníci čtyři bodované prémie na Ecce Homo v cílovém Šternberku.
Po první vrchařské prémii na Bratrušovském kopci se od hlavního pole oddělila pětice ve složení Novozélanďan Jack Bauer, Daniel Turek, Nizozemec Jen van den Dool, Srb Veljko Stojnič a Polák Pawel Cieslik na kterou se ještě dotáhl Belgičan Jan Bakelants. Šestice v úniku si držela téměř stejný náskok dvě a půl minuty a ten se začal snižovat až s blížícími se cílovými okruhy u Šternberku.

S prvním průjezdem byl také únik zlikvidován a na čelo se dostala skupina 40 závodníků, kde byli všichni nejlepší z pořadí. Svoji sílu v závěru ukázal Elkov Kasper, když Adam Ťoupalík obsadil třetí místo a Jakub Otruba, Michael Kukrle a Jan Bárta skončili na šestém až osmém místě. Zana završil úspěšnou misi po českých silnicích, když před dvěma měsíci kraloval i na Závodu míru U23.
V nájezdu do posledního kola zaútočil Kukrle, ale jeho malý náskok soupeři zlikvidovali. V ten moment nastoupila v cíli nejlepší dvojice, získala k dobru několik metrů a ty uhájila až do cílové pásky a zopakovala si tak pořadí ze sobotní etapy na Dlouhé stráně.
Cestou do Šternberku dost foukalo, balík byl nervózní, tak se náskok rychle tenčil. V prvním sjezdu do Šternberku jsme najeli dopředu a snažili se do nejvíce pošetřit síly. Bylo nás dost, a tak jsme nastupovali. První to zkusil Honza Bárta a při průjezdu do posledního kola zaútočil Michael Kukrle, který zde již etapu v roce 2018 vyhrál, a rychle si získal náskok 15 vteřin. Nakonec to ale sjeli ti dva nejlepší a nikdo jim nestačil. Mě to kluci skvěle rozjeli do závěru a bylo z toho stejně jako loni třetí místo,“ shrnul závěr čtvrté etapy SAZKA Tour třetí Adam Ťoupalík.

Přestože v celkovém pořadí skončil z českých jezdců nejvýše, žádné nadšení z Jana Hirta nevyzařovalo. „Rozhodně jsem na závod nepřijel s tím, že chci být nejlepším Čechem. Závod je to moc hezký, jen to chtělo, abych měl lepší formu. Umístění sice není tak špatné, ale ani takové, s nímž bych se moc chlubil,“ řekl Hirt.

Výsledky:

4. etapa: Šumperk – Šternberk (174,1 km):
1. T. H. Johannessen (Nor./Uno-X Pro Cycling Team) 4:21:18, 2. Zana (It./Bardiani-CSF-Faizane) stejný čas, 3. A. Ťoupalík (Elkov Kasper), 4. Maas (Niz./Leopard Pro Cycling) oba +4, 5. Gabburo (It./Bardiani-CSF-Faizane), 6. Otruba, 7. Kukrle, 8. J. Bárta (všichni Elkov Kasper) všichni +5, …15. Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +9, 29. Neuman +1:54, 45. Zahálka +3:43, 60. Petr Kelemen (všichni Elkov Kasper) +4:34, 72. M. Vacek (Gazprom – RusVelo), 73. Turek (Team Felbermayr – Simplon Wels) oba +8:05.

Konečné pořadí:
1. Zana 16:45:21, 2. T. H. Johannessen +15, 3. Taaramae (Est./Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +40, 4. Schultz (Austr./Team BikeExchange) +43, 5. Zoidl (Rak./Team Felbermayr – Simplon Wels) +1:04, 6. Covili (It./Bardiani-CSF-Faizane) +1:30, 7. Hirt +1:34, …12. Kukrle 2:27, 13. Otruba +2:44, 14. A. Ťoupalík +2:50, 15. J. Bárta +3:59, 42. Zahálka +22:41, 43. Turek +22:52, 44. Neuman +22:58, 51. Petr Kelemen +28:10, 75. M. Vacek +43:36.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

Na SAZKA Tour do žlutého Ital Zana, nejrychlejší na Dlouhé stráně Nor Johannessen

Smutný z toho, že nevybojoval etapový vavřín, spokojený s posunem do čela celkové klasifikace. Tak lze vystihnout poslední metry, jak je mohl vnímat italský mladík Filippo Zana (Bardiani-CSF-Faizane) ve třetí etapě závodu SAZKA Tour. V závěrečných metrech jej při stoupání na Dlouhé stráně předstihl Nor Tobias Halland Johannessen (Uno-X Pro Cycling Team). Z Čechů byl opět nejlepší Jan Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), cílem projel sedmý a stejné místo mu patří před závěrečnou etapou i v průběžném hodnocení.

Podruhé organizátoři v letošním ročníku situovali dojezd na kopec, a tak bylo jasné, že prim budou hrát vrchaři. Hned od začátku etapy po startu v Moravské Třebové vyrazili jezdci vstříc necelým 144 kilometrům hodně svižně. Pokusy o únik byly časté, ale po prvním větším stoupání se vydařil šestici jezdců, v níž by i Dominik Neuman (Elkov Kasper). A počínal si hodně aktivně. Na vrchařských prémiích v Horním Městě a na Skřítku vybojoval dvě druhá místa a jedinou rychlostní dokonce vyhrál, což mu vyneslo stupně vítězů pro nejaktivnějšího jezdce etapy.

Náskok si však uprchlíci nevypracovali ani tříminutový a při prvním stoupání na Dlouhé stráně je peloton pohltil. V desetikilometrovém kopci se vepředu vykrystalizovala dvacetičlenná skupina s trojicí jezdců Elkov Kasper Adamem Ťoupalíkem, Michaelem Kukrlem a Jakubem Otrubou, nechyběl ani Hirt a další favorité.

Při druhém stoupání to vypadalo nadějně pro Kukrleho, který byl v úniku spolu s dvojicí jezdců, ale sedm kilometrů před cílem byli dostiženi. Krátce nato se od ostatních odpoutala dvojice Zana – Johannessen a až do posledních metrů bojovala o vítězství. Přibližně 500 metrů před cílem nastoupil Zana, získal náskok a zdálo se, že si jede pro double na Dlouhé stráně, když zde slavil před dvěma měsíci při Závodu míru U23. Tentokrát ale nakonec neuspěl, když se před něj skvělým závěrem v nejprudším stoupání dostal jeho soupeř, s odstupem půl minuty dojel třetí Estonec Rein Taaramae (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux). Ve žlutém jedoucí Australan Nicholas Schultz (Team BikeExchange) skončil čtvrtý s mankem 40 vteřin a na stejnou pozici klesl v průběžném hodnocení.

Kvartet jezdců nejlepší české stáje Elkov Kasper Jakub Otruba, Michael Kukrle, Adam Ťoupalík a Jan Bárta dojel ve druhé desítce a stejně jsou na tom i celkově. „Já myslím, že to bylo z našeho pohledu dobré. My čtyři, co jedeme na celkové pořadí jsme tam byli a předvedli jsme dobrý výkon. Letošní závod je vysloveně pro vrchaře a to my ovšem nejsme. Profilově by to sedělo Michalu Schlegelovi, ale ten zde ze známých důvodů bohužel není. Závod ale končí až zítra ve Šternberku, a tam se to ještě může hodně zamíchat, nic nevzdáváme,“ řekl v cíli čtrnáctý Michal Otruba.

Výsledky:

3. etapa: Moravská Třebová – Dlouhé stráně (143,2 km):
1. T. H. Johannessen (Nor./Uno-X Pro Cycling Team) 3:48:41, 2. Zana (It./Bardiani-CSF-Faizane) +3, 3. Taaramae (Est./Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +29, 4. Schultz (Aust./Team BikeExchange) +40, 5. Zoidl (Rak./Team Felbermayr – Simplon Wels) +40, 6. Covili (It./Bardiani-CSF-Faizane) +53, 7. Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +1:12, …14. Jakub Otruba +1:52, 16. Kukrle +1:52, 18. A. Ťoupalík +2:22, 19. J. Bárta +2:22, 45. Zahálka (všichni Elkov Kasper) +14:04, 49. Turek (Team Felbermayr – Simplon Wels) +14:04, 55. Neuman +14:04, 60. Petr Kelemen (oba Elkov – Kasper) +16:12, 78. M. Vacek (Gazprom – RusVelo ) +21:18.

Pořadí po třetí etapě:
1. Zana 12:24:09, 2. T. H. Johannessen +22, 3. Taaramae +29, 4. Schultz +30, 5. Zoidl +49, 6. Covili +1:05, 7. Hirt +1:19, …13. Kukrle +2:16, 15. Otruba +2:33, 16. A. Ťoupalík +2:44, 18. Bárta +3:48, 33. Turek +14:47, 45. Zahálka +18:52, 51. Neuman +20:58, 56. Petr Kelemen +23:30, 80. M. Vacek +35:25.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

Nicholas Schultz (Team BikeExchange) první na Pustevnách a vede i celkově

Poměrně rychle se zrodil první únik, v němž byli Srb Veljko Stojnič, David Per ze Slovinska a polský jezdec Sylwester Janiszewki. Poslední z nich vyhrál první rychlostní prémii, ale poměrně záhy dvojici spolujezdců nestačil. Peloton nechal únik v klidu, i když jejich náskok narostl na pět a půl minuty.

Více se závodit začalo, až když se etapa přehoupla do druhé poloviny. Po prvním průjezdem Pusteven se za vedoucí dvojicí vydalo duo z norské stáje Uno-X Pro Cycling Team Idar Andersen a Jonas Hvideberg a bylo úspěšné, naopak odpadl Per. To však již peloton zrychlil o což se postarali jezdci WorldTourových stájí Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux, Team BikeExchange a také cyklisté týmu Elkov Kasper.

První z trojice vepředu nestačil Andersen, poté ani Stojnič a nejdéle odolával Hvideberg, ale osm kilometrů před cílem skončila i jeho snaha. Rozhodovalo se tedy až při druhém stoupání na Pustevny, kdy se čelo závodu rozdělilo prakticky na jednotlivce. Nejvíce sil měl v posledních stovkách metrů Schultz, do cíle dorazil s náskokem sedmi vteřin před vítězem nedávného Závodu míru U23 Italem Filippo Zanou z Bardiani-CSF-Faizane a týmovým kolegou Jana Hirta Estoncem Reinem Taaramaem. Z českých jezdců dojeli ve druhé desítce s menším odstupem Adam Ťoupalík, Michael Kukrle, Jakub Otruba (všichni Elkov Kasper) a Daniel Turek (Team Felbermayr – Simplon Wels).

Žádnou zvláštní taktiku jsme neměli. Chtěli jsme jednotlivě nastupovat, ale soupeři nás do úniku nepustili. Vepředu jsem zůstal spolu s Reinem, ale vyhrál ten nejlepší a tím byl Nicholas Schultz (Team BikeExchange). Já moc od Gira nezávodil a druhou polovinu sezony mívám vždy slabší. Ale dnes to bylo dobré. Pochopitelně jsme chtěli vyhrát, ale vítěz byl silnější, etapa byla o posledním výjezdu. Uvidíme, jak se to vyvine zítra,“ řekl Jan Hirt, který do sobotní etapy obleče červený trikot pro nejlepšího českého jezdce.

Výsledky:

2. etapa: Olomouc – Pustevny (203,4 km):
1. Schultz (Austr./Team BikeExchange) 5:00:28, 2. Zana (It./Bardiani-CSF-Faizane) +7, 3. Taaramae ((Est./Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +10, 4. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +17, 5. Zoidl (Rak./Team Felbermayr – Simplon) +19, 6. Covili (It./Luca Bardiani-CSF-Faizane) +22, …11. A. Ťoupalík +32, 13. Kukrle +34, 17. Otruba (všichni Elkov Kasper) +51, 18. Turek (ČR/Team Felbermayr – Simplon Wels) +53, 30. J. Bárta +1:36, 55. Zahálka, 56. Petr Kelemen oba +4:58, 68. Neuman (všichni Elkov Kasper) +7:04, 83. M. Vacek (ČR/Gazprom – RusVelo) +11:46.

Pořadí po druhé etapě:
1. Schultz 8:35:18, 2. Zana +7, 3. Taaramae +10, 4. Hirt +17, 5. Zoidl +19, 6. Gabburo (It./Bardiani-CSF-Faizane) +22, …12. A. Ťoupalík +32, 13. Kukrle +34, 16. Otruba +51, 18. Turek +53, 28. J. Bárta +1:36, 52. Zahálka +4:58, 60. Neuman +7:04, 62. Petr Kelemen +7:28, 82. Vacek +14:17.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

První etapa SAZKA Tour pro Huppertze

Německý jezdec Joshua Huppertz ze stáje Team Lotto – Kern Haus vybojoval prvenství v úvodní etapě závodu SAZKA Tour. Ta vedla z Prostějova do Uničova a po 150,8 kilometrech porazil ve vyrovnaném spurtu Nora Idara Andersena z Uno-X Pro Cycling Team. Nejlepší z českých jezdců byl na pátém místě Dominik Neuman (Elkov Kasper).

Po sedmi kilometrech po startu se jezdci vrátili zpět do Prostějova, kde byla první rychlostní prémie, kterou vyhrál Lucemburčan Colin Heiderscheid a třetí místo na ní obsadil Petr Kelemen (Elkov Kasper). Téměř v zápětí se zrodil první únik a jak se ukázalo, byl to rozhodující moment etapy. Byli v něm Huppertz, Andersen, Němec Tom Lindner, Adne Koster z Nizozemí a Polák Damien Papierski.

Jezdcům rozhodně nepřálo počasí – prakticky celou dobu pršelo, místy velmi silně a teploměr ukazoval maximálně 15 stupňů. Skupina si vypracovala náskok tři a půl minuty. Ve stoupání na první vrchařskou prémii ve Veselí na 105 kilometru odpadli Koster a Papierski, ale zbylá trojice statečně vzdorovala. Při druhé vrchařské prémii na Bouzově se její náskok hodně ztenčil. Nejprve na minutu, pak na půl a zdálo se, že je otázkou času, kdy podlehnou přesile pelotonu.

Dál ale bojovali a v hlavním poli se nikomu moc „tahat“ nechtělo, takže malý náskok trio dokázalo udržet až do pásky. Na dlouhé cílové rovince nestačil Lindner, ale zbylá dvojice spurtovala do posledního metru a šťastnější byl Huppertz, který tak do druhé etapy obleče žlutý trikot lídra závodu. Hlavní pole přivedl do pásky Němec Jonas Koch (Intermarché-Wanty-Gobert) a hned za ním byl Neuman. Do elitní desítky se ještě dostal na sedmé pozici jeho týmový kolega, olympionik Michael Kukrle.

Já jsem spokojen, až na to, že se trojici nepodařilo sjet, jinak bychom byli na stupních vítězů. Neuman zde byl před rokem devátý, dnes skončil v balíku druhý, navíc tam s ním byl Kukrle. Ten se ukázal po dlouhém cestování z olympiády v dobré pohodě,“ řekl trenér Elkov Kasper Otakar Fiala.

Výsledky:

etapa: Prostějov – Uničov (150,8 km):
1. Huppertz (Něm./Team Lotto – Kern Haus) 3:34:35, 2. Andersen (Nor./Uno-X Pro Cycling Team) stejný čas, 3. Lindner (Něm./Metalltechnik) -1, 4. Koch (Něm./Intermarché-Wanty-Gobert), 5. Neuman (Elkov – Kasper), 6. Urianstad (Nor./Uno-X Pro Cycling Team), 7. Kukrle, …36. A. Ťoupalík, 38. Bárta,55. Otruba (všichni WElkov Kasper), 56. Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert), 57. Turek (Team Felbermayr – Simplon Wls), 59. Zahálka všichni +15, 74. Petr Kelemen (oba Elkov Kasper) +2:46.

Kompletní startovní listinu najdete na záložce „Týmy“ / Start list https://sazkatour.cz/cs/tymy
Výsledky / Results https://sazkatour.cz/cs/vysledky

Foto credit „Jan Brychta / SAZKA Tour“

Zdroj: SAZKA Tour

Czech Tour se mění na SAZKA Tour

Největší a tradičně nejkvalitněji obsazený cyklistický závod na českých silnicích mění svůj název. Třináctý ročník etapového podniku první kategorie UCI namísto dosud známého pojmenování Czech Tour ponese od letošního roku název SAZKA Tour. Pojede se ve čtyřech krajích v termínu 5. – 8. srpna 2021.

Organizátoři letos opět slibují výjimečný sportovní zážitek, ale i velice zajímavý doprovodný program. Pro rok 2021 připravili hned několik prémiových bonusů. Tím nejzásadnějším je vedle nového titulárního partnera – společnosti Sazka, také nové vedení závodu. 

Stejně jako v loňském roce bude opět ředitelem závodu Leopold König, velká osobnost české a světové cyklistiky. Bývalý špičkový český cyklista, k jehož největším úspěchům patří sedmé místo v celkovém pořadí Tour de France v roce 2013 a šesté místo na Giro d´Italia. König Českou republiku reprezentoval i na olympijských hrách v Riu de Janeiro v roce 2016, kde skončil na jedenáctém místě v časovce jednotlivců. Na místo předsedy organizačního výboru byl jmenován Robert Kolář, člen dozorčí rady Sazky, a zakladatel závodu Jaroslav Vašíček se přesouvá na místo technického a bezpečnostního ředitele.

„Obrovskou radost mi dělá, že dnes 25. března mohu oficiálně oznámit, že novým významným partnerem závodu se stává společnost Sazka a věříme, že společnými silami podnikneme útok k vyšším cílům až ke kategorii World Tour,“ prozradil smělé plány Vašíček.

„Vstupujeme do nové éry a nových životních zkušeností. Velmi se na tuto práci těšíme a uvědomuji si, že máme unikátní příležitost udělat ze SAZKA Tour jednu z nejprestižnějších cyklistických akcí na světě,“ přidal Leopold König, který sám Czech Tour vyhrál dvakrát, když nejlepší byl v letech 2010 a 2013. 

„Sazka se už 65 let profiluje jako hlavní partner českého sportu. Jsme rádi, že můžeme ke generálnímu partnerství Českého olympijského týmu připojit i sponzoring největšího cyklistického závodu na českých silnicích. Pevně věřím, že společně s organizátory posuneme tento renomovaný závod zase o krok dál,“ dodal k partnerství Robert Kolář, člen dozorčí rady Sazky.

Další skvělou zprávou pro tento závod jsou již potvrzené špičkové týmy v čele s obhájcem vítězství posledních dvou ročníků tým BikeExchange (doposud Mitchelton Scott), z něhož loni triumfoval v jednotlivcích Danien Howson. Jinak se startovní listina v současné době coronavirové ladí a pořadatelé věří, že mohou očekávat vynikající konkurenci, která doposud na českých a moravských silnicích nebyla.

Letošní trasa SAZKA Tour bude 731 km dlouhá s převýšením 12600 m a je situována do regionů Olomouckého, Moravskoslezského, Pardubického a Zlínského kraje. Trasa je protkaná divácky atraktivními místy, na nichž leží horské a sprinterské prémie. Ve světovém pelotonu například již dobře známé Dlouhé Stráně, Červenohorské sedlo, Videlský kříž, Ecce Homo, Pustevny a Bumbálka. Zajímavostí je, že poprvé v dějinách SAZKA Tour bude cíl na kopci přečerpávající elektrárny Dlouhé stráně. Toto nejtěžší stoupání v České republice závodníci absolvují během závodu dvakrát.

Na SAZKA Tour bude startovat pouze 20 týmů, které dle rankingu UCI a aktuální formy vybere management závodu. Celkem bude 140 startujících, nejlepších vybraných sedmičlenných světových a českých profesionálních cyklistických družstev z World týmů, Pro Continentálních týmů a národních výběrů složené ze závodníků věkové kategorie Elite a U23.

SAZKA Tour je jediný cyklistický etapový závod tohoto významu v České republice, který se koná každoročně v srpnu. Postupem času začala SAZKA Tour mezi cyklistickými závody v Evropě ve své prestiži stoupat a s přibývající popularitou byla trasa prodlužována. Dnes patří k velmi důležitým cyklistickým závodům v Evropě. Závod je součástí UCI Europe Tour, což znamená, že soutěžící musí mít licenci UCI (Světové cyklistické federace). Pořadatelem SAZKA Tour je společnost TTV Sport Group CZ a Czech Cycling Tour s.r.o.

Stejně jako v ročníku 2020, tak i letos bude oficiálním dopravcem závodů SAZKA Tour společnost Best of British Cars – Jaguar Land Rover Ostrava. Velké poděkování patří společnosti Sazka a.s., státním institucím, které finančně přispěly na realizaci akce, Národní Sportovní Agentuře, Czech Tourism, Olomouckému kraji, Moravskoslezskému kraji, statutárnímu městu Frýdek-Místek, městu Uničov, městu Štemberk a městu Šumperk.

Zdroj: SAZKA Tour
Credit photo: Czech Tour